szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A ferencvárosi 12-es országos egyéni választókerületben (oevk) élők a legkésőbb január közepéig szavazhatnak a lemondott Gegesy Ferenc szabad demokrata országgyűlési képviselő utódáról. Az időközi választás idején ugyanazok a jogszabályok érvényesek, mint általában a parlamenti voksolás idején, így lesz kampánycsend, és lehet majd külföldön is voksolni.

Gegesy Ferenc hétfőn értesítette az Országgyűlést arról, hogy lemond parlamenti mandátumáról. A "menetrend" szerint ezt követően Szili Katalin házelnök ad tájékoztatást az Országos Választási Bizottságnak (OVB). Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője közölte, hogy az OVB várhatóan jövő keddi ülésén tűzi ki az időközi választás időpontját, feltehetően a szokásoknak megfelelően egy vasárnapra.

E testület a jogszabályok szerint a választás idejét 72 napon túli, de a lemondáshoz képest négy hónapon belüli időpontra kell, hogy kitűzze. A ferencvárosi oevk-iroda feladata lesz a választás lebonyolítása, kezdve a választói névjegyzék összeállításától, az értesítők, kopogtatócédulák, ajánlószelvények kiküldésén át a külképviseleti névjegyzékbe vételig. A jelölteknek az oevk bizottságánál kell jelezniük indulási szándékukat, ám előtte az őket jelölő szervezeteknek is nyilvántartásba kell vetetniük magukat. Eddig egyik párt sem jelezte, kit indítana a megüresedett mandátumért, igaz, ezt hivatalosan még nem is tehetnék meg a választási szerveknél.

A képviselői helyért, ahogy a négyévenként esedékes választásokon, bármely választójoggal rendelkező magyar állampolgár indulhat, aki 750 érvényes ajánlószelvényt összegyűjt. A választás első fordulója akkor lesz érvényes, ha a választópolgárok több mint fele szavaz, és akkor lesz eredményes, ha az egyik jelölt megszerzi a szavazatok több mint felét. Érvénytelen vagy eredménytelen választás esetén második fordulót tartanak; ekkor az érvényességi küszöb már csak 25 százalék. Ha ezt sem érné el a választói részvétel, akkor újabb időközi választást írnak ki. A 12-es számú oevk Ferencváros kétharmadát, jórészt a belső városrészt fedi le, és mintegy 38 ezer lakója van.

Budapest valamely választókerületében a rendszerváltás óta két alkalommal, 1991-ben és az idén tartottak időközi parlamenti választást. Az előbbi, erzsébetvárosi szavazást azért írták ki, mert a főpolgármesterré választott Demszky Gábor (SZDSZ) lemondott parlamenti mandátumáról; utóbbit pedig Deák András (Fidesz-KDNP) képviselő halála miatt tartották meg.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Egy polgármester két ellenzékkel

„Az MSZP-SZDSZ koalícióját támogató baloldali polgármesterjelölt Ferencvárosban” – ez olvasható a szocialista Kökény Mihály plakátján, miközben a IX. kerületben nincs közös koalíciós jelölt. Gegesy Ferenc 16 éve regnáló szabad demokrata polgármestert szocialista ellenfelei élesebben támadják, mint a helyi Fidesz-frakció.

MTI Itthon

Az SZDSZ-es Gegesy elfogadta Tarlós meghívását

Gegesy Ferenc, Ferencváros szabad demokrata polgármesterjelöltje elfogadta Tarlós István, a Fidesz és a KDNP által is támogatott független főpolgármester-jelölt meghívását, és pénteken este egy IX. kerületi étteremben négyszemközti beszélgetést folytattak.

MTI Itthon

Tudtán kívül tették fővárosi listára az SZDSZ-es Gegesyt

Jövő héten pénteken módosítja az SZDSZ fővárosi választmánya a párt budapesti listáját - közölte Lakos Imre, a párt budapesti elnöke. A február elején elfogadott listán ötödik helyre sorolt ferencvárosi polgármester, Gegesy Ferenc lekerül a listáról, mivel nem akar rajta indulni.

Itthon

Gegesy Ferenc nem akar kétkarú törpe lenni

Az SZDSZ-frakcióból kilépett, parlamenti mandátumáról lemondott Gegesy Ferenc , a IX. kerület polgármestere a hvg.hu kérdésére, miért nem indul független képviselőként, aki még mindig „félkarú óriás”, így válaszolt: „Nem. Kétkarú törpe”. A 2010-es önkormányzati választásokon viszont indulna polgármesterjelöltként, függetlenként.

Vélemény

Gegesy Ferenc, Ferencváros polgármestere

A rendszerváltás forgatagában - már aktív szabaddemokrataként - Gegesy Ferencet az újpesti polgárságból adoptálják ferencvárosi polgármesterré, és immár a negyedik ciklusban ő a változó összetételű testület eleje.