szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Civil Jogász Bizottság szerint az elmúlt esztendőhöz hasonlóan idén is fennáll az emberi jogok "tömeges és durva megsértésének közvetlen veszélye". Morvai Krisztináék az emberi jogi jogsértések megelőzésére szólították fel a kormányt, az MSZP-t, a rendőrséget és az igazságszolgáltatást.

Morvai Krisztina, a bizottság társelnöke elsőként azt kérte, hogy a kormányoldalt "figyelmeztesse" Gyurcsány Ferencet, Magyarország az unió tagja, demokratikus jogállam, továbbá a kormánypártok tegyenek meg mindent azért, hogy az emberi jogok gyakorlóit védelem és ne fenyegetés illesse. Ezt a figyelmeztetést Morvai szerint a miniszterelnök nyilatkozatai teszik szükségessé.

A társelnök szerint a tavaly őszi események felelőse nem az antiszemitizmus, a fasizmus vagy a randalírozási vágy tulajdonította, hanem Gyurcsány Ferenc és pártja. Morvai hangsúlyozta, hogy hiába mondta ki több jelentés, köztük a rendőrség által készített Papp-féle is, hogy a rendőrök jogsértéseket követtek el, a parancsnokok felelősségre vonása nem történt meg, sőt többet jutalomban részesítettek, valamint az áldozatok nem kaptak kárpótlást.

A sajtótájékoztatón jelen volt a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének vezetője, Szima Judit főtitkár, aki a bizottsággal közösen a rendőri vezetőktől azt kérte, hogy a jogszabályoknak megfelelően járjanak el, a „kisrendőröket” pedig arra, hogy a jogsértő parancsot, ha az bűncselekmény elkövetésére utasít, tagadják meg.

A szakszervezeti vezető elmondta azt is, hogy tudomása szerint törvénytelen módon, egyéni teljesítményértékelés nélkül a 300 legmagasabb rendőri vezetőnek átlagosan mintegy 90 ezer forinttal "eltérítették az illetményét".

A Civil Jogász Bizottság nevében Völgyesi Miklós (a grémium másik társelnöke) az igazságszolgáltatásban dolgozókat arra kérte: bármiképpen is alakulnak az események, mindig az alkotmánynak, a vonatkozó jogszabályoknak és hivatásbeli esküjüknek megfelelően járjanak el, s őrködjenek a jogállamiság, az emberi jogok felett.

A bizottság társelnöke bejelentette nemzetközi emberi jogi megfigyelő szolgálatot szerveznek, amelynek részeként a nagykövetségeket értesítik az emberi jogokra leselkedő veszélyekről. Emellett "testvérszervezetük", a Nemzeti Jogvédő Alapítvány a 06-30-5494-167-es számon várja mindazoknak a jelentkezését, akiket emberi jogi sérelem ér, például rendőri brutalitás áldozatává válnak. A szervezet egyébként tavaly 20 feljelentést tett rendőri bűncselekmények kapcsán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bencze József Morvai Krisztináékkal egyeztetett

Július 25.-én az Országos Rendőr-főkapitányság és a Civil Jogász Bizottság (CJB) megvitatta a tavaly őszi rendőri intézkedéseket. A CJB-t n Morvai Krisztina és Völgyesi Miklós társelnökök, valamint Kabódi Csaba, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára, míg a rendőrséget Bencze József országos rendőrfőkapiány, helyettese, Szabadfi Árpád, valamint Komáromi Endre főosztályvezető képviselték. A civilek partnerséget vállalnak a rendőrség társadalmi presztízsének helyreállításában, Bencze József pedig a már elkészült etikai kódex, illetve korrupcióellenes intézkedések bevezetésére tett ígéretet.

MTI Itthon

Közkegyelmet kérnek az őszi zavargóknak Morvaiék

Az őszi zavargások résztvevői elleni alaptalan eljárások megszüntetését, a meghurcoltak kártalanítását és végső esetben közkegyelmet kér a Civil Jogász Bizottság és a Nemzeti Jogvédő Alapítvány - jelentették be az események féléves évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

Morvai-jelentés: a miniszterelnök felelőssége

Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt nevezi meg elsőrendű felelősnek a 2006 szeptemberi és októberi demonstrációkhoz kapcsolódó rendőri brutalitásért a Civil Jogász Bizottság jelentése - mondta el az MTI-nek Morvai Krisztina, a testület társelnöke csütörtökön, egy nappal azelőtt, hogy nyilvánosságra hozták az őszi eseményeket vizsgáló tanulmányt.