szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Gárda megalakulásának a Fidesz politikájára gyakorolt hatását, az ellenzéki párt reakcióit elemzi pénteki cikkében a londoni The Economist.

A vezető brit gazdasági-politikai hetilap szerint Orbán Viktornak, a Fidesz vezetőjének "boldog napokat kellene élnie", hiszen az ellenzéki párt húsz ponttal vezet a közvélemény-kutatásokban a szocialisták előtt. A Fideszre most mégis a zűrzavar jellemző a cikk szerint. A párt "új mumusa" a Magyar Gárda, amelynek tagjai nacionalista jelképekkel díszített fekete egyenruhát hordanak, és amelyet a szélsőjobboldali Jobbik szervezett.
 
A Magyar Gárda megalakulását a legtöbb politikai párt sietett elítélni. A The Economist idézete szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kijelentette, hogy "gyülekeznek a fasiszták", és azzal vádolta a Fideszt, hogy az közös platformra helyezkedik a Jobbikkal. A Jobbik nincs bent a parlamentben, de helyi szinten néhol együttműködik a Fidesszel - írja magyarázólag a brit folyóirat.
 
A cikk szerint a Fidesz első reakciója azt volt, hogy védelmébe vette a Magyar Gárda szabad egyesülési jogát, és hisztériakeltéssel vádolta Gyurcsány Ferencet. Zsidó és roma csoportok azonban fellépést sürgetnek a gárda ellen, Tom Lantos, az amerikai kongresszus tagja, a magyar holokauszt túlélője pedig kilátásba helyezte, hogy a Magyar Gárda egyetlen tagját sem fogják beengedni az Egyesült Államokba. Lantos hozzátette: nem lehet komoly partner olyan párt, amelyik nem ítéli el a gárdát - idézi fel az ismertetés.
 
A The Economist szerint ebben rejlik Orbán Viktor dilemmája. A Fidesz vezetői elítélték az antiszemitizmust: éppen az Orbán-kormány volt az, amely 2001-ben holokauszt-emléknapot jelölt ki, és a párt vezetése megnyugtató célú levelet intézett a magyar zsidóság vezetőihez.
 
A brit hetilap szerint ugyanakkor Orbán Viktor "a szélsőjobboldali szavazókat is meg akarja környékezni". Jóllehet vezetőtársai most már elhatárolták a Fideszt a gárdától, Orbán Viktor azonban személyesen nem volt hajlandó elítélni a szervezetet azon túl, hogy diplomatáknak azt mondta: a Magyar Gárda rossz válasz Magyarország problémáira - áll a The Economist pénteki elemzésében.
 
A folyóirat szerint ez a kétértelműség dühíti a külföldi szövetségeseket; a Fidesznek kapcsolatai vannak a német kereszténydemokratákkal, és kapcsolatokra törekszik a brit konzervatívokkal.
 
A szélsőjobboldal közvetlen támogatottsága Magyarországon továbbra is alacsony, mindössze 2-3 százalék. Máshol azonban jönnek fel a hasonló pártok: egy éppen most került be a görög parlamentbe - áll az ismertetésben.
 
A The Economist szerint a szélsőjobb aktivistáit Magyarországon is új keletű önbizalom jellemzi. Nemrég álarcos bőrfejűek zavarták meg a budapesti melegfelvonulást, s Gyurcsány Ferencet is mindenhova tiltakozók követik és ordítva szidalmazzák.
 
A lap szerint ugyanakkor a legtöbb elemző úgy véli, a Fidesz eddig is középen veszített támogatást azzal, hogy a szélsőjobbnak udvarol, s ez hozzájárult a 2002-es és a 2006-os választási vereséghez is. "Lehet, hogy megint Orbán Viktor lesz a szocialisták legjobb választási aduja" - fejeződik be a The Economist pénteken megjelent elemzése.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Egyházi és önkormányzati intézményekben kampányol a Magyar Gárda

Országjárásra indul a Magyar Gárda. Az eddig rögzített menetrend szerint két hét alatt tíz várost keresnek fel, a szervezet „nyilvános lakossági fórumának” három egyházi és négy önkormányzati intézmény ad helyet. Van, ahol a gárdát működtető egyesület maga, van, ahol a Jobbik bérelt termet.

MTI Itthon

Magyar Gárda bejegyzése: Gatter megmagyarázza

Rossz lenne, ha egy bírósági döntést befolyásolhatnának a feltételezések – mondta Gatter László, a Fővárosi Bíróság (FB) elnöke a Magyar Gárda bejegyzésével kapcsolatban a Magyar Televízió szerdai Nap-kelte című műsorában.

hvg.hu Itthon

Gárdahatás: már az idősebbek szerint is rosszabbul mennek a dolgok

A júliusi emelkedést követően augusztus végére jelentősen, 5 ponttal csökkent a hvg.hu NetHangulat index értéke – derül ki az NRC Piackutató legutóbbi felméréséből. Érdekes, hogy miközben az ország helyzetének megítélése nem romlott jelentősen, az internetezők közel háromnegyede mégis úgy gondolja, hogy Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok.

MTI Itthon

Antifasiszta tüntetés hajnalban, Szivárvány Gárda alakul

A kirekesztés, a fajgyűlölet, a náci eszmék és a háborúk ellen emeltek szót a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének (MEASZ) antifasiszta demonstrációján felszólalók a II. világháború kitörésének emléknapján a budapesti Deák téren lévő Bajcsy-Zsilinszky Endre emlékmű előtt szombat hajnalban kezdődött tüntetésen.