szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott Varga Zoltán, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnökhelyettese az ellene, illetve személyén keresztül az igazságszolgáltatás ellen indított alaptalan támadások miatt - jelentette be a testület elnöke.

Lomnici Zoltán a Legfelsőbb Bíróság és az OIT elnökesajtótájékoztatóján felolvasta Varga Zoltán lemondó levelét, mely szerint távozásával a testületet igyekszik mentesíteni az alaptalan támadásoktól. Varga Zoltán a nyolc halálos áldozatot követelő 2002-es móri bankrablás ügyében 2004-ben elsőfokú bíróként tényleges életfogytiglanra ítélte Kaiser Edét, amit a tábla másodfokon jogerőre emelt, ám időközben a rendőrség más személyeket gyanúsított meg a bűncselekmény elkövetésével.
   
Az OIT elnökhelyettesének lemondó levele kitér arra is, hogy a szűk csoport részéről a személyét ért sorozatos, egyre durvább támadások összefüggésbe hozzák a móri ügyben végzett ítélkező tevékenységét  és testületi tagságát. Lomnici Zoltán szerint a lemondás egyúttal az alaptalan támadások miatti figyelmeztetésnek, tiltakozásnak tekinthető. Varga Zoltán lemondása után új OIT-tagot és elnökhelyettest kell választani. Újságírói kérdésre Lomnici Zoltán elmondta, a jogállam szempontjából fontos, hogy az alkotmányos alapintézményeknek
megmaradjon a tekintélye, a bíróságok eredményei és hibái kellő arányban jelenjenek meg a sajtóban. 
   
"Ezt a harcot tovább folytatjuk" - hangoztatta a főbíró. Lomnici Zoltán hivatkozott az államfőre, aki a kúria 125.
évfordulója alkalmából a Legfelsőbb Bíróságon arról beszélt, hogy óvni kell a független bíróságot, mint alkotmányos intézményt, fontos, hogy ne csorbítsák tekintélyét. A kritikus, elégedetlenkedő bírói szerveződésekkel kapcsolatban a főbíró megjegyezte: 15 százalékkal csökkent a bírák jövedelmének reálértéke.Hangsúlyozta, hogy a bíráknak is van lehetőségük, hogy bírálják a szervezetet és a vezetőket, bár ezt az európai emberi jogi bíróság bírája szerint csak belső fórumokon tehetik. A magyar bíráknak öt egyesülete van, tehát fel sem merülhet, hogy a kritikus vélemények el lennének fojtva. 
   
Arra a szakmai felvetésre, hogy a megyei bíróságok elnökei ne lehessenek OIT-tagok, a főbíró elmondta, hogy ez az európai gyakorlatnak valószínűleg nem felelne meg. A közelmúltban 9 megyei bíróságon volt tisztújítás és a bírák titkos szavazással újraválasztották mind a 9 régi elnököt, átlagosan 86 százalékos támogatottsággal. Azzal a napokban történt esettel kapcsolatban, mikor a Fővárosi Ítélőtábla egyik bírája egy polgári perben a tárgyalásról és az ítélethozatalról is kitiltotta a kép- és hangrögzítő eszközöket annak ellenére, hogy a sajtó jelenléte ellen a felek nem tiltakoztak, Lomnici Zoltán annyit mondott: jogsértés nem történt, de a sajtó indokolatlan korlátozásával nem tud egyetérteni, a teljes nyilvánosság híve.
   
Kérdésre válaszolva elmondta: a közelmúltban precedensértékű döntés született egy valótlan bombariadó ügyében, az elkövető nyolc hónapos letöltendő szabadságvesztésen túl, köteles a csaknem egy millió forintos kártérítést is megfizetni. Egy üzletközpont, vagy egy pályaudvar kiürítése a sok bosszúság mellett forintban kifejezhető károkat is okoz, amit meg kell térítenie az elkövetőnek. A hasonló ügyekben pedig az illetékes
hatóságok technikailag felkészültségének köszönhetően javult a felderítési arány - mondta Lomnici Zoltán.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Lomnici mentelmi jogának felfüggesztését kérték

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke csütörtökön a parlamentben bejelentette: a Veszprémi Városi Bíróság egy magánvádas feljelentés miatt megkereste az Országgyűlést Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában; a házelnök a megkeresést kiadta a mentelmi bizottságnak.

MTI Itthon

Móri ügy: Lomnici szerint a bírák is tévedhetnek

Minden bíró alapos munkára törekszik, esetenként mégis előfordulhatnak hibák - mondta Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke azzal kapcsolatban, hogy ha a veszprémi postásgyilkosság gyanúsítottja és társa kapcsolatba hozható a móri üggyel, lehetséges, hogy Kaiser Edét és Hajdú Lászlót e vádpontban ártatlanul vonták felelősségre.