szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Mintegy fél milliárd forint igényt jelentett be a Magyar Telekommal szemben az Eurovia Kft. abban a perben, mely a közöttük korábban megszűnt szerződés alapján máig rendezetlen elszámolást hivatott végre lezárni. A Magyar Telekom szerint viszont nem ő tartozik, hanem neki tartoznak.

Nyolc éve nem sikerül rendezni a Magyar Telekom – korábban Matáv – és az Eurovia Kft. közötti vitát. A Matáv ugyanis 2001 februárjában váratlanul felbontotta azt a  szerződést, amelynek alapján  a kft. 1991-től folyamatosan megvásárolta a Matávnál keletkező fémhulladékot.

Az Eurovia Kft. a szeződés felbontását tudomásul is vette, kérte, hogy számoljanak el, már csak azért is, mert lett volna vevő a vállalkozásnál lévő színesfém-hulladékra. Ehhez szüksége lett volna a multi eredetigazolására  a megvásárolt anyagokról. Ez azonban elmaradt, és az elszámolás a mai napig vitatott. A Matáv, azaz ma már a Magyar Telekom, 18 millió forintot és annak járulékait követeli az Euroviától, azon a jogcímen, hogy a kft. még tartozik a fémhulladékért kifizetett többszáz millió forint  utolsó részletével.  A kft. ezzel szemben mintegy félmilliárd forintra jelentett be igényt, hivatalos nyelven "beszámítási kifogást" a perben.

Az Eurovia Kft. ugyanis a szerződés felbontása után, 2001-ben indult a távközlési cég által kiírt pályázaton, amely a színesfém-hulladék felvásárlásáról és értékesítéséről szólt. Az Eurovia teljesítette a pályázati feltételeket, így megadta  az előírt tízmillió forintos bankgaranciát is. Ezt a  vetélytárs, az Eliwest Híradástechnikai Közkereseti Társaság,  nem tudta az előírt határidőre beadni. A hiánypótlásra megadott határidőre, 2001. július 9-re, ugyan teljesítette ezt a követelményt, de csak úgy, hogy két másik vállalkozással – a Metal Recycling Kft-vel és az Inter Metalex Kft-vel – konzorciumot hozott létre, s a szükséges bankgaranciát az Inter-Metal biztosította. A cég viszont hivatalosan nem is volt a pályázók között. Ennek ellenére végül az Eliwest nyerte meg a tendert.

A döntés mögött az Euroviánál személyes kapcsolatokat sejtenek, ugyanis az Eliwest Kkt jogelődjének, az Eliwest Gmk-nak – mint a cégnyilvántartásban is szerepel – 1983 és 1991 között tagja volt Gencsy Péter, aki a pályázat elbírálásának idején a Matáv Műszaki Szolgáltatási Igazgatóságának üzemviteli igazgatóhelyettese volt, majd később a Magyar Telekom biztonsági igazgatója lett. Az Euroviva nem nyugodott bele a döntésbe  perre vitte a dolgot.

A Fővárosi Ítélőtábla 2006 márciusában jogerős ítéletet hozott az ügyben:  kimondta, hogy a multi tisztességtelen piaci magatartást tanúsított, amikor a saját pályázati kiírásában foglaltakat megsértve egy másik céget nyilvánított győztesnek a távközlési, informatikai hulladékok értékesítésére kiírt tender elbírálásakor.  

A Magyar Telekom kommunikációs igazgatósága a hvg.hu érdeklődésére úgy nyilatkozott, hogy  „a pályázat során összességében az Eliwest Kkt által vezetett konzorcium adta be a legjobb ajánlatot, ezért hirdették ki győztesként.” Megjegyezték: Gencsy Péter „az említett pályázat kiírásában és elbírálásában semmilyen formában nem vett részt.”  Az ő interpretációjuk szerint a Fővárosi Bíróság által 2005-ben hozott jogerős ítélete  - miközben valóban jogsértést állapított meg a 2001-ben lefolytatott nyilvános tender során - 
" egyéb szankciót, jogkövetkezményt nem állapított meg.” 

A máig húzódó pénzügyi követelések rendezéséről  az Eurovia ügyvédje, Bíró Róbert a hvg.hu-nak azt mondta: nem rajtuk múlott, hogy az nem jöhetett létre. A Magyar Telekom részéről pedig azt közölte, hogy az október 1-jén sorra kerülő tárgyaláson az alperesnek – az Euroviának – lehetősége lesz arra, hogy bizonyítsa és érvényesítse a követelését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!