szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hajléktalan strómanok felhasználásával mintegy háromszáz milliós forintos csalást követett el egy magyar társaság egy osztrák pénzintézet sérelmére – tudta meg a hvg.hu. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) különösen nagy értékre elkövetett csalás gyanúja miatt folytat eljárást.

Idén nyáron egy burgenlandi pénzintézetben egy utólagos ellenőrzés során vették észre, hogy hét magyar állampolgárnak hamis tulajdoni lapok alapján utaltak ki jelzálogkölcsönt, s mindezzel egymillió eurós kár érte őket. Emiatt a bank feljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Gazdaságvédelmi Főosztályán.

A hvg.hu úgy tudja, hogy a tettesek nagy – mintegy százmillió forint – értékű tiszántúli és közép-magyarországi ingatlanokat néztek ki, majd a tulajdonosokat magukat vevőnek kiadva felkeresték. Az épületekről aztán értékbecslést készíttettek, amelyek hűen tükrözték az ingatlanok értékét. Ez alapján a csalók hamis tulajdoni lapokat készítettek vagy készíttettek. Ezt nem csak a hitelkérelemhez használták fel, hanem hogy az ingatlanokba tulajdonosként bejelentkezve lakcímkártyához jussanak, s így igazolják azt, hogy valóban ott laknak.

A tulajdoni lapot tehát az értékbecsléssel együtt benyújtották a burgenlandi bankhoz a hitelkérelem elbírálásához. A kölcsön utalása előtt pedig az elkövetők újabb hamis papírt adtak be a pénzintézetnek, amelyen már szerepelt a bank jelzálogjoga. Miután mindez lebonyolódott, a csalóknak nem kellett mást tenniük, mint megvárniuk, hogy a számlájukra megérkezzen a pénz, amelyet azonnal készpénzben fel is vettek.

Az idén áprilisban különösen nagy értékre elkövetett csalás gyanúja miatt megtett feljelentés után az NNI nyomozói egy hónappal ezelőtt gyanúsítottak meg tíz embert. A hvg.hu úgy tudja, a gyanúsítottak voltak azok, akik a szerződéseket megkötötték, illetve a pénzt felvették. Róluk azonban kiderült, hogy munkanélküliek, részben hajléktalanok, akik néhány százezer forintért vállalták, hogy szignózzák a dokumentumokat.

A csalás, köz- és magánokirat hamisítás miatt meggyanúsított emberek közül egyébként csak három személyt helyezett a bíróság előzetes letartóztatásba, miután esetükben fennállt az a veszély, hogy megszöknek. Az NNI munkatársai számára a házkutatások során – amelyeken szerződéseket és számítógépeket foglaltak le – nyilvánvalóvá vált, hogy a gyanúsítottaknak nincs vagyona, ráadásul a társadalom perifériáján élő, büntetett előéletű emberek. A valódi elkövetők, akik az egymillió euró nagy részét megkaparintották, s jelenleg nyomozás folyik ellenük. 

A nyomozó hatóság tanúként kihallgatta az ingatlanok igazi tulajdonosait is. Ők elmondták, hogy a tetteseket komoly vevőnek gondolták, egészen addig, amíg el nem tűntek. Akkor vált számukra gyanússá az ügy, amikor olyan hivatalos és banki iratokat kaptak, amelyek címzettjei nem ők, hanem a gyanúsítottak voltak.

A gyanúsítottak egyike jelenleg szökésben van, ellene elfogatóparancsot adtak ki. A hvg.hu úgy tudja, társai együttműködnek az NNI-vel. Arra nincs remény, hogy a bank kára megtérül, de megúszták, hogy további öt hamis tulajdonlapra alapozott jelzálogkölcsönt, mintegy félmillió euró értékben, kicsaljanak tőlük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!