szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha SZDSZ-es nagyágyúkat igazol az MDF, akkor Katona Tamás visszalép a képviselő-jelöltségtől - mondta a hvg.hu-nak a képviselő-jelöltségét szerdán bejelentő régi-új MDF-es. Interjú a történéssel, az MDF-kormány egykori külügyi államtitkárával.

hvg.hu: Amikor 1996-ban az MDF-ből kiválva megalakult a Magyar Demokrata Néppárt, ön az MDNP-vel tartott. Jól látom-e, hogy a mai MDF sokkal inkább hasonlít az akkori MDNP-re, mint az akkori MDF-re?

Katona Tamás: Mélyen egyetértettem annakidején Szabó Ivánnal, az MDNP - azóta elhunyt - elnökével, aki azon az állásponton volt, hogy a támogatható javaslatokat – jöjjenek azok bármelyik párttól – kötelességünk támogatni. Az biztos, hogy ebben az MDNP nagyon hasonlított a mostani MDF-re.

hvg.hu: Ön most, hogy az MDF leendő képviselőjelöltjeként lett bemutatva, be is lépett a pártba?

K. T.: Most nem, de amikor az MDNP testületileg egyesült az MDF-fel, én, mint az MDNP tagja, automatikusan MDF-tag lettem.

hvg.hu: Dávid Ibolya minden sajtótájékoztatóján hangsúlyozza az MDF konzervatív mivoltát. Ugyanakkor Kerék-Bárczy Szabolcs, aki egyrészt elnökségi tag, másrészt pártszóvivő, szabadelvű-konzervatív értékeket említ az MDF kapcsán. Már-már a liberalizmussal kacérkodnak?

K. T.: Azért használjuk a „szabadelvű” kifejezést, hogy ne lehessen összekeverni liberalizmus a most divatozó válfajával. Kossuth Lajos, báró Eötvös József és Deák Ferenc szabadelvű volt és mindhárman igen jó nevek a magyar politikában. Minden demokráciában szükség van a szabadelvűségre, de ezt nem azonos a fékevesztett liberalizmussal. A „szabadelvűség” kifejezést egyébként Antall József is igen gyakran használta, amikor az MDF nevében nyilatkozott.

hvg.hu: Apropó fékevesztett liberalizmus: várható-e akár mostani, akár volt SZDSZ-es nagyágyúk MDF-es képviselőjelöltként történő megjelenése?

K. T.: Nagyon remélem, hogy nem lesz ilyen, mert akkor én sem leszek.

hvg.hu: A szintén régi-új MDF-es politikus, Debreczeni József szerint a Fidesz megszerzi a mandátumok több mint kétharmadát és teljesen fölszámolja az 1989-90-ben kialakított alkotmányos rendszert. Egyetért Debreczeni Józseffel?

K. T.: Nem. Nem tartom a helyzetet annyira veszélyesnek és nem démonizálom Orbán Viktort.

hvg.hu: Az MDF-en belül sokan nem értettek egyet Bokros Lajos frontemberré tételével. Ön is ellenezte, illetve ellenzi, hogy a Horn-kormány egykori pénzügyminisztere az MDF európai parlamenti képviselője lett és vélhetően a párt miniszterelnök-jelöltje lesz?

K. T.: Bokros Lajos egy kitűnő válságmenedzser. Nem szeretném, hogy azok kapjanak fölhatalmazást az országnak a válságból való kivezetésére, akik a válságot okozták, például Gyurcsány Ferenc. Bokros egyszer egy kínos helyzetben megmutatta, hogy képes stabilizálni az ország gazdaságát. Fájdalom, de az ország most válságmenedzselésre szorul és ehhez ő ért. Egyébként Bokrost sem kell ördögnek tekinteni.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!