Tetszett a cikk?

Húsz-harminc éven belül gyakorlatilag nem lesz olyan menyasszony Budapesten, aki a hagyományos módon (például Kovács Péterné formában) felveszi a férje nevét, ha a jelenlegi ütemben változik a fővárosban a férjezett nők névviselési szokása.

HVG
HVG
A két nem társadalmi emancipációja e téren rohamléptekkel halad előre: míg 1997-ben a férjezett nőknek csaknem a háromnegyede (72,7 százalék) élt még "-né" toldalékkal férje neve alatt, ez az arány 2007. január 1-jére Budapesten 54,8 százalékra csökkent. A tradicionális asszonynév visszaszorulásával párhuzamosan több mint a duplájára emelkedett a fővárosban azok aránya, akik a nevükkel már egyáltalán nem óhajtják jelezni, hogy "uruk" van, ezért a házassági köteléken belül is megtartják saját leánykori nevüket: egy évtizeddel ezelőtt a férjezett fővárosi nők közül még csak minden 17. tartozott e kategóriába (5,9 százalék), napjainkban viszont már minden nyolcadik feleség (12,4 százalék) ragaszkodik születéskori nevéhez. Ugyancsak megkétszereződött az utóbbi tíz évben azoknak az asszonyoknak a száma, akik fel kívánták ugyan venni házastársuk vezetéknevét, de nem óhajtottak "-nék" lenni, ezért férjük adoptált vezetékneve mellett megőrizték saját leánykori keresztnevüket (vagyis például Kovács Péter felesége, Nagy Éva így Kovács Éva lett). Ilyen kombinált nevet 1997-ben még csak minden 22., ez év elején viszont már minden 10. férjezett hölgy viselt Budapesten (4,6, illetve 10,1 százalék) - derül ki a Népességnyilvántartási Füzetek című kiadványból, amit évente tesz közzé a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala.

A családjogi törvény által engedélyezett különféle "-né" típusú asszonynevek közül az utóbbi időben azoknak a népszerűsége nőtt, amelyek már a feleség leánykori nevét is tartalmazzák (például Kovácsné Nagy Éva, illetve Kovács Péterné Nagy Éva). E két változat közül az előbbi mondható igazán kedveltnek: a férjezett budapesti asszonyoknak ma már több mint az egyötöde ezt a névváltozatot választja (21,5 százalék), míg a hosszabb formáció népszerűsége alig 0,3 százalékos. A jelenlegi tendenciák alapján arra lehet számítani, hogy a ma születő leányok többsége már nem fog igényt tartani arra, hogy anyjához és nagyanyjához hasonlóan valamilyen "-né" legyen, s legfeljebb csak az egyharmaduk használja majd a Kovácsné Nagy Éva formát, miközben a Kovács Péterné típusú nevek Budapesten teljesen kimennek a divatból. A leánykori családnév és a férj családneve összekapcsolásának 2004 óta megnyílt lehetőségével (például Kovács-Nagy Éva) a mintegy 2 millió férjezett hazai nő közül 10 ezren éltek eddig Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!