szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Zárókonferencia az egészségügyi koncepcióról - a szakma és a tárca véleményt cserélt, szeptemberben kerül a kormány elé az új, "félidős" javaslat. A miniszterelnök Megegyezés című programjából is idézett az egészségügyi miniszter, s úgy tűnik, a szakmai vita valóban közelebb hozta a feleket. A konkrétum még kevés, az elképzelések ígéretesek, a forrásokról nem sokat tudni.

Nem előfutára, s nem helyesbítője a kormányzati programnak, mert a 2006-os elképzelések sok elemét tartalmazza – nyitotta meg kedden Kökény Mihály, az MSZP egészségpolitikusa, volt korábbi többszörös eü-miniszter a Biztonság és Partnerség: feladatok az egészségügyben 2010-ig című egynapos konferenciát. Az előadássorozat az egészségügyi miniszterváltás után megszületett új eü-program július 10. és augusztus 15. között zajlott vitáját zárja. A minisztérium 90 szervezettől és 40 magánszemélytől kapott javaslatokat arra vonatkozóan, hogy a parlament elé kerülő egészségügyi koncepciónak mit is kellene tartalmaznia. Székely Tamás Gyurcsány Ferenc Megegyezés című programjának a nyugodt építkezésre és gyarapodásra vonatkozó gondolatait is idézve elmondta, hogy összesen 600 oldalas anyag állt össze az elképzelésekből.

„Az anyag kinyitja a kapukat a részletesebb és ambiciózusabb tervek felé a következő évtizedre, amely egy teljesen átalakuló orvosi praxis és egészségügyi politika kora lesz, amikor alapvetően megváltozik az orvos-beteg viszony, ugyanis a betegek egyre képzettebbek, informáltabbak lesznek és egyre inkább partnereivé válnak az orvosnak a kivizsgálásról és a gyógykezelésekről szóló döntésben” – ezt már Kiss István, a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetségének (MOTESZ) jelölt elnöke mondta. Az Egészségügyi Minisztérium és a MOTESZ közös rendezésében zajló konferencián az is elhangzott: a magyar egészségügy helyzetében gyors javulás nem várható, mivel kormányzati ciklusokon átívelő feladatokat is el kell látni, pl.: humánerőforrás biztosítása, képzés, szakképzés, népegészségügyi programok, egészségfejlesztési alapismeretek oktatása, egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok támogatása.

Kiss István idézett a programot bíráló véleményekből is, amelyek többek között arra tértek ki, hogy a javaslat nem határoz meg prioritásokat, nem foglalkozik az amortizáció és a hálapénz kérdésével, s a testi egészség mellett nem helyez kellő hangsúlyt a lelki egészség fontosságára. Arra is kitért a szakember, hogy a jövőben az egészségügyben „sokszínű tulajdonviszony” az elkerülhetetlen lesz.

Többen hiányolták az anyagból a konkrétumokat, a források és a felelősök, valamint a kompetenciák pontos megjelölését. A humán erőforrás fejlesztésének, menedzsmentjének fontosságára is kitértek az előadók és a hozzászólók is. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség jelölt elnöke például a két legkritikusabb pont egyikének nevezte – bérfelzárkóztatás és életpályamodell kidolgozását javasolta. Emellett pedig a szükséges források biztosítását emelte ki. Véleménye szerint fontos, hogy a tavalyi év maradványa és az idei szuficitje az egészségügybe folyjon vissza, s a költségvetés elfogadásánál is arra kell majd törekedni, hogy a „szinten tartás megvalósuljon”.

A szintén felszólaló Gógl Árpád volt eü-miniszter Hippokratész gondolatát idézve azt mondta: most megadatott az „igaz pillanat”, amikor cselekedni lehet. A fideszes politikus még egy technológiai példával is élt: olyan most a kormány, mint a GPS, amely felismerte, hogy zsákutcába jutott és jelzi, hogy újratervezi a programot.

„Sok tábornokunk van és kevés közkatonánk” – ezt már Ary Lajos, az Egészségügyi Vezetők (EGVE) Egyesületének elnöke mondta, hozzátéve, hogy vissza kell csalni az ágazatot elhagyó szakembereket. Hangsúlyozta, hogy az egészségügy átalakításának politikamentesnek kell lennie, mert ez az anyag legalább tíz évre szól, „2-4 évente nem babrálhatjuk a rendszert”. Felszólalók között volt Éger István is, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, akik korrekt kezdéssel, és váratlan lezárással jellemezte a koncepciót és vitáját. „Közösen fogunk megint égni” – mondta arra utalva, hogy a konvergencia program irányszámai mellett – véleménye szerint – nehéz lesz a feladatok megoldása.

A programmal kapcsolatban a szakmai szervezetek a további, aktív együttműködését kérték, egyeztetéseket és a konkrétumok kidolgozását. A célok a betegközpontú, szolidáris, az esélyegyenlőséget és a prevenciót szolgáló egészségügy. A szűrések kiterjesztése, a nemzeti programok újratervezése, az egészségnevelés, a szakmai és a finanszírozási protokollok fejlesztése, a TVK rendszer átalakítása meghatározó szempont a koncepcióban, amely a javaslatok alapján kiegészült többek között az „igazságosság fokozottabb érvényesítésének” céljával, az iskolafogászat megerősítésével. A szakmai javaslatokkal kiegészült bővített programot még egyezteti a tárca a szakmai kollégiumokkal és az érintett szervezetekkel. az így előkészített előterjesztést a kormány szeptember közepén tárgyalja. Ezt követően októberben kerülhet a parlament elé benyújtandó törvényjavaslatokba és végrehajtási rendeletekbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Érdekel itt valakit az egészségügyi koncepció?

Huszonegynéhány hozzászólás és közel 50 e-mail - eddig ennyien érezték úgy, hogy véleményezni szeretnék az egészségügy miniszter 2010-ig szóló változásokról és fejlesztésekről nyilvánosságra hozott, s vitára bocsátott koncepcióját. A pénztártörvényt övező pezsgésnek nyoma sincs, a társadalmi vita keveseket mozgat meg. Persze sokan nem is tudnak róla.

hvg.hu Itthon

"A magyar egészségügyben nem hiszek" - videó

A magyar politikusok és szakértők értenek hozzá - mondja riporterünknek az utca embere, akit munkatársunk arról faggat, milyennek látja és milyennek látná a sokat emlegetett magyar egészségügyet.