szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Indulatoktól, személyeskedésektől mentes tárgyalásokat kíván folytatni a pécsi vízműügyben az önkormányzat és a francia Suez cégcsoport.

Páva Zsolt, a baranyai megyeszékhely polgármestere a város korábbi vízszolgáltatója, a Pécsi Vízmű Zrt. kisebbségi francia tulajdonosa, a Suez közép-európai vezetőivel folytatott szerdai tárgyalását követően újságíróknak azt mondta: megállapodtak arról, hogy "barátságos légkörben próbálnak józan megállapodásra jutni", s további tárgyalásokon az ügy gyors lezárására törekednek. A fideszes politikus hozzátette: a tárgyalások menetéről, a megegyezés várható időpontjáról a szerdai találkozón nem esett szó.

Megállapodtak viszont abban, hogy a Pécsi Vízmű Zrt. jelenleg nem működő felügyelőbizottságába új tagokat delegálnak, segítve "a cégnél jelentkezett visszásságok" kivizsgálását. Páva Zsolt megjegyezte: lát esélyt a kompromisszumra, mert "a múltról kevés szó esett", annál több arról, "miként jöhet ki a két fél a jelenlegi helyzetből úgy, hogy ne veszítsen sokat".

Az ügy előzménye, hogy az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai október 5-én ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, amelyből kizárták a Pécsi Vízmű Zrt. vezetői körét. A lépésre azután került sor, hogy a város közgyűlése Tettye Forrásház Zrt. néven céget hozott létre a vízközművek átvételére az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízműtől, miután a felek határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról. A történtek miatt mindkét fél bírósághoz fordult.

A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű Zrt. túl drágán szolgáltat, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezi előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallja a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy százszázalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatná.

Az önkormányzat a közelmúltban visszásságokat vélt felfedezni a Pécsi Vízmű Zrt. gazdálkodásában, ezért feljelentést tett a rendőrségen sikkasztás és hűtlen kezelés miatt, a polgármester pedig kezdeményezte a cég menedzsmentjének visszahívását. A pécsi közgyűlés jóváhagyásával a Tettye Forrásház Zrt. megvásárolta a CIB banktól a pénzintézetnek a Pécsi Vízmű Zrt.-vel szemben fennálló követelését, ezzel az új szolgáltató a régi legnagyobb hitelezője lett. A Pécsi Vízmű és a Suez menedzsmentje többször is megalapozatlannak nevezte és visszautasította az önkormányzat vádjait. Állítják, semmilyen gyanús tevékenységet nem folytattak a város képviselői által meghatározott működésük során, és úgy vélik, a város rágalomhadjáratot indított a cég ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!