szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A kormány ezzel akarja bebizonyítani, hogy a reaktor mellől elszállított föld biztonságos.

Japánban a 2011-es földrengés és szökőár nyomán megrongálódott fukusimai atomreaktor mellől származó földet visznek a miniszterelnöki hivatalba – jelentette be kedden a kormányszóvivő.

Hajasi Josimasza elmondta, a kormány célja az, hogy bebizonyítsa, a reaktor mellől elszállított föld teljesen biztonságos.

A környezetvédelmi tárca részéről azt mondták, később döntenek a szállítandó föld mennyiségéről, illetve a szállítás időpontjáról, sajtóértesülések szerint pedig a földbe virágokat fognak ültetni.

A atomerőmű környékéről származó, mintegy 14 millió köbméternyi földet a hatóságok eredetileg útépítéshez és vasúti töltések kialakításához szerették volna felhasználni, azonban a közvélemény annak ellenére sem bízik a föld tisztaságában, hogy tavaly a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szintén kiadott egy jelentést, amely szerint a hatóságok a föld kezelésével és újrafelhasználásával kapcsolatos eljárása minden szükséges biztonsági előírásnak megfelelt.

A földet jelenleg a reaktor közelében tárolják, a kormány pedig ígéretet tett az ott élőknek, hogy 2045-ig állandó helyet biztosít neki.

Jóllehet a katasztrófa által érintett környék szinte teljes egészét fokozatosan biztonságosnak minősítették, sok egykori lakos nem szívesen tér vissza otthonába. Többen közülük az esetleges sugárzás miatt aggódnak, egyesek pedig már új életet alakítottak ki maguknak máshol.

Felmentette a japán legfelsőbb bíróság a fukusimai atomerőmű vezetőit

A bíróság szerint a katasztrófa elkerülhetetlen lett volna akkor is, ha a működtetők megteszik a biztonsági óvintézkedéseket.

Japán 2023-ban egyúttal megkezdte a létesítmény megtisztított hűtővizének óceánba engedését is, a helyszín sugárzásmentesítésének legveszélyesebb szakasza – azaz a körülbelül 880 tonnányi, különösen veszélyesnek minősülő radioaktív fűtőanyag és törmelék eltávolítása – azonban még alig kezdődött el.

Két éve hasonló akciót tartott a japán kormány. Akkor Kisida Fumio volt japán miniszterelnök és a kormány több tagja nyilvánosan halat és tengeri herkentyűket evett az óceánból, ahová a fukusimai atomerőműből származó tisztított vizet engedik.

Nyilvános halvacsorával demonstrálták a fukusimai víz tisztaságát a japán miniszterek

A balesetet szenvedett atomerőmű mellett fogott halakat és tenger gyümölcseit ettek nyilvánosan.

2011. március 11-én 9-es erősségű földrengés rázta meg Japán északkeleti részét. A rengést követő cunami elárasztotta a fukusimai atomerőművet, működésképtelenné tette a hűtőrendszerét, és a hat reaktor közül háromban elkezdett olvadni a fűtőanyag. Több tízezer lakosnak kellett elhagynia az otthonát vagy földjét a sugárzásveszély miatt. A szökőárban több mint 18 ezer ember halt meg vagy tűnt el. Az 1986-os csernobili katasztrófa óta legsúlyosabb atomerőmű-baleset áldozatainak hivatalos pontos számát azóta sem tették közzé. A helyiek számos eljárást indítottak a TEPCO ellen a katasztrófát követően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!