Tetszett a cikk?

Ha a köztársasági elnök nem változtat a jelölési gyakorlatán, a Legfelsőbb Bíróság is elnök nélkül maradhat, előfordulhat ugyanis, hogy a poszt várományosaként emlegetett Baka Andrást sem választják meg – írja a Népszabadság.

Baka András. Az elnök embere
© Túry Gergely
A lap ismertetése szerint Baka Magyarországon soha nem volt bíró. 1991 és 2007 között az Emberi Jogok Európai Bíróságán szolgált. A potenciális jelölt korábban kutatóként és oktatóként dolgozott, például az MTA Jogtudományi Intézetében Sólyom Lászlóval együtt is.

A hatályos szabályok szerint bírósági vezetővé csak bíró nevezhető ki. A Legfelsőbb Bíróság elnökét azonban nem kinevezik, hanem a parlament választja meg. Ez a válasz azokra az aggályokra, hogy vajon lehet-e a bírói szervezeten kívüli embert is jelölni a posztra. Baka esetében azonban már nem lenne szükség efféle jogértelmezésre, mert a közelmúltban – mint ahogy azt a HVG megírta – a Fővárosi Ítélőtábla elnöki bírájává nevezték ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Társadalom

Baka magyar bíró

Egy akadály elhárult a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára esélyesnek tartott volt strasbourgi bíró, Baka András...

hvg.hu Itthon

Sólyom Baka Andrást jelöli Lomnici helyére?

A strasbourgi emberi jogi bíróság 1991–2007 közötti magyar bírája, Baka András lehet az államfő jelöltje a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökének júniusban megüresedő székére – értesült a HVG.