Tetszett a cikk?

A kecskeméti cigány önkormányzat az egy hét múlva a városba szervezett „cigánybűnözés elleni” tüntetés miatt felszólította a romákat, hogy maradjanak otthon – tudósít a Roma Sajtóközpont. A kisebbségi vezetők szerint az akció nyíltan rasszista, és közösség elleni izgatás vádjával feljelentik a demonstrációt meghirdető szervezetet

 

A Magyar Önvédelmi Mozgalom (MÖM) a Jobbikkal és a Magyar Nemzeti Fronttal karöltve egy hét múlva Kecskeméten a Szabadság térre hívta szimpatizánsait egy „cigánybűnözés elleni” demonstrációra, melynek apropóját egy megölt fiatalember halálának tizennegyedik évfordulója szolgáltatja.

A Petőfi Népe akkori tudósítása szerint 1993-ban a tizenhat éves K. Norbert heves vitába keveredett három romával, akik egy karóval leszúrták. Bár a MÖM meghívójában egyértelműen roma ellenesként határozta meg az akciót, területfoglalási kérelmét „Erőszak ellen irányuló békés demonstráció címmel” adta be a rendőrségre. A MÖM meghívójában többek közt az szerepel: „mi magyarok semmilyen formában nem bántottuk eddig a cigány kisebbséget, mely agresszivitása és jellemzően lump életvitele miatt megérdemelné az azonnali többségi határozott fellépését.” A meghívót kísérő internetes reklámon pedig egy bűnözőként ábrázolt félmeztelen cigány férfi látható. A Bács-Kiskun megyei Rendőr Főkapitányság szóvivője arról tájékoztatta a Roma Sajtóközpontot: az ötszáz fősre bejelentett rendezvény megtartását jövő hét csütörtökön 18 és 22 óra között engedélyezte a rendőrség. Nyíkós Tamás hozzátette: a résztvevők számának függvényében növelik a kivonuló rendőri állományt. A helyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökét megrémítette az akció híre, ezért rendkívüli kisebbségi önkormányzati ülést hívott össze, melyen a testület tagjai mellett részt vett a városi rendőrkapitányság egy nevét elhallgatni kívánó tisztje. A Roma Sajtóközpont információi szerint a százados arról biztosította a roma önkormányzatot: a rendőrök mellett polgárőrök is biztosítják a rendezvényt és a romák által lakott városrészt is.

A cigány önkormányzat egy közleményt és egy felhívást bocsátott ki - közölte a Roma Sajtóközponttal Orbán Róbert, a testület sajtósa. Utóbbiban felszólítják a helyi romákat, hogy a demonstráció ideje alatt maradjanak otthon és zárkózzanak be. Orbán Gyula elnök szerint erre azért van szükség, mert a tizennégy éve történt gyilkosságot követően bőrfejű csoportok támadással fenyegették meg a kecskeméti romákat. A roma önkormányzat közleménye szerint a meghirdetett demonstráció nyíltan rasszista, internetes plakátja pedig kimeríti a közösség elleni izgatás bűncselekményét, ezért ismeretlen tettes ellen rendőrségi feljelentést tesznek. Ezen kívül felszólítják a város vezetését és a pártokat: határolódjanak el a demonstrációtól.

A kisebbségi elnök emlékeztetve Jakab Richárd ügyére azt hangsúlyozta: a békés együttélésre törekszenek. Mint arról a sajtó akkor beszámolt: három éve a tizenkilenc éves kecskeméti roma fiú egy rendőri igazoltatás során vesztette életét. Orbán Gyula elmondta: a roma önkormányzat tervezte, hogy megemlékezést tart a fiú halálának évfordulóján, de a mostani tüntetés hírére elvetették az ötletet, mert nem akarják gerjeszteni a feszültséget.

A két tragédia

A Petőfi Népe tudósítása szerint 1993 augusztusában este hét óra körül két roma férfi és egy nő a Rákóczi út közepén karókkal ütlegelt néhány fiatalt. Egyikük, K. Norbert olyan súlyosan megsérült, hogy perceken belül meghalt. A szemtanúk egybehangzó állítások szerint heves vita előzte meg a történteket és mindkét oldalról súlyos sértések hangzottak el. A nyomozást vezető őrnagy cáfolta az áldozat skinhead voltát. A hat fiatal megelőzően a Fortuna italboltban sörözött, majd az utca közepén, a sétányon indultak a városközpont felé. A másik csoport, a 30-40 év körüli támadók a Hírös bisztró oldalában közeledtek és a vita kezdete után fenyegetően átrohantak az általuk bőrfejűnek titulált társasághoz. A támadók a sétány fáit támasztó karókat használták a verekedésben. Az orvos szakértő szerint az áldozat halálát a mellkasát ért, nagy erejű botütés okozta.

A lopás miatt körözött Jakab Richárdot 2004 júliusában egy helyi bevásárló központban ismerte fel egy civil ruhás rendőr, aki üldözőbe vette a menekülő fiút. Leteperte a fejét a földre nyomta, a fiú eközben halt meg. Az orvos szakértői vélemény szerint Richárd halálát nem a rendőri intézkedés, hanem szívelégtelenség okozta, a szülők azonban ezt vitatták, és hosszú ideig pereskedtek, sikertelenül.

Horváth Krisztina-Tóth Andrea, Roma Sajtóközpont

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!