szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csökkent azoknak a hallgatóknak az aránya, akik már érvényes nyelvvizsga birtokában nyertek felvételt valamelyik felsőoktatási intézménybe: 2007-ben az alapszakokra bekerülők közel 47 százalékának volt nyelvvizsgája, 2008-ban ez az arány 44,8 százalékot mutat - olvasható az Országos Felsőoktatási Információs Központ legújabb elemzésében.

A felsőoktatási intézményekben alapszakokra felvettek közel egyharmada legalább középfokú nyelvvizsgával rendelkezik, felsőfokú nyelvvizsga-bizonyítványt valamivel több mint 10 százalékuk tud felmutatni. Az egységes, osztatlan szakok "exkluzívabb" jellegét mutatja ugyanakkor, hogy az ide bekerültek lényegesen nagyobb arányban, közel 20 százalékban tettek le korábban felsőfokú nyelvvizsgát, és középfokú bizonyítvánnyal is több mint felük rendelkezik.

A nappalis képzésre bekerülők körében lényegesen magasabb a nyelvvizsgák aránya, mint más munkarendeken. Az alap- és egységes, osztatlan szakok nappalis felvettjeinek 56 százaléka tud felmutatni nyelvvizsga-bizonyítványt, szemben a levelezősök 33, az esti munkarendre felvettek 38, és a távoktatásra bejutottak 35 százalékával.

Az egyes képzési területek is komoly eltéréseket mutatnak a nyelvvizsgával felvettek arányát tekintve. Arányaiban legtöbb nyelvvizsgával rendelkező hallgató a bölcsészettudományi, a gazdaságtudományi, az orvos- és egészségtudományi, valamint a jogi és igazgatási területhez tartozó szakokon kezdhette meg tanulmányait az idei évben. 

A felvettek közel felének a természettudományi, továbbá a nemzetvédelmi és katonai képzési területen is van nyelvvizsgájuk. Hat képzési területen viszont 40 százalék alatt maradt a nyelvvizsga-bizonyítvánnyal bekerültek aránya, így például az agrár, a sporttudományi és a pedagógusképzésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

EU-S NYELVTUDÁS

Magyarországgal és Csehországgal immár két olyan tagja is van az EU-nak, ahol idegen nyelvként többen tanultak...

Karrier

Hiányos a külföldön munkát vállaló orvosok nyelvtudása

Veszélybe sodorhatják a brit páciensek biztonságát, sőt akár életét is azok a külföldi orvosok, akiknek az angoltudása hiányos. A jelenlegi jogszabályok szerint Nagy-Britanniában csak az Európán kívüli országokból érkező szakemberek nyelvtudását ellenőrizhetik.

MTI Itthon

Felvételi változások: nyelvtudásért kevesebb pluszpont

Több ponton változna az oktatási tárca javaslata alapján a felvételi eljárás; 2006-ban és 2007-ben a nyelvtudásért összesen 15 többletpontot lehetne szerezni; a jövő évtől csak azért az emelt szintű érettségiért járna többletpont, amelyből a szerzett pontokat számítják.

HVG Trend

Kritikán aluli a felsőoktatásba bekerülők nyelvtudása

Nem kötelező a felsőoktatási intézményeknek nyelvet oktatniuk, a legtöbb helyen mégis megteszik: a középiskolából ugyanis olyan gyér nyelvtudással lépnek ki a diákok, hogy a diplomához szükséges nyelvvizsgára az egyetemeknek-főiskoláknak kell felkészíteniük őket.

Karrier

Hátrányban vagyunk: nyelvtudás nálunk és az EU-ban

Magyarország uniós csatlakozásával a munkavállalási esélyeket az eddigieknél is jobban meghatározza majd a nyelvtudás, e téren azonban a magyar lakosság jelentős lemaradásban van a tagállamokban élőkhöz képest.

Kiricsi Gábor (hvg.hu) Itthon

Magyar vagyok, no szpik inglis

A magyarok legnagyobb hányada oroszul tanult, ma pedig főleg az angollal birkózik az „új többség”, míg nemrég még a németet beszélték a legtöbben. Mindegy is, mert az ország zöme így sem tud egyetlen idegen nyelvet sem. Körkép a Nyelvek Európai Napja alkalmából.