szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormánypártok elmúlt másfél évben bekövetkezett népszerűségvesztése a fővárosban jóval kisebb volt, mint országosan, így 2007 végén nagyjából ugyanannyian szavaztak volna a kormánypártokra, mint az ellenzékre - derül ki a Medián tavaly év végén készített reprezentatív budapesti felméréséből.

A felmérés szerint ugyanakkor a Fidesz támogatói elkötelezettebbek - 61 százalékuk állította, hogy biztosan részt venne egy "most vasárnapi" választáson, miközben az MSZP-szavazók körében ez az arány 53 százalék -, így a választani tudó "biztos" szavazók körében a Fidesz egyértelműen vezet az MSZP előtt.

A pártok közül választani tudók körében a Fidesz támogatottsága hat százalékkal nőtt a 2006-os parlamenti választások óta, így 2007 végén a Fidesz és a szocialisták támogatottsága nagyjából megegyezett, az SZDSZ az országos átlagnál jóval nagyobb, a többi párt pedig nagyjából annak megfelelő tábort tudhat maga mögött a fővárosban - derül ki a Medián 2000 fő megkérdezésével 2007. november 16. és december 2. között készített kutatásából. 

A Medián internetes honlapján még vasárnap közzétett felmérésben az olvasható, hogy míg a megszorító intézkedések bejelentése után az MSZP országos szinten a hátrányosabb helyzetű társadalmi csoportokban veszítette a legtöbb szavazatot, a Fidesz pedig itt szerzett leginkább új támogatókat, addig Budapesten a jobboldal továbbra is a budai belső kerületekben, a diplomások és a magas jövedelműek körében áll a legjobban.

Csökkent Budapesten a főpolgármester munkájával való elégedettség is, ám az országos politika bizalomvesztésénél jóval kisebb mértékben. 2006 januárjában a fővárosiak átlagban a közepesnél valamivel rosszabbra, 100 fokú skálán mérve 46 pontra értékelték Demszky Gábor (SZDSZ) munkáját, azóta ez az "osztályzat" 7 pontot romlott, mégpedig az ellenzéki szavazók és a "bizonytalanok" véleményváltozása miatt.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Népszavazás: tízből hat ember otthon maradna

Tíz emberből mindössze négyen vennének részt olyan népszavazáson, amelyen "a közelmúltban felmerült kérdésekről" lehetne véleményt nyilvánítani a Medián közvélemény-kutató legutóbbi, a cég weboldalán közzétett felmérése szerint.

HVG Itthon

Ilyen még nem volt: 64 ponton a Fidesz

Az előző hónap tendenciáját követve soha nem látott magasságig emelkedett a Fidesz támogatottsága – derül ki a Medián novemberi felméréséből. A HVG megbízásából készült kutatás szerint az ellenzéki párt több mint kétszer annyi szavazatot kapna, mint az MSZP. Egyre többen mennének el a népszavazásra. Három fideszes is a legnépszerűbb öt politikus közé került.

MTI Itthon

Mélyponton a választási hajlandóság

A felnőtt lakosság mintegy kétharmada nem menne el szavazni vagy nem mondja meg pártválasztását - olvasható a Tárki legújabb vizsgálatának összegzésében.

MTI Itthon

Megfogyatkozott a Fidesz és az MSZP tábora

Az MSZP és a Fidesz is lefelé araszol, az elmúlt két hónapban mindkét pártnak csökkent a szavazótábora; a kisebb pártok nem tudnak profitálni a nagyok veszteségeiből – írja a Népszabadság a Szonda Ipsos felmérése alapján.

MTI Itthon

Rosszul teljesít a politikai elit, csökken a szavazói aktivitás

Rosszul teljesít a politikai elit; mind a kormány, mind pedig az ellenzék munkáját negatívan értékeli a Századvég-Forsense közvélemény-kutató által megkérdezettek többsége. A Fideszre ugyanakkor csaknem kétszer annyian szavaznának, mint az MSZP-re az összes megkérdezett körében.

MTI Itthon

Nem süllyedt tovább az MSZP

Nem folytatódott a szocialista párt lejtmenete decemberben, legalábbis ezt jelzik a Szonda Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatásának eredményei - írta a pénteki Népszabadság.

Itthon

Stabilizálódó Fidesz-előny, Szili mélyrepülése folytatódik

A Fideszre továbbra is kétszer annyian szavaznának, mint az MSZP-re – derül ki a Medián december elején a HVG megbízásából készített felméréséből. Az ellenzék táborát a népszavazási kezdeményezés aktivizálja. A legnépszerűbb politikus Sólyom László, őt követi Kósa Lajos és Dávid Ibolya. Horváth Ágnest utasítják el a legtöbben.