szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg a Fidesz szavazóinak 77 százaléka tartozik a biztos szavazó kategóriába, addig az MSZP-sek közül csak 51 százalék sorolható ide - közölte a Századvég-Forsense piackutató cég.

A teljes szavazókorú népesség körében jelenleg is 50 százalék feletti a Fidesz által feltett mindhárom népszavazási kérdés kérdés támogatottsága - áll a Századvég-Forsense közvéleménykutató cég felmérésében. A kórházi napidíj esetében a határozottan, illetve inkább egyetértők együttes aránya megközelíti a háromnegyedes szintet (73%), a másik két esetben eléri a kétharmadot (67-68%). A vizitdíj és a tandíj megítélése közötti különbség inkább csak árnyalatnyi, a tandíjat elutasítók közt valamivel többen (16%) vannak a Fidesz kérdésével nem határozottan, hanem csak „inkább egyetértők”, mint a vizitdíjat ellenzők esetében (10%).

Január óta nem történt szignifikáns változás a kérdések megítélésében, az egyetlen nagyobb eltérés az „ingadozó igenek” számarányának 4 százalékpontos növekedése a tandíjat ellenzők közt a „biztos igenek” rovására. A most elvégzett vizsgálatban a magukat biztos résztvevőnek vallók mintán belüli aránya 57 százalék, ez valamelyest elmarad a múlt havi 64 százaléktól. Ugyanakkor gyakorlatilag biztosak lehetünk abban, hogy ennél jelentősen kisebb lesz a tényleges szavazási részvétel - írja az intézet, amely az eddigi népszavazásokra vonatkozó adatok alapján megbecsülte a várható részvételt, s azt tapasztalta, hogy az valamelyest elmarad 50 százaléktól, értéke 47 százalék.

A felmérésről
A Századvég-Forsense február elején végzett 1000 fős országos közvélemény-kutatásában a népszavazásra vonatkozó kérdések is szerepeltek. Az eredmények összehasonlítási lehetőséget nyújtanak két korábbi, idén januárban, illetve tavaly júniusban hasonló témában végzett felmérések adataival. Az adatok értelmezésekor figyelembe kell venni, hogy a vizsgálatra február 2. és 12. között került sor, a népszavazási kampány hatása tehát még csak korlátozottan jelentkezhet a felvétel eredményeiben. A kutatás eredményei alapján magas részvétel mellett mindhárom népszavazási kérdés esetében döntő többségben vannak az igenek.
A népszavazáson biztosan részt venni szándékozók becsült csoportján belül jóval nagyobb a támogatottsága mindhárom kérdésnek, mint azon kívül. A kórházi napidíj kérdésének esetében igennel szavazna a biztos résztvevők 70 százaléka, a vizitdíj esetében 68 százaléka, a tandíj esetében 63 százaléka. A népszavazás szabályai szerint a szavazásra jogosultak 25 százalékának +1 főnek kell azonos választ adnia.

Jelenleg mindhárom kérdés esetében úgy tűnik, az „igenek” sikeréhez szükséges részvételi és szavazati arány is meglesz, mely kérdésenként 63-70 százalékos támogatottságot jelent a biztos szavazók körében. Ez a teljes lakosságra vetítve 29-33 százalékos értéknek felel meg. A prognózis szerint, ha a februári vizsgálat idején rendezték volna a népszavazást, akkor az mindegyik feltett kérdés esetében érvényes és eredményes lett volna.
 
A biztos szavazó nők nagyobb arányban támogatják a vizitdíj eltörlését, mint a férfiak. A kisebb települések lakosai leginkább a háziorvosi ellátás ingyenessége mellett szállnak síkra, míg a válaszadók életkora alapján jelenleg nem találhatók egyértelmű különbségeket a népszavazás egyes kérdéseivel kapcsolatban.

A pártválasztás viszont meghatározó. Míg a Fidesz szavazóinak 77 százaléka tartozik a biztos szavazó kategóriába, addig az MSZP-sek közül csak 51 százalék sorolható ide, a pártválasztásukban bizonytalanoknak pedig csupán egyharmada. Mindhárom kérdés esetében a legnagyobb ellenzéki párt szavazóinak 65 százaléka állítja, hogy biztosan elmenne szavazni és igennel voksolna. Az MSZP-sek viszont nem csupán a részvételi hajlandóság alapján oszlanak meg körülbelül fele-fele arányban, hanem a kórházi napidíj esetében a biztos résztvevő szocialista szavazók több mint fele (55%) saját állítása szerint igennel voksolna a referendumon.

A biztos szavazó MSZP-sek közt a vizitdíj esetében enyhe többségben vannak a nemet mondók, a tandíjnál pedig egyértelmű a nemek többsége a szocialista szavazóknál. A pártválasztásukban bizonytalan, de népszavazási részvételükben biztos megkérdezettek mindhárom kérdés esetében az átlagosnál is magasabb arányban készülnek „igennel” voksolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Stabilizálódó Fidesz-előny, Szili mélyrepülése folytatódik

A Fideszre továbbra is kétszer annyian szavaznának, mint az MSZP-re – derül ki a Medián december elején a HVG megbízásából készített felméréséből. Az ellenzék táborát a népszavazási kezdeményezés aktivizálja. A legnépszerűbb politikus Sólyom László, őt követi Kósa Lajos és Dávid Ibolya. Horváth Ágnest utasítják el a legtöbben.

MTI Itthon

Nem süllyedt tovább az MSZP

Nem folytatódott a szocialista párt lejtmenete decemberben, legalábbis ezt jelzik a Szonda Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatásának eredményei - írta a pénteki Népszabadság.

MTI Itthon

Kisebb a kormánypárti népszerűségvesztés Budapesten

A kormánypártok elmúlt másfél évben bekövetkezett népszerűségvesztése a fővárosban jóval kisebb volt, mint országosan, így 2007 végén nagyjából ugyanannyian szavaztak volna a kormánypártokra, mint az ellenzékre - derül ki a Medián tavaly év végén készített reprezentatív budapesti felméréséből.

MTI Itthon

Mélyponton a választási hajlandóság

A felnőtt lakosság mintegy kétharmada nem menne el szavazni vagy nem mondja meg pártválasztását - olvasható a Tárki legújabb vizsgálatának összegzésében.

hvg.hu Itthon

Medián: már nem Sólyom a legnépszerűbb politikus

Az MSZP januárban újabb negatív támogatottsági rekordot könyvelhet el, eközben a Fidesz politikusai egyre népszerűbbek - derül ki a HVG megbízásából készült legfrissebb Medián-elemzésből, amelyet a csütörtökön megjelenő HVG-ben találunk.

HVG/hvg.hu Itthon

Nőtt a kormánypártiak szavazási hajlandósága

A pártok támogatottságában nem történt jelentős változás, a népszavazási kampány beindulása azonban a nemmel szavazók arányát növelte – derül ki a Medián február elején készült felméréséből.