szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Öt-öt percben szólalhattak fel az ügyvivőjelöltek az SZDSZ budaörsi, rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén, szombaton. A tizenkét ügyvivői helyre 27-en pályáztak.

Elsőként Csőzik László, az SZDSZ Új Generáció volt elnöke lépett a szónoki emelvényre. Fodor Gáborhoz hasonlóan ő is a változást, a gyökerekhez való visszatérést emelte ki beszédében. Véleménye szerint egy modern pártnak érzékenyen kell reagálnia a környezeti szempontokra és éppen Fodor Gábor tett azért, hogy az őt megillető helyre kerüljön a zöld gondolat.
   
Eörsi Mátyás képviselő szerint a koalícióból való kilépés új helyzetet teremt. A politikus közölte, hogy "borzong" ha azt hallja, hogy egy ellenzéki párt nem szavazhatja meg a költségvetést, de azt sem érti, amikor azt hallja, hogy mindenképpen meg kell szavazniuk a büdzsét. Véleménye szerint az ellenzékiség éppen egy lehetőséget teremt a pártja számára. Hozzátette, hogy a választóknak nem elég, ha okosokat mondanak, hanem az, hogy győzzenek az ő érdekükben.
   
Demszky Gábor főpolgármester azzal kezdte, hogy nem szeret tisztújító küldöttgyűlésre járni és véleménye szerint az volna a kívánatos, ha legközelebb 2010-ben egy sikeres választás után találkoznának. Véleménye szerint 2010-ben korábbi szavazóik mellett azokra is alapozniuk kell majd, akik márciusban a népszavazás idején nemmel voksoltak. Ehhez a megoldható kérdésekkel kell foglalkozni, a nem megoldhatóakat pedig az ellenzékre kell hagyni. Második feltételként azt emelte ki, hogy vasárnaptól be kell fejezni az SZDSZ-en belül 2000 óta lényegében folyamatosan zajló "öldöklő belharcot." Beszéde végén felszólította a küldötteket, hogy Horn Gábort válasszák meg, mert "nélküle nincs kampány."
   
Takács Flóra, az SZDSZ Új Generáció alelnöke szerint az SZDSZ-nek olyan pártnak kell lennie, amelynek nem kérdéses sem pár hónap, sem két év múlva, hogy bejut a parlamentbe. A fiatal politikus közölte, hogy a magyar közélet évek óta hitelességi válságban szenved és ennek az SZDSZ is része. Mint mondta, utoljára a 2002-es választások után hittek a szavazóik abban, hogy a Fidesz-kormány után jönnie kell a "megtisztulásnak", de nem váltották be maradéktalanul ígéreteiket.
   
Kovács Kálmán volt környezetvédelmi államtitkár kijelentette, hogy "nem vagyok mumus, csak képviselem azt az álláspontot, ami az SZDSZ-nek a leghasznosabb." Véleménye szerint akkor is azt tette, amikor egy hónapja nehezményezte, hogy egy döntés megszületett és most is ezt teszi, amikor Fodor Gábort támogatja, mert szerinte ő az, aki alkalmasabb egy nyitott SZDSZ újbóli felépítésére.
   
Világosi Gábor, az Országgyűlés alelnöke arról beszélt: lelkiekben tudták, hogy nehéz a koalíciós politizálás, de előre nem lehetett felkészülni a kilépésre.
   
Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke azt mondta: a 2002-es kampányban arra gondolt, hogy az SZDSZ egy erős párt lesz, amely sokakat tud jól képviselni. Hozzátette, hogy az elmúlt hat évben azért nem vesztette el lelkesedését, mert sikerélményei voltak. Megjegyezte: azt vette észre, hogy az SZDSZ nem érti az emberek problémáit és a párt az elmúlt két évben egyetlen programra, a magánpénztárakéra tette fel az életét. 
   
Lakos Imre országgyűlési képviselő közölte,: miután korábban leírta, hogy miért szeretné, ha rá szavaznának, ezért a neki rendelt öt percben az "Élet titka" című mesét olvassa fel a hallgatóságnak. 

Hankó Faragó Miklós szerint az a feladatuk, hogy az SZDSZ újra erős, politikaformáló tényező legyen. Úgy vélte, a feladat nehéz, de nem teljesíthetetlen. A politikus szerint nagy a tétje a szavazásnak, az igazi tétje pedig a liberális párt sorsa.
   
Badacsonyi Szabolcs arról beszélt, hogy egységes csapatként kell folytatni a munkát, és ezen elv szerint kell működnie az SZDSZ vezetésének is. Skaliczky Andrea arra hívta fel a figyelmet, hogy a versengésben a párttagok nem válhatnak egymás ellenségeivé. Weinek Leonárd szerint a pártelnöknek is és az ügyvivő testületnek is meg kell hallgatnia a küldöttek véleményét.
   
Tolnai Jánosné azon véleményének adott hangot, hogy az SZDSZ át fogja lépni az 5 százalékos a parlamenti küszöböt, és harmadik erőként ott lesz az Országgyűlésben a következő választáson. Szentkuti Károly a vidék politikai befolyásának növeléséről beszélt. Mint mondta, a fővárosközpontúságot ellensúlyozni kell.
   
Horn Gábor azt mondta, a legnagyobb hiba, amit az SZDSZ elkövethet, ha folytatja a kiszorítósdit. Szerinte az SZDSZ óriási lehetőség előtt áll, és ezt Kóka János aktív szereplésével érték el. Hozzátette: Fodor Gábor, ellentétben a sztereotípiákkal, bizonyított az elmúlt egy évben miniszterként. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kóka nem akar újabb koalíciót

Ne akarjunk most újabb koalíciót - mondta Kóka János, az SZDSZ elnöke, elnökjelöltje szombaton Budaörsön, a párt rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén.

MTI Itthon

Megkezdődött az SZDSZ rendkívüli tisztújító küldöttgyűlése

Megkezdődött az SZDSZ rendkívüli tisztújító küldöttgyűlése szombaton Budaörsön, ahol megválasztják a pártelnököt, az ügyvivő testület tizenkettő, és az országos tanács húsz tagját; 10 óráig 547 küldöttet regisztráltak a lehetséges 748-ból.

MTI Itthon

Fodor: a változást és az őszinteséget választom

Sodródás vagy változás, ultimátumok vagy párbeszéd, nagyotmondás vagy hiteles, őszinte politizálás között kell választani - mondta Fodor Gábor szombaton az SZDSZ rendkívüli küldöttgyűlésén Budaörsön.