szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszavonhatatlanná vált az egészségbiztosítás privatizációjának megakadályozását célzó népszavazási kezdeményezés, miután az Albert házaspár csütörtökön átadta az Országos Választási Irodának (OVI) az összegyűjtött csaknem félmillió aláírást.

A kezdeményezést támogató, és az aláírásgyűjtésben részt vevő szakszervezetek és civil szervezetek sajtótájékoztatójukon a kormányt tették felelőssé amiatt, hogy mintegy négymilliárd forintért népszavazást kell tartani.

Rytkó Emília, az OVI vezetője azt közölte, hétfőn ül össze az Országos Választási Bizottság, amely várhatóan arról határoz, hogy az OVI 45 napon belül hitelesítse a kérdőíveket, tehát összegezze az aláírások számát. A népszavazást a legkorábban nyár végén vagy ősszel tartják.

Az átadáson az OVI-t a kezdeményezők arról tájékoztatták,hogy 31 ezer íven 491.958 aláírást gyűjtöttek össze három hónap alatt. Az íveket egy kisbuszon vitték a választási szervek ferencvárosi, Balázs Béla utcai épületébe, ahová az átadásra az újságírók is elkísérhették a kezdeményezőket.

Az aláírásgyűjtők azt közölték, részt kívánnak venni a hitelesítési folyamatban; az OVI vezetője jelezte, ezt lehetővé teszik. Rytkó Emília elmondta, az országgyűlésnek nincs mérlegelési joga, tehát el kell majd rendelnie a népszavazást, ha 200 ezer hiteles aláírást találnak.

A kezdeményezést támogató, és az aláírásgyűjtésben részt vevő szakszervezetek és civil szervezetek sajtótájékoztatójukon a kormányt tették felelőssé amiatt, hogy mintegy négymilliárd forintért újabb népszavazást kell tartani.

Gaskó István, az aláírásgyűjtésben részt vevő Liga Szakszervezetek elnöke emlékeztetett arra, hogy "gyakorlatilag az egész társadalom felemelte a szavát" a több-biztosítós, üzleti lapon működő társadalombiztosítási modell bevezetése ellen. A kormány nem hallgatta meg a társadalom tiltakozását a törvény elfogadása előtt, a sztrájkok és tüntetések ellenére sem - fűzte hozzá.

Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) képviseletében azt hangoztatta, a félmillió aláírás azt bizonyítja, hogy nem lehet hosszú ideig a nép ellen cselekedni. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a népszavazás sikere esetén három évig egyetlen kormánynak sem juthat eszébe az üzleti alapú biztosítás bevezetése.

Várady Tibor, a Védegylet, a NOE és a Humanista Mozgalom által létrehozott TB-mentők képviseletében úgy vélte, ez az egyetlen biztos út a privatizáció megakadályozására a jelenlegi bizonytalan politikai helyzetben. Albert Zsolt, a népszavazás kezdeményezője szerint a társadalmi szervezetek bebizonyították hogy van erejük, és hogy a fontos kérdésekből a civileket nem lehet kihagyni. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a munka nem ért véget, és hogy a civil szervezeteknek még eredményessé kell tennie az őszre várható népszavazást.

Az OVB várhatóan másfél hónap múlva határozatban állapítja meg az aláírások számát. A kezdeményezés ezt követően megjárhat még több jogorvoslati fórumot, így például a Legfelsőbb Bíróságot és az Alkotmánybíróságot, ám a népszavazás megtartása már elkerülhetetlen.

Az Albert-házaspár a következő kérdésben kezdeményezett népszavazást: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?". A népszavazás akkor eredményes, ha legalább kétmillió választó azonos választ ad a kérdésre.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: a népszavazás döntései károsak

Gyurcsány Ferenc szerint bármennyire igaza van a kormánynak abban, amit képvisel, figyelmeztető jel, hogy ebben sokan nem osztoznak vele az országban, ugyanakkor, mint mondta, nemcsak nekik, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kellene tartania.

MTI Itthon

Napokon belül benyújthatják az aláírásokat az új népszavazáshoz

Szakszervezetek és a civil szervezetek néhány napon belül benyújtják az Országos Választási Bizottságnak (OVB) azt a több mint félmillió aláírást, amellyel lehetővé válhat egy újabb népszavazás kiírása: ezúttal az egészségbiztosítási rendszer módosításának megakadályozásáért - nyilatkozta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a Magyar Nemzet keddi számában.