szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága szerdai, budapesti ülésén megtárgyalta, és általános parlamenti vitára alkalmasnak találta az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényjavaslatot. Ebben külön fejezet foglalkozik az erdő védelmével: az erdőjárónál például nem lehet fejsze, vagy motoros fűrész.

A mostani javaslat az 1996-ban hozott erdőtörvényt váltja majd fel, az első ilyen jogszabály 1879-ben született, ez már az ötödik a sorban. Fő szabályként emeli ki a javaslat, hogy az erdőkből származó bármilyen állami bevétel csak az erdők fenntartására, gyarapítására és védelmére fordítható. Az erdőnek legalább 20 méter szélesnek, 5 ezer négyzetméter területűnek és 2 méter magasnak kell lennie.

Az állami tulajdonban lévő erdők a kincstári vagyonba tartoznak és korlátozottan forgalomképesek. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az 5 hektárnál nagyobb erdők csak legalább azonos értékű cserével kerülhetnek ki az állami tulajdonból, míg az ennél kisebbek - amennyiben az államon kívül más is tulajdonosa azoknak - el is adhatók. A vételárból azonban másik erdőt kell vennie az államnak. A cseréhez és az eladáshoz az illetékes miniszter egyetértése szükséges. A javaslat az erdészeti létesítmények között sorolja fel az erdészeti magánutakat, valamint a keskeny nyomközű erdei vasutat.

Az erdészeti hatóság nyilvántartást vezet a tulajdonosokról, illetve a jogszerű használókról. Ha egy erdőnek több tulajdonosa van, akkor a területet egy személy használatába kell adniuk. Gazdálkodási céllal az erdő haszonbérletbe adható. Az erdő gazdasági rendeltetését három pontban foglalja össze a javaslat. Így az erdő lehet faanyag termelő, szaporítóanyag termelő, illetve vadaskert. Az erdők nyilvántartására a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter adattárat működtet.

Külön fejezet foglalkozik az erdő védelmével. Ott legeltetni, hulladékot lerakni, lombot levágni, illetve mohát gyűjteni nem lehet. Az erdő látogatójánál nem lehet motoros fűrész, fél kilogrammnál nehezebb fejű fejsze, illetve 30 centiméternél hosszabb kézi fűrész.

Ha olyan tulajdonos - illetve erdőgazdálkodó - kér fakitermelési engedélyt, aki három éven belül megsértette az erdőgazdálkodási előírásokat, csak biztosíték ellenében kaphatja meg azt. A biztosíték az erdőfelújítást garantálja, és bankgarancia, hatósági vagy ügyvédi letétbe helyezett készpénz, államkötvény, illetve az állam javára bejegyzett jelzálogjog lehet. Az újraerdősítés végén visszajár a biztosíték 70 százaléka, majd a következő ellenőrzés után a maradék is.

A fakivágás alapdokumentuma az erdőgazdálkodási műveleti lap. A kivágott fát az ennek alapján kiállított szállítójeggyel lehet csak továbbítani. A hatóság a jegy meglétét ellenőrizheti. Az erdők gyalog, de csak a kijelölt úton - üdülési, sportolási és kirándulási céllal - ingyen látogathatók. Az erdő tulajdonosa követelheti az okozott kár megtérítését. Lovagolni és járművel közlekedni csak a kijelölt úton lehet. Egyes járművek erdei közlekedése korlátozható. A lovagló- és a kerékpár utakat úgy kell kijelölni, hogy nagyobb területi egységben összefüggő hálózatot alkossanak.

Kedvező bizottsági fogadtatás

Kis János, az Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) főosztályvezetője a mezőgazdasági bizottság ülésén elmondta, hogy a tervezet kidolgozásakor fontos cél volt a felesleges bürokratikus terhek csökkentése. A főosztályvezető a tervezet egyik fontos újításaként kiemelte, hogy úgynevezett természetességi kategóriákat állítottak fel. Ennek alapján például alföldi, nem őshonos erdők esetében lazábbak a gazdálkodási feltételek, mint egy őshonos, nagy ökológiai értékkel bíró, hegyvidéki erdőnél. 

Kis János elmondta, hogy a tulajdonviszonyok változása az ágazatban nagyjából befejezettnek tekinthető. A tapasztalatok szerint a gazdálkodók nem a terület "lerablására" törekszenek, a túlzott kivágási félelmek nem igazolódtak be. A főosztályvezető beszámolt arról is, hogy mára letisztult egy gazdálkodási piramis. Eszerint több százezer erdőtulajdonos, néhány tízezer gazdálkodó, két-háromezer erdész szakember, végül a mintegy 350 fős erdészeti igazgatás építi fel az ágazatot. 2013-ig mintegy 70 milliárd forint állami forrás áll rendelkezésre erdőtelepítésre, és 22 milliárd forint erdőkhöz kötődő környezetvédelemre. Összességében 2013-ig az erdőgazdálkodás 120 milliárd forintra számíthat, tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fatolvajok lőttek az erdészekre

Fatolvajok rálőttek a Pilisi Parkerdő erdészeire a főváros XVIII. kerületében, a támadókat nem sikerült elfogni - mondta Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.

Hét nap

Borsodi erdőkartell

Bekeményítettek a borsodi hatóságok és erdőtulajdonosok: közös járőrözéssel és nagy összegű bírságokkal akarják...

MTI Gazdaság

Rossz világ jön a fatolvajokra

Megújul az erdőgazdálkodás jogszabályi környezete 2008-ban, a változásokat a jövő év első felében módosuló erdő törvény határozza majd meg – közölte Kiss János, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője.

MTI Itthon

A rendőrség szerint mindkét őr lőtt Fonyban a fatolvajok miatt

Mindkét természetvédelmi őr adott le lövést szombaton a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Fonyban, ahol fatolvajokat értek tetten. A rendőrség emberölés gyanúja miatt indított nyomozást, és a falopás miatt is vizsgálat kezdődött - tájékoztatta a megyei rendőr-főkapitányság kommunikációs irodája az MTI-t.