szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A március 9-ei népszavazással, és annak következményeivel jelentősen csökkent annak a lehetősége, hogy érdemi adócsökkenést lehessen végrehajtani Magyarországon - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a frakciók képviselőinek felszólalására hétfőn a parlamentben, napirend előtt.


 
A miniszterelnök újból arra szólította fel az ellenzéki képviselőket, hogy mondják meg, honnan kívánnak elvenni, azaz megteremti a kieső vizitdíj, a kórházi napidíj, valamint a tandíj összegének forrását. 
 
Jó-e az egykulcsos?

Dávid Ibolyának az egykulcsos adóról szóló felvetésére Gyurcsány Ferenc azt mondta, az egykulcsos adónak rendkívül sok előnye van. Hozzátette azonban, hogy Magyarországon, ahol a minimálbér adómentes, az egykulcsos adó bevezetésével az átlag alatt kereső sokaság havonta 5-6 ezer forintot veszítene.
 
Mint kiemelte, az egykulcsos adó a magas jövedelműeknek segítene. Elmondta, hogy a kormány a Pénzügyminisztériumban működtet egy adóirodát és ide az ellenzéki pártok elvihetik adójavaslataikat. 

Korábban Gyurcsány Ferenc napirend előtti szavai után Navracsics Tibor (Fidesz) úgy reagált, hogy a miniszterelnök által "pontosan, de részlegesen" idézett Standard and Poor's jelentésben az áll, hogy a népszavazás eredménye jelentősen gyengítette a kormány mandátumát, de a vereség nem fog jelentős költségvetési deficitnövekedést okozni.

A Fidesz frakcióvezetője közölte: a hitelminősítő intézet szerint a rossz időkben bejelentett adócsökkentési javaslatok, a vártnál gyengébben fejlődő gazdaság és a stabilizációra vonatkozó tiszta perspektíva hiánya gyengíti Magyarország kilátásait.

Mint mondott az S and P-jelentés?

Navracsics Tibor megjegyezte: a referendum miatt kieső összeg a költségvetés egy ezreléke és ennél sokkal nagyobb összegeket csoportosítottak már át természeti csapások vagy válsághelyzetek idején kormányok. Hozzátette, hogy amelyik kormány nem tudja a költségvetés egy ezrelékét átcsoportosítani, az nem tud kormányozni.

Gyurcsány Ferenc viszontválaszában angol nyelven felolvasta a Standard and Poor's hitelminősítő intézet Magyarországra vonatkozó mondatait, mert mint megjegyezte, még a parlamentben is félig elmondott idézetek vannak a jelentésből.
 
A miniszterelnök kiemelte: "az adócsökkentéshez a költségvetési kiadáscsökkentés kell", közben az ellenzék azt a politikai játszmát játssza, hogy "amikor kiadásokról beszélünk, ott amellett érvelnek, hogy növeljük a kiadásokat (...), amikor adózáshoz érünk, akkor meg azt mondják, hogy radikális adócsökkentés lesz". Ez becsapása az embereknek, nincsen ilyen gazdaságpolitika - tette hozzá. 


Március 9. és következményei
 
"Ma Magyarországon 300 forintról beszéltünk le embereket, nem jelentősen átrendeztük a közterheket", nem az történt, hogy a végrehajtottuk a jóléti kiadások mély reformját - intézte szavait az ellenzéki képviselőkhöz. Véleménye szerint a március 9-ei népszavazással, annak következményeivel jelentősen csökkent annak a lehetősége, hogy érdemi adócsökkenést lehessen végrehajtani Magyarországon.
 
A kormányfő hangsúlyozta azt is, hogy a népszavazással politikailag és szimbolikus értelemben is lezárult a jelenlegi kormány első két éve. Mint mondta, a kormány a reformok sok fontos elemét nem tudta végrehajtani egy, az ellenzék által vezetett erőteljes politikai ellenállás miatt. Ettől még a polgárosodás politikáját folytatni kell, nincs másfelé út - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: a népszavazás döntései károsak

Gyurcsány Ferenc szerint bármennyire igaza van a kormánynak abban, amit képvisel, figyelmeztető jel, hogy ebben sokan nem osztoznak vele az országban, ugyanakkor, mint mondta, nemcsak nekik, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kellene tartania.