szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A tudományos kutatás szabadságát is veszélyeztetheti a nemzetiszocialista és kommunista bűnök nyilvános tagadását büntető törvény – írja a HVG cikke.

Évekig küzdöttek a szocialisták a gyűlöletbeszéd kriminalizásáért, április 10-étől aztán a holokauszt tagadását tette büntethetővé az előző parlament. Az MSZP-siker oda vezetett, hogy a Btk. betoldott 269/C szakasza alapján az első gyanúsított Biszku Béla volt belügyminiszter, MSZMP kb-titkár lett. A Jobbik jelentette fel, miután az új Országgyűlés július végén a kommunizmus bűneinek nyilvános tagadását is besorolta a törvénykönyve pontjába. A rendőrség gyanúsítottként hallgatta ki Biszkut, amiért az 1956 utáni megtorlásokat jelentéktelen színben tüntette fel, és ellenforradalmat emlegetett.

A szabály számos alkotmányossági és gyakorlati problémát vet fel, mint a korábbi. Nem lehet például tudni, hogy csak a szövegben szereplő nemzetiszocialistákra vonatkozik-e a rendelkezés, vagy ama eszmerendszer magyar megfelelőire, a nyilasokra és a hungaristákra is? Ugyancsak kérdéses, hogy mit jelentenek a „más, emberiség elleni cselekmények”, hiszen ilyeneket a magyar jogrendszer nem ismer, csak bűncselekményeket. A bíróságnak az is komoly fejtörést okozhat majd, ha azt próbálja értelmezni, hogyan lehet olyan mértékben jelentéktelen színben feltüntetni egyes eseményeket, hogy az már büntetendő.

Jelentéktelen színben tünteti-e fel Karsai László, a magyar holokauszt-történetírás egyik legjelentősebb képviselője a roma holokausztot, amikor 4-5 ezer cigány áldozatról beszél? Bársony János kutató ugyanis százezer felettire teszi az áldozatok számát, azaz – ha a bíróság Bársony érvelését fogadná el – Karsaira akár 3 évig terjedő szabadságvesztés is várhatna. Közel járhat a rendőrségi vizsgálódáshoz Krausz Tamás történész is, akit gyakran vádolnak szélsőjobboldali honlapokon a szovjet munkatáborok, a Gulag-rendszer relativizálásával.

A teljes cikk a HVG Társadalom rovatában olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Tech

Biszku azt mondja, nem is akart belügyminiszter lenni

Az 1956-os forradalmat ellenforradalomnak, nemzeti tragédiának tartja Biszku Béla korábbi belügyminiszter. A Duna Televízió Közbeszéd című műsorában az egykori kommunista politikus azt mondta: a megtorlás idején a halálos ítéleteket nem ő hozta, a büntetőeljárásokba nem avatkozott bele, azok szerinte nem koncepciós eljárások voltak. Biszku állításai nem újak, és a hvg.hu korábban már igyekezett dokumentumokkal igazolni, hogy Biszku kulcsszerepet játszott a kádári megtorlások idején.

MTI Itthon

A Jobbik elvenné a kiemelt nyugdíjakat

A Jobbik törvényjavaslatot nyújtott be, amellyel megszüntetné azt a nyugdíjszisztémát, amelynek eredményeként kiemelt nyugdíjat kapnak az "előző rendszer haszonélvezői". Az ilyen módon beszedett összeget pedig az 1956-os áldozatok között osztanák szét.

MTI Itthon

Fleck Zoltán: pótcselekvés a Biszku elleni eljárás

Fleck Zoltán szerint elképzelhető, hogy az ügyészség vádat emel Biszku Béla ellen a kommunizmus bűneinek tagadása miatt, a szólásszabadság érdekében azonban reméli, ha így lesz, a bíróság felmenti az egykori belügyminisztert. A jogszociológus elmondta: pótcselekvésnek tartja az 1956 utáni megtorlások egyik irányítójának nyilatkozata miatt indított eljárást.

Papp László Tamás Vélemény

Véres idők komcsija, avagy miért nem volt Biszku-per?

Az elmaradt igazságszolgáltatás a mögöttünk lévő húsz év egyik kudarca. Amit a Biszku-ügy most ismét felszínre hozott. De miért is nem vonták felelősségre a 90-es években a Kádár-rezsim vezetőit? Az utódpárt MSZP és a vele lepaktált SZDSZ igyekezett a múltat elfelejteni, az MDF pedig Horn kikészítésén fáradozott, látókörükből a többiek kikerültek. Az elévülésről folyt vita a politikai számítások martaléka lett, kampánytémává aljasodott.

Szegő Iván Miklós Tech

Igazat mond-e a filmben Biszku Béla?

Az elhíresült Biszku-filmben, a Bűn és büntetlenségben a volt belügyminiszter kifejti, hogy az erősebb kutya él nemi életet – nem pontosan ezekkel a szavakkal. Ezzel részben a szovjetekre hárította a felelősséget, másrészt pedig folyamatosan tagadta, hogy ő valaha is beleszólt volna bírósági ítéletekbe a kádári megtorlás idején, az 1956-os forradalom – Biszku számára: ellenforradalom - leverése után.

Szegő Péter Itthon

MSZP a nyugdíj-privilégiumokról: „Nem kell ezeket a sebeket állandóan szaggatni”

Az Országgyűlés Ifjúsági, Szociális, Családügyi és Lakhatási Bizottsága tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak ítélte a tizenöt jobbikos képviselő által jegyzett, A szovjet megszállást követő szocialista rendszerek által biztosított politikai nyugdíj-privilégiumok megszüntetéséről és a szocializmus áldozatainak társadalombiztosítási kompenzációjáról szóló törvényjavaslatot. A magas grémium kedd délutáni ülésén a jobbikos képviselők mellett igennel szavaztak a Fidesz-KDNP képviselői, míg az MSZP képviselői nemmel. Az LMP-sek nem vettek részt a szavazáson.

MTI Tech

Fidesz: a múlt megértését segíti a "lex Biszku"

A továbbiakban ne lehessen a kutatók és a nyilvánosság elől elzárni a kommunista, majd szocialista diktatúra történelmi dokumentumait, eltitkolni vezetőinek tevékenységét - összegezte a fideszes L. Simon László a lex Biszkuként emlegetett országgyűlési határozati javaslat céljait.

MTI / hvg.hu Tech

Biszku-film: monstre vita a Parlamentben

Kormánypárti képviselők kezdeményezték, hogy a kormány vizsgálja meg a személyiségi jogok hatályos szabályozását, és tegyen javaslatot arra: a magyar történelem szempontjából kiemelkedően fontos dokumentumfilmek és történelmi dokumentumok nyilvánosságra hozatala ne legyen minden esetben kizárható a személyiségi jogokra hivatkozással.