szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedd estig hárman - Sólyom László jelenlegi és Mádl Ferenc volt államfő, valamint Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke - jelezték, hogy nem vesznek részt a miniszterelnök által kezdeményezett szombati nemzeti csúcson. Az öt parlamenti párt vezetője elmegy, ahogyan három volt miniszterelnök, a tudományos akadémia jelenlegi és két volt elnöke, továbbá a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi, és három korábbi elnöke.

A köztársasági elnök nem kíván részt venni a miniszterelnök által összehívott nemzeti csúcson - ezt maga Sólyom László köztársasági elnök közölte Ammánban magyar újságíróknak. A miniszterelnök által összehívott tanácskozás "nem szolgálja a felelősségi viszonyok tisztázását, technikailag nem látom célravezetőnek, én ezen a tanácskozáson nem kívánok részt venni, az állam nem így működik" - fogalmazott az államfő. 

Mádl Ferenc volt köztársasági elnök nem látja tisztázottnak a találkozó alkotmányos helyét és annak felelősségi körét, ezért ő sem megy el a nemzeti csúcsra - közölte a volt államfő titkársága. 
 
Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke megtisztelő gesztusnak nevezte a miniszterelnöknek írt levelében, hogy meghívták a nemzeti csúcsra, de személyesen nem vehet részt a csúcstalálkozón, mert az Alkotmánybíróság nem avatkozhat be a végrehajtó hatalomra tartozó politikai kérdések eldöntésébe - közölte az Ab sajtófőnöke hozzátéve, hogy Paczolay Péter a csúcs időpontjában külföldön lesz. 

Orbán Viktor ott lesz a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdeményezésére összehívott nemzeti csúcson - közölte a Fidesz elnöke a Hír Tv hétfő esti műsorában. 

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője úgy nyilatkozott: ott lesznek az egyeztetésen. A párt kedden közleményben tudatta, hogy Olajos Péter Európai Parlamenti képviselő, az MDF brüsszeli delegációvezetője is elfogadta a miniszterelnök meghívását. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője vasárnap azt mondta: részt vesznek a nemzeti csúcson. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke szintén elmegy a találkozóra. 

Göncz Árpád volt köztársasági elnök köszönettel fogadta a nemzeti csúcsra szóló megtisztelő meghívást. Hangsúlyozta: a találkozó meghirdetésével és céljaival egyetért, de korára és egészségi állapotára tekintettel nem tud ott lenni. 

Mind a hét önkormányzati szövetség jelezte, ott lesznek a nemzeti csúcson, csakúgy, mint az Országos Érdekegyeztetési Tanács munkaadói és munkavállalói oldalának szervezetei. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökének kötelessége részt venni egy olyan rendezvényen, amelyet az ország súlyos helyzetében hívnak össze - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke. A csúcson részt vesz Vizi E. Szilveszter és Glatz Ferenc, az akadémia korábbi elnöke is. 

Ott lesz a találkozón Simor András, a jegybank elnöke. Elődje, Járai Zsigmond szegedi sajtótájékoztatóján szintén úgy nyilatkozott: elfogadja a meghívást a nemzeti csúcsra. Mint mondta, azonnali cselekvésre van szükség, s ezt a kormánynak kell megtennie. A nemzeti csúcs lehet, hogy előnnyel jár a hosszabb távú stratégia kialakítása szempontjából, de nem válságkezelő tanácskozás - vélekedett. 
 
A jegybank korábbi elnöke, Surányi György az MTI-vel közölte: eleget tesz a miniszterelnök meghívásának. Bod Péter Ákos, aki 1991 és 1994 között állt a Nemzeti Bank élén, ugyancsak úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy részt vesz a szombati találkozón. 
 
A Magyar Rádió úgy tudja, elfogadta a meghívást Medgyessy Péter volt miniszterelnök is, igaz, megkeresésükre úgy fogalmazott: "nincsenek illúziói". Boross Péter volt kormányfő kedden az MTI-vel közölte: elmegy a találkozóra. 
 
Gyurcsány Ferenc vasárnap kezdeményezte a nemzeti csúcsot, hétfőn pedig bejelentette, hogy szombaton tartják a találkozót. A 40-50 fős testülettől azt várja a kormányfő, hogy a következő hetekben kezdje el a munkát, és lehetőség szerint pár hónap alatt jusson el egy átfogó társadalmi-gazdasági megállapodás, a nemzeti felemelkedés programjának megalkotásáig. 
 
A miniszterelnök azt kezdeményezte, hogy a nemzeti csúcs a programalkotáskor tegyen javaslatot az euró magyarországi bevezetésének dátumára, egy középtávú bérmegállapodásra, a nyugdíjrendszer hosszú távú fenntartása érdekében teendő középtávú lépésekre, a szociális rendszer megújítására, és állapodjon meg az oktatási és képzési rendszer hosszú távú fejlesztési koncepciójáról. 
 
A találkozóra meghívást kapott - a jelenlegi köztársasági elnök, Sólyom László mellett - Göncz Árpád és Mádl Ferenc korábbi köztársasági elnök, Boross Péter, Horn Gyula, Orbán Viktor és Medgyessy Péter volt kormányfő, Szabad György, Gál Zoltán, illetve Áder János korábbi házelnök és Szili Katalin, az Országgyűlés jelenlegi elnöke. Szintén meghívást kapott a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökei közül Surányi György, Bod Péter Ákos, Járai Zsigmond, a mostani vezető, Simor András, továbbá a Magyar Tudományos Akadémia eddigi elnökei: Glatz Ferenc, Vizi E. Szilveszter és Pálinkás József. 
 
Az öt parlamenti frakcióvezető, illetve a pártelnökök mellett meghívást kapott a pártok EP-delegációjának vezetői is. A nemzeti csúcsra meghívták az önkormányzati szövetségeket, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanácsban lévő hat szakszervezetet és kilenc munkáltatói szövetséget.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Csizmadia Ervin: Nemzeti csúcs vezethet a nagykoalícióhoz?

A politikai elit által működtetett struktúra és intézményrendszer kimerült. Egyre inkább érdemes elgondolkodni egy ma még bizarrnak tűnő megoldásról, az MSZP-Fidesz intézményes, kormányzati szintű együttműködéséről, azaz egy nagykoalícióról. Nem lehetne-e ennek kiindulópontja a nemzeti csúcs? Hazai példa is van. A Deák Párt és a Balközép Párt 1875-ben, ádáz belpolitikai küzdelmek után egyesült– tekintettel az akkori gazdasági-pénzügyi vészhelyzetre.

MTI Itthon

Orbán is ott lesz a Nemzeti csúcson

Orbán Viktor ott lesz a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdeményezésére összehívott Nemzeti csúcson. Ezt maga a Fidesz elnöke jelentette be a Hír Tv hétfő esti műsorában, ahol arról is beszélt, hogy a kormány válságkezelő 12 pontja valójában egy "gigantikus megszorító csomag", és szerinte ez ellen kellene összefogni.