szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesz 56 százalékos eredménye 14 mandátumot ér, az MSZP 4, a Jobbik 3 és az MDF 1 képviselőt juttatott ki az Európai Parlamentbe.

Most érkezett

Juncker pártja nyerte a parlamenti választásokat Luxemburgban

Jean-Claude Juncker keresztényszocialista pártja nyerte meg újra - sőt, az eddiginél nagyobb fölénnyel - Luxemburgban a vasárnap tartott parlamenti választást. Az európai parlamenti (EP-) választással egyidejűleg tartott képviselőházi választáson a Keresztény Szociális Néppárt (CSV) a szavazatok 38 százalékát kapta meg, amivel 26 mandátumot szerezhetett a 60 tagú törvényhozó testületben, az eddigi 24 helyett. A CSV orientációja lényegében az Európában többnyire kereszténydemokratának nevezett jobbközép pártokéval azonos.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
11

Szlovákiában szavaztak a legkevesebben

Az Európai Unióhoz 2004. május 1-je után csatlakozott 12 országban átlagosan alacsonyabb volt a részvétel az európai parlamenti választásokon, mint a régi tagállamokban, amellett, hogy uniós szinten minden eddiginél alacsonyabb volt most a részvételi arány, és nem lehet tendenciát felállítani abból a szempontból, hogy az előző választáshoz képest az új tagállamokban összességében hogyan alakult ez az arány.

EP-választás: a balti országokban a kormánypártokat büntették

A balti országokban előretörtek az ellenzéki pártok és a nemzeti kisebbségek képviselői az európai parlamenti (EP-) választáson. A választók szigorúan büntették a kormánypártokat a Baltikumot különösen súlyosan sújtó pénzügyi és gazdasági válság miatt.

Finnországban egy ortodox pap is képviselő lett

Finnországban egy, az egyháza által felfüggesztett ortodox papot is megszavaztak képviselőnek a vasárnap tartott európai parlamenti választáson. Az 50 éves Mitro Repo atya az ellenzéki szociáldemokraták színeiben indult, és 71 500 szavazatot szerzett, amivel a legfőbb ellenzéki párt két képviselőjének egyike lesz az új Európai Parlamentben.

Dávid Ibolya: „nagyobb lesz a józan politika támogatottsága”

A Magyar Demokrata Fórum elnöke csalódott a Jobbik térnyerése miatt. Pártja belső ellenzékének jövője még kérdéses, de egy-két hét múlva eldől. Dávid Ibolya visszautasította a liberalizmus "vádját".

Bejutottak a svéd kalózletöltők az EP-be

Bejutott az Európai Parlamentbe az ingyenes fájlcserélés legalizálásáért küzdő svéd Kalózpárt. A szavazatok 7,1 százalékát megszerzett párt egy képviselőt küldhet Strasbourgba a Svédországot megillető 18 mandátumból. A 2006-ban alapított párt azt követően szerzett népszerűséget, hogy a Pirate Bay fájlcserélő honlap négy üzemeltetőjére egy stockholmi bíróság idén áprilisban börtönbüntetést szabott ki.

A választást az ellenzéki szociáldemokraták nyerték 27,9 százalékkal (2004-ben 24,5 százalékot értek el). Második helyen 15,9 százalékkal Fredrik Reinfeld kormányfő konzervatívjai végeztek, messze gyengébben a várakozásokhoz képest. A Kalózpárt után a Zöldeknek is sikerült látványosan jól szerepelniük: szavazataik számát 5,5 százalékról csaknem megduplázták (9,6). Jelentősen veszített az euroszkpetikus Junilista, 10,6 százalékról 2,9-re zsugorodott voksai száma. A választási részvétel 2004-hez képest 2,9 százalékkal gyarapodott, 40,7 százalékra nőtt.

