szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz elnöksége Mikola István kijelentésével nem, ám az ennek kapcsán keletkezett helyzettel foglalkozott - mondta Varga Mihály, a párt alelnöke a keddi elnökségi ülést követő sajtótájékoztatón, egy kérdésre válaszolva.

Mikola István véleményt mondott, szemben a pártból azóta kizárt fideszes politikusokkal, akik viszont a párt irányvonalával ellentétes döntést hoztak - fogalmazott Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Mint mondta, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa, az Orbán-kormány egykori minisztere nem ment szembe pártja országos választmányának határozatával, hanem olyan kijelentéseket tett, amelyek félreértésekre adhatnak okot. Ezzel szemben - tette hozzá - Heves polgármestere a Fidesz országos választmányi határozata ellenében hozott döntést. 

Mikola István július elején Kiskunhalason azt mondta, helye van az egészségügyben a magántőke bevonásának szakmai vállalkozásokon keresztül, megfelelő korlátokkal. Ezt mi egzisztencia-vállalkozások, szakmai vállalkozások formájában látjuk lehetségesnek - közölte a Fidesz országgyűlési képviselője a négy évvel korábban működtetésre magánkézbe adott kiskunhalasi kórházban tartott Semmelweis napi ünnepségen. Ezen egyébként Kökény Mihállyal, az MSZP egészségügyi szakpolitikusával együtt vett részt. 

A volt egészségügyi miniszter arról is beszélt, örömmel látja, hogy "az önkormányzat bekeményített, újabb és újabb feltételeket szab az egyébként jó szándékú vállalkozónak, annak érdekében, hogy a lakosság ellátása még teljesebben, jobb szinten, magasabb szinten valósulhasson meg". 

A Fidesz Heves megyei választmányának elnöksége a közelmúltban zárta ki a párt tagjainak sorából Csáki Zsigmondot, Heves polgármesterét és Magyar Istvánt, az egri pártszervezet elnökét. A kizárásra azok után került sor, hogy a Csáki Zsigmond vezette jobboldali többségű önkormányzat pályázat alapján magánkézbe adta a hevesi rendelőintézet működtetését, a pályázat nyertese pedig az Agria Ügyelet Kft. volt, amelynek egyik tulajdonosa Magyar István, a Fidesz egri elnöke. Varga Mihály ezzel kapcsolatban kedden azt mondta, a két ügyben végső döntés még nincs, az érintettek fellebbezhetnek.

Az alelnök közölte: a Fidesz választókerületi elnökei és polgármesterei újra megkapják azt az országos választmányi határozatot, ami az egészségpolitikai kérdésekben "útjelző táblaként szolgál" ahhoz, hogyan kell a Fidesz álláspontját ismerve döntést hozni. 

Varga Mihály megismételte pártja álláspontját, miszerint lehetőség van arra, hogy a magántőke bekerüljön az egészségügybe, ám csak szabályozott formában, a kiskapuk bezárásával, úgy, hogy a magántőke ne kerüljön többségbe egészségügyi területen. 
 
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kedden a Habis László egri polgármesternek írt nyílt levelében kiemelte: a magántőkének csak szakmai alapon, szigorú korlátok mellett, a közösségi tulajdon többségben maradása esetén van helye az egészségügyben. 
 
Azzal kapcsolatban, hogy Matolcsy György, az Orbán-kormány egykori gazdasági minisztere a Népszabadságnak adott hét eleji interjúban konkrét adóváltozási elképzelésekről beszélt, Varga Mihály a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a Fideszben jelenleg három gazdaságpolitikai anyag is készül, amelyek részben egymással is vitatkoznak. Hozzátette: a párt vezető testülete a megfelelő időben áttekinti, mérlegeli a javaslatokat. 

Matolcsy György a lapinterjúban azt mondta, ötkulcsos forgalmi adóra és egykulcsos személyi jövedelemadóra van szükség Magyarországon. A volt gazdasági miniszter szerint a jövedelem adóztatása helyett a fogyasztás adóztatása felé kell haladni. Szerinte a jövedelmek mostani 40 százalékos adóterhe helyett 25-30 százalék körüli újraelosztásra van szükség.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Mikola ezerforintos vizitdíjtól tart

A március 9-ei népszavazás tétje már nem csak a háromszáz forintos vizitdíj, hanem az ezerforintos vizitdíj megelőzése is – jelentette ki Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa.

hvg.hu/MTI Itthon

Székely: 2009-től indulhat az új egészségügyi rendszer

Jövő év januárjától indulhat az új egészségügyi rendszer, amely nem csak a biztosítási rendszert foglalja magában - közölte Székely Tamás szakminiszter szerdán, a kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány szerdán megtárgyalta a változásokról szóló koncepciót, amelyet a tervek szerint augusztus közepéig tartó társadalmi vitára bocsátanak.