szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lendvai Ildikó arra nem lát esélyt, hogy ismét koalícióra lépjenek az SZDSZ-szel, arra azonban igen, hogy együttműködjenek. Az MSZP frakcióvezetője erről pénteken Balatonszemesen beszélt, a Baloldali Önkormányzati Közösség (BÖK) kétnapos találkozójának zárónapján.

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerint az adó- és a költségvetési törvényt illető megegyezés nem csak szimbolikusan, hanem valóságosan fontos, és sokkal többről van szó, mint egy kormány sorsa. 
 
Lendvai Ildikó két lehetséges forgatókönyvet vázolt fel, jelezve, hogy az általa "pozitív modellnek" nevezett, a korábbi koalíciós partnerrel megegyezéssel záruló változatnak híve és pártja is erre törekszik. "Pontosan tudjuk, hogy minden megegyezésnek ára van. Ennek is. De még nagyobb ára lenne annak, ha nem sikerülne megegyezni" - fogalmazott a frakcióvezető, aki ez utóbbi esetre utalva azt mondta, hogy ekkor a kongresszus dönt majd a hogyan továbbról: vagy egy előre hozott választásra, vagy a parlamenti többség biztosítására ad felhatalmazást a frakciónak. 

Az előre hozott választással kapcsolatban Lendvai Ildikó közölte: ezt nem támogatná, mert ugyanazt a gazdasági káoszt hozná, amit a költségvetés elmaradása. Az SZDSZ-szel folyó megbeszélésekről szólva hangsúlyozta: "nagy nyitottsággal" a mennek tárgyalásokra, s miután az MSZP "letette az asztalra", hogy mit terveznek, most a szabad demokratáktól várnak javaslatokat. 

A frakcióvezető szerint a tárgyalásokon a szocialistáknak a gazdasági- és a szociális versenyképesség szempontját baloldali és kormányzó pártként egyaránt képviselniük kell. "Azt tiszteletben tartva, hogy nagy társadalmi csoportok nem szakadhatnak le, nyitott fülekkel hallgatjuk az SZDSZ javaslatait, amennyiben ezek nem a szociális kiadásokra, hanem az állami bürokráciára vonatkoznak" - jegyezte meg Lendvai Ildikó. 
 
Közölte: oktatáspolitikában nem állnak messze az elveik és az elképzeléseik egymástól, szociálpolitikában nyilván fölmerül a rászorultság és az alanyi jogosultság kérdése, de ezt álláspontja szerint csak konkrétan lehet megvizsgálni, hogy melyik ellátásnál ki, mit akar. Hozzátette: adóügyekben várják a javaslatokat az SZDSZ-től, hogy hol látnak még mozgásteret.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tárki: az SZDSZ most nem kerülne be a parlamentbe

Három párt, a Fidesz, az MSZP és az MDF áll öt százalék, azaz a parlamenti küszöb fölött a biztos szavazó pártválasztók körében - derül ki a Tárki szeptemberi közvélemény-kutatásából.

MTI Itthon

Fodor-Orbán: az SZDSZ költségvetési plafont javasol

Az SZDSZ azt javasolta a Fidesznek, hogy a parlament fogadjon el egy olyan törvényt, amely nem engedi túlköltekezni a büdzsét, vagyis egy költségvetési plafont állapít meg, mert az ország legfőbb baja az állam túlterjeszkedése - mondta Fodor Gábor liberális pártelnök, miután csütörtökön Budapesten az SZDSZ delegációja élén tárgyalt a Fidesz Orbán Viktor vezette küldöttségével.

MTI Itthon

MDF: az SZDSZ tartja hatalmon Gyurcsányt

Az MDF frakciója a parlament tavaszi ülésszakán az interpellációs szavazásokkor gyakran élt a távolmaradás eszközével, így burkoltan támogatta a kisebbségi kormányt - állapítja meg elemzésében a Republikon Intézet. Az MDF közleményben reagált: az ellenzéki párt szerint "az SZDSZ-hez közelálló intézet" elemzése része annak a sorozatnak, amellyel az SZDSZ megpróbálja Kóka János és Fodor Gábor Gyurcsány Ferenc hatalmon maradásában való felelősségét áthárítani az MDF-re.