szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

Már csak a sportcsarnokban fogadják a kimenekítetteket

Már csak a sportcsarnokban fogadják a kimenekített kolontári lakosokat, az átmeneti szálláshelynek kialakított általános iskolát érdeklődés hiányában bezárták - tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. A Fekete-Vörösmarty Általános Iskolát, ahol a tűzoltók éjjel 300 ágyat készítettek elő az érkező lakosság számára, érdeklődés hiányában bezárták. A katasztfófavédelem szakemberei a helyszínen arról tájékoztatták az MTI-t, hogy a menekítés megkezdésére a kolontáriak közül csaknem 600-an már egyénileg elhagyták a falut. A maradék 115 főből 51 érkezett meg az ajkai sportcsarnokban kialakított befogadó állomásra. Az MTI tudósítója azt tapasztalta, hogy az emberek nyugodtak, meleg ételt, teát kapnak, egészségügyi ellátásukról szükség esetén gondoskodnak a helyszínen készenlétben lévő mentősök is. A befogadó helyen a Krízis Intervenciós Csoport önkéntes pszichológusa mellett gyerekekkel foglalkozó szakemberek, óvónők is jelen vannak.

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
21 22 23 24 25
51

Kál száz gyermeket befogadna

Száz gyermeket és néhány szülőt befogadna a Heves megyei Kál az ajkai vörösiszap-lavina által sújtottak közül, a gyerekeknek átmenetileg lakhatást és ellátást, valamint óvodai és iskolai oktatást biztosítanak - mondta Morvai János polgármester Ajkán, miután megtekintette a katasztrófahelyzet miatt kimenekítetteket szombaton. Morvai János ezenfelül ingyenesen egy családi házat is felajánl egy otthon nélkül maradt családnak. A polgármester nemzeti és helyhatósági összefogást sürget, hogy közös erővel segítsenek azokon az embereken, akik önhibájukon kívül kerültek kilátástalan helyzetbe. 

Megjegyezte, a bajba kerülteknek, csakúgy, mint a borsodi árvíz idején, a legszegényebb emberek nyújtják a legtöbb segítséget, ezért arra kérik a tehetősebbnek mondható embereket, önkormányzatokat és cégeket, hogy ajánlják fel segítségüket. A Heves megyei nagyközség polgármestere és alpolgármestere Somlóvásárhelyen és Devecserben már felajánlotta segítségét a polgármesternek, a lezárt Kolontár polgármesterével pedig telefonon egyeztettek. A település vezetése vállalná a rendkívüli segítségnyújtás koordinálását is - mondta Morvai János.

Az elzárt Devecseren hallgatják meg Bakonyit

Devecser minden bevezető útját lezárta a rendőrség, csak a mentési munkálatokban részt vevő járművek és a buszok hajthatnak be a városba. Az MTI tudósítója szerint a város lakói csoportokba verődve beszélgetnek az utcákon. Mindenütt fehér ruhás munkásokat látni, és minden utca minden kereszteződésében rendőrök és polgárőrök posztolnak. A devecseri művelődési házban ülésezik a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság is, amelyen részt vesz Kontrát Károly belügyi államtitkár is. A bizottság meghallgatja Bakonyi Zoltánt, az ajkai timföldgyár vezérigazgatóját. 

Horváth Ottó használtcikk-kereskedő, egy nagyobