szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden várakozást felülmúlt a MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet legfrissebb vízminőség-vizsgálatának eredménye, a szakemberek ugyanakkor egy trópusi növény terjedését észlelték a Zala folyó torkolatában és egy fonalas algáét a Balatonban.

A kéthetenként aktuális, a legutóbb hétfőn elvégzett átfogó vízminőség-vizsgálat során Balatonfűzfő és Keszthely között öt helyről vettek vízmintát a kutatóintézet szakemberei. Ezek elemzésből kiderült, hogy a tartósan forró levegő és a víz felmelegedése ellenére sem szaporodtak el az algák. Még a legveszélyeztetettebb Keszthelyi-medencében is csak a megengedett klorofill-érték harmadát, negyedét mérték, és a víz mindenhol átlátszónak, oxigénnel telítettnek bizonyult.

Az utóbbi hetek trópusi viszonyait jelzi, hogy a Balatonba egyre lassabban folydogáló Zala folyó torkolatánál eddig nem látott mértékben szaporodott el egy vízen lebegő, trópusi vízipáfrány, amit békalencséhez hasonló alakjáról és piros színéről lehet felismerni. A növény a csendes, hullámmentes, meleg vizeket kedveli, ezért a lehűléskor várhatóan hamar eltűnik. A Balaton nem megfelelő élettér számára, így továbbterjedésétől nem kell tartani.

Terjed viszont a tópart kövein egy élénk zöld, fonalas alga, más néven moszat, ami négy és öt évvel ezelőtt esztétikailag zavaró mértékben szaporodott fel a vízben. Jelenleg ez a veszély nem fenyeget, mert kellően magas a Balaton vízszintje, így az alga nem zavarja a fürdőzést és nincs hatással a vízminőségre sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!