szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogszabályok garantálják a fogyatékkal élők esélyegyenlőségét, de a gyakorlatban ez még nem mindig valósul meg - egyebek között erről is szólt Lamperth Mónika szombaton Székesfehérváron, amikor megnyitotta a Vakok és Gyengénlátók I. Országos Találkozóját.

A VAGYOK háromnapos rendezvényét a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, a Székesfehérvári Első Lions Club és a Magyarországi Református Egyház Vakmissziója szervezte a hagyományteremtés, valamint az együttgondolkodásra és az együttműködésre való példamutatás céljából.

A kulturális találkozó keretében csaknem száz vak, gyengénlátó és látássérült lép színpadra produkciójával. Tudományos konferenciára is sor kerül, valamint kiállítást rendeznek a vakok és gyengénlátók képzőművészeti alkotásaiból. A szociális és munkaügyi miniszter szerint elismerésre méltó és fontos rendezvénysorozat indult el a VAGYOK-kal, amit "szimbolikusan" is nagyon fontosnak nevezett.  
    
Lamperth Mónika elmondta, hogy számára természetes, bízik és hisz abban, "hogy Magyarországon is most már egyre több embernek és talán mindenkinek előbb-utóbb természetes dolog lesz, hogy aki fogyatékkal él, vagy valamilyen hátránnyal született, ugyanolyan teljes életet élhet és akar élni, mint bárki más."

"Ez a világ legtermészetesebb dolga - gondolom én, - miközben azért (...) a mindennapi gyakorlatban nem egészen így van", annak ellenére, hogy "történtek erőfeszítések", s jogszabályok garantálják, a fogyatékkal élők esélyegyenlőségét a munkáltatásnál, a munkahely megszerzésnél - tette hozzá. A népszámlálási adatok szerint mintegy hatszázezer fogyatékkal élő van Magyarországon. Mintegy tizenöt százalékuk látássérült, többségében gyengénlátó - mondta Lamperth. 

Az új Országos Fogyatékosügyi Program 2007-2010 közötti évekre vonatkozó intézkedési tervének egy pontja kifejezetten a vakok és gyengénlátók segítésére koncentrál. Kimondja, hogy támogatni kell a hazai kuyakiképzés kapacitásának növelését. A segítőkutya-képzés céljára jövőre mintegy 40 millió forintos pályázatot hirdet a minisztérium. 

A tárca - és jogelődjei- évente több pályázatot hirdet a vakok és gyengénlátók segítésére. Az elmúlt két évben az önálló életvitelt segítő eszközökre, rehabilitációs szolgáltatásokra, a látássérültek élethelyzetét javító programokra 200 millió forintos támogatási keretet biztosítottak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Miért jó a fogyatékos a munkahelyen?

Hogyan növelhetők a fogyatékkal élők esélyei, hogy biztonsággal helyezkedhessenek el a munkaerő-piacon? Milyen vállalati magatartás és stratégia szükséges ahhoz, hogy ők is beilleszkedhessenek a munkahelyi közegbe? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ szakemberek és érdeklődők a Salva Vita Alapítvány esélyegyenlőségi fórumán.

hvg.hu Itthon

Tekerés és túrázás a fogyatékkal élő sportolókért

Ma startolt az első országos adománygyűjtés a fogyatékkal élő magyar sportolók speciális olimpiai részvételéért. A szervezők célja, hogy az őszi, sanghaji világjátékokra bejutott olimpiai keret támogatása érdekében megmozgassák az embereket.

MTI Itthon

Fogyatékosok és a média: lehetőség vagy gettósodás

A fogyatékosság nem betegség, hiszen a fogyatékos ember ugyanolyan fogyasztója a piacgazdaságnak, mint az egészséges ember - jelentette ki az ELTE Szociális Tanulmányok Intézetének kutatója csütörtökön Budapesten, a Párbeszéd a Médiáról című konferencián.

MTI Karrier

Kiss Péter áttörést ígér a romáknak és a fogyatékosoknak

Áttörést kíván elérni a romák és a megváltozott munkaképességű, valamint fogyatékkal élő emberek foglalkoztatásában a szaktárca az elkövetkező években - erről Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter beszélt egy szakmai konferencián.