szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország remek politikai teljesítményt nyújtott 1989-ben, amiért Németországtól és Európától is nagy megbecsülést kapott - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Az első tégla a berlini falból elnevezésű ünnepi konferencia nyitóbeszédében a Parlamentben.

Gyurcsány Ferenc szerint a közép-kelet európai diktatúrák azért omlottak össze sorban, mert a névtelen, hétköznapi emberek felmondták az engedelmességét, új világot akartak építeni. Ezt a vágyat egészítette ki, hogy voltak olyan vezetők, akik belátták: a nemzet ügye elválaszthatatlan a szabadság és a demokrácia ügyétől.
A kormányfő ezek közé a politikusok közé sorolta többek között Gorbacsovot, Németh Miklóst és Horn Gyulát, akik képesek voltak arra, hogy túllépjenek évtizedes meggyőződésükön, hitükön, ami életük egyik legnehezebb konfliktusa lehetett.

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: ha szimbólumot kellene találnia, az egy torta lenne, mivel felnőttek lettünk, hiszen a határnyitástól egy másik határ, a schengeni megnyitásáig 18 év telik el.

Kovács László szerint a nemzeti összefogás szép példája volt 1989-ben az a folyamat, ahogy a határnyitáshoz eljutottak. Az akkori külügyi államtitkár szerint ez nem egy emberhez köthető a határnyitás, mert sokan különböző posztokon megtették, amit meg kellett tenni. Ide sorolta Horn Gyula volt külügyminisztert és a tárca apparátusát, akik a javaslatot tették, azt előkészítették és lebonyolították, Németh Miklós volt kormányfőt, aki a javaslatot jóváhagyta, Horváth István belügyminisztert, aki felelősséget vállalt a határőrség tevékenységéért, a máltai szeretetszolgálatot, amely segítette a menekülteket, valamint az ellenzéki erőket, az MDF-et és az SZDSZ-t, amelyek támogatták a határnyitást.

Horváth István, a konferencia ötletgazdája, akkori bonni nagykövet úgy fogalmazott, a kormány határnyitásról szóló döntésével egy dominó effektust indított el, amely végül a kelet-közép-európai kommunista rendszer összeomlásához vezetett. 

Kozma atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke a konferencián arról beszélt, hogy 1989-ben Magyarország félretette a legközvetlenebb érdekeit és korábbi politikáját, mert "a fuldoklókat levegőhöz kellett juttatni". 

A rendezvényen betegsége miatt nem vett részt Horn Gyula és a szervezők tájékoztatása miatt egyéb elfoglaltsága miatt nem jelent meg Németh Miklós.

Köszönetet mondott Magyarországnak a német újraegyesítésben vállalt szerepéért Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter. Magyarország történelmi érdeme, hogy nyugati határa megnyitásával kiverte az első téglát a berlini falból, ami a legnehezebb feladat volt Németország újraegyesítésében. Rita Süssmuth, a Bundestag volt elnöke is háláját fejezte ki a korabeli magyar vezetésnek, amelynek "különleges bátorságát" Németország soha nem felejti el. 

Franz Vranitzky egykori osztrák kancellár beszédében hangsúlyozta, hogy az ünnepi megemlékezés a transzatlanti partnerkapcsolat nélkülözhetetlenségéről is szól, utalva ezzel az Egyesült Államoknak a '89-es eseményekben betöltött szerepére.

A konferencia külföldi vendégei között a politikusokon kívül szót kaptak történészek, diplomaták és gazdasági szakemberek is, akik elemezték a 18 évvel ezelőtti eseményeket. 
    

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Itthon

Gyurcsány: új rendre van szükség

A törvények betartásának és betartatásának, az új rend megteremtésének szükségességét hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az MTI-nek adott interjújában.

MTI Itthon

Gyurcsány rendet tesz – a Népszabadságban

A rendteremtés jegyében visszaszorul a feketegazdaság, az ebből származó bevétel pedig visszajut a polgárokhoz, a feketegazdaság elleni harc összekapcsolódik az adóreformmal, az "érezhető" adócsökkentéssel – nyilatkozta Gyurcsány Ferenc a Népszabadság szombati számában.