ZDF: a szélsőjobboldal előretörése Európa szégyene

A német televízió szerint az euroszkeptikus pártok -  köztük a szélsőjobboldalinak és nyíltan antiszemitának nevezett Jobbik - kihasználták az emberek növekvő  elégedetlenségét a nemzeti politikák csődje miatt, s egyben kihasználták a nemzeti kormányok  kudarcát az országaikat sújtó válság kezelését illetően. A ZDF úgy vélekedett, hogy ez egyben a hagyományos nagy néppártok kudarcát is jelenti.

A magyar eredmény táblázatos formában

Az Országos Választási Iroda (OVI) hivatalos eredményei.

263-273 hely a néppártnak, 155-165 a szocialistáknak

Összesen 263-273 képviselői helyhez juthatnak az Európai Unió 27 tagországának az Európai Néppártban tömörülő kereszténydemokrata, konzervatív pártjai az Európai Parlamentben a vasárnap este befejeződött választás során - derül ki az EP központjában késő este közzétett előrejelzésből, amely az addig ismeretessé vált nem hivatalos vég- és részeredményeken alapul.

A második legnagyobb frakció a szocialista marad 155-165 hellyel. A liberálisok 78-84, a zöldek 52-56 képviselővel rendelkeznek majd a 736 tagú testületben. Eddig 785 képviselő közül a néppártnak 284, az Európai Szocialisták Pártjának 215 képviselője volt. A liberálisok 103, a zöldek 42 hellyel rendelkeztek. Az idei részvételi arány rekord alacsony, 43,39 százalék volt.

Morvai és Balczó brüsszeli útja biztos

Morvai Krisztina listavezető és Balczó Zoltán alelnök biztosan vállalja az európai parlamenti képviselőséget, Szegedi Csanád alelnök mandátumról pedig kedden tárgyal a pártvezetés - közölte Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke vasárnap késő este. Hozzátette: abban bíznak, hogy létrejön egy olyan új, "EU-realista" frakció az Európai Parlamentben, amelyhez csatlakozni tudnak. Nem zárta ki, hogy ennek hiányában esetleg beülnének a néppárti képviselőcsoportba, de erre nagyon kicsi esélyt lát.

1 2 3 4 5 6 7
11
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Az égből hívnak a vasárnapi szavazásra - videóval

Frank De Winne, az Európai Űrügynökség (ESA) belga űrhajósa, aki hamarosan a nemzetközi űrállomás parancsnoka lesz, az űrből küldött üzenetében azt mondta, reméli, hogy politikai nézettől függetlenül mindenki szavaz a június 7-ei EP-választáson.

MTI Itthon

EP-kampány: zárócsúcs csütörtökön

Csütörtökön tartja EP-választási kampányának zárórendezvényét, illetve záró sajtótájékoztatóját a legtöbb párt, így az MSZP, a KDNP, az MDF, a Jobbik és az LMP. A Fidesz kampányzárásaként Orbán Viktor pártelnök vidéki városokban tart választási gyűléseket. A Munkáspárt szerdán, az SZDSZ pénteken zárja kampányát. Az MCF Roma Összefogás Párt nem tart ilyen jellegű rendezvényt.

MTI Világ

Európát hidegen hagyják az EP-választások

Az európaiak közel kétharmadát, 64 százalékát nem érdekli a június 7-i európai parlamenti választás - derült ki az Opinionway közvélemény-kutató cég felméréséből, amelyet a La Tribune című francia gazdasági lapban tettek közzé.

MTI Világ

Az EU aggódik a szavazatvásárlás miatt

Az Európai Unió aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Bulgáriában esetleg ismét élhetnek a szavazatvásárlás gyakorlatával, mégpedig az európai parlamenti választáson.

MTI Világ

Ma 19 országban szavaznak az EP-választáson

Németországban, Belgiumban és Luxemburgban is megkezdődött vasárnap az európai parlamenti választás, az említett országokon kívül a kontinens további 16 államában - köztük Magyarországon is - megválasztják az EP képviselőit, és ezzel véget ér az európai választási maraton.