szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A húszezer forint alatti szabálysértésekkel szembeni hatékonyabb fellépés lehet január 1-től. Az MSZP nem akarja, hogy az emberek féljenek, s vissza akar térni az "egyszeri emberek problémájához" - ahogy az már nyáron is kiderült.

Január elsejétől szigorúbban büntetik azokat, akik 20 ezer forint alatti értékben lopnak, illetve okoznak kárt. Emellett központi nyilvántartást vezetnek be, hogy a sorozatos visszaesőket ne csupán szabálysértési ügyben, hanem bűncselekmény elkövetéséért állíthassák elő - emlékeztetett mai cikkében a Népszava.

A javaslat mögött - ahogy az MSZP hivatalos kommuikációja többször is megfogalmazta - az félelem áll, miszerint az emberek nem érzik biztonságban magukat, s a kormánypárt ezen a helyzeten szeretne segíteni, hogy ne érezzék úgy: "magukra hagyták őket". Ráadásul a szocialisták, közülük is a megújhodáspárti kontrák nyáron is többször nyilatkoztak arról, hogy első számú feladatuknak azt tartják, hogy megkíséreljenek értelmes válaszokat adni a szélsőjobboldal által jó érzékkel forszírozott, de szalonképtelen válaszokkal megoldani kívánt kérdésekre.

„Észleljük, hogy másképpen kell hozzá állnunk a közbiztonság és az igazságszolgáltatás kérdéséhez, mert kevés az, amit ma a hivatalos politikánk csinál, vagyis hogy felderítési arányokra hivatkozunk. Decentralizáltabb igazságszolgáltatásra és bűnüldözésre van szükség, vissza kell térnünk az egyszeri emberek problémáihoz, akiknek nem mondhatjuk azt, hogy 20 ezer forintig nem bűncselekmény a lopás” – magyarázta lapunknak Molnár Zsolt, a fővárosi szocialisták alelnöke még júliusban.

Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter nemrég erre rímelve azt jelentette be, hogy 2010-től a 20 ezer forint alatti esetekről most már nemcsak a kerületi jegyzőt lehet értesíteni, hanem az illetékes rendőrséget is, aki nyomozást indíthat az ügyben. A javaslatról a szaktárca első embere akkor azt is elmondta: a rendőrnek meg kell vizsgálnia, hogy van-e olyan körülmény, nyomozati cselekmény, aminek az elvégzése esélyt ad az elkövető megtalálására. Ilyen lehet például egy ház vagy egy gépkocsi átkutatása, nyomok rögzítése. A jegyzőket a rendőrség mellett a településőrök és a közterület-felügyelők is segíthetik.

Az igazságügyi miniszter azt is elmondta, hogy a javaslat szerint a jövőben nem csupán szankcionálnak, de arról is gondoskodik majd a jogszabály, hogy a sértettek kártérítést kapjanak, vagyis kötelezik majd az elkövetőt arra, hogy a megállapított kár összegét fizesse meg. Amennyiben erre 30 napig nem kerül sor, akkor adó módjára behajthatják, vagyis letilthatják a fizetéséből, vagy elárverezhetik a házát, gépkocsiját, vagyontárgyát - hangzott el a kormányszóvivő tájékoztatón október 9-én. A szigorítás egyik újdonsága egy központi nyilvántartás létrehozása, amelynek adatkezelője a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala lesz, a nyilvántartás törvényességi felügyeletét a Legfőbb Ügyészség látja majd el.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!