szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor szerint az orosz befolyás újabb nyilvánvaló bizonyítéka, hogy a "KGB-hátterű" Laborc Sándort jelölték a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére. A Fidesz elnöke az orosz kérdésről fog előadást tartani szűk körben, egy washingtoni agytrösztben, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában - tájékoztatta az MTI-t csütörtökön.

Orbán Viktor
© Túry Gergely
Az amerikai látogatáson tartózkodó ellenzéki vezető azt mondta, "Amerikában pontosan látják, hogy Oroszország egy fölemelkedőben levő hatalom".

A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: 1990 után "azokat a személyes, üzleti kapcsolatokat vagy titkosszolgálati hálózatokat, tehát amelyek valaha az orosz rendszert jelentették, átmentették, hibernálták, és most ezeket kiolvasztják, ennek a része a Laborc-ügy".

Úgy tapasztalja, "amerikai észjárásban" arról van szó: "az orosz befolyás újabb nyilvánvaló bizonyítéka, hogy egy KGB-hátterű embert akar kinevezni Magyarország biztonsági szolgálatai élére". Leszögezte, ez "magyar nemzeti szempontból is, de transzatlanti szempontból is elfogadhatatlan".

Orbán Viktor utalt Oroszország szerepére a kulcságazatokban és Magyarország energia-kiszolgáltatottságára, s hozzátette, komolyan kell venni az orosz térnyerést. Rámutatott: Oroszországnak a földrajzi közelség miatt mindig lesz valamilyen befolyása Magyarországra, de ő személy szerint nem tudja elfogadni Oroszország túlzott befolyását. Úgy látja, ma "túlzott mértékű befolyás érvényesül".

A Fidesz elnöke csütörtökön New Yorkban találkozott Arthur Schneier rabbival, a New York-i Park East zsinagóga főrabbijával. A találkozó aktualitása: januárban lesz 30 éve, hogy a Szent Korona visszatért Magyarországra. E rendkívül fontos történelmi esemény "fő kivitelezője, az ügy motorja" - mondta Orbán - Schneier rabbi volt, akinek megköszönte akkori odaadását, munkáját.

A Fidesz-elnök külpolitikai kérdésekről hosszabb eszmecserét folytatott New Yorkban Richard Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövettel. A Fidesz elnöke azt mondta: Holbrooke régi jó barátja Magyarországnak. A magyar NATO-tagság előkészítésében és kivitelezésében döntő szerepet játszott, és a Clinton-adminisztráció idején a délszláv válság kezelésében együttműködött a magyar kormánnyal. Kiemelt kérdésként tárgyaltak a koszovói kérdésről. Orbán Viktor kifejtette: egyetértés van arról, hogy a dél-szerbiai tartomány számára a rendezés nemzetközi biztosítékát elsősorban az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak kell megadnia, más külső szereplőnek döntő súllyal nem eshet latba a szava.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Laborc-ügy: a kinevezést nem néznék jó szemmel

Brüsszelben nem tiltakozott senki hivatalos formában, amiért Laborc Sándort szánják a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) élére, de a szövetségesek nem néznék jó szemmel, ha az egykori KGB-akadémián végzett titkosszolgálati szakember kerülne az NBH vezető posztjára – jelenti brüsszeli tudósítónk.

Világ

Amerikai kritika: Laborc KGB-egyetemet végzett

Az Egyesült Államok brüsszeli NATO-nagykövete arról tájékoztatta hazánk NATO-nagykövetét, Martinusz Zoltánt, hogy egy szövetséges ország kém- és terrorelhárító szolgálatának az élére elfogadhatatlannak tartják a KGB-egyetemen végzett Laborc Sándor személyét.

MTI Itthon

Biztonsági kockázatot jelent Laborc NBH-s kinevezése

A rendszerváltozás óta még nem fordult elő, hogy orosz állambiztonsági egyetemet végző vezető kerüljön a magyar titkosszolgálatok élére - írta kedden a Magyar Hírlap nemzetbiztonsági szakértőkre hivatkozva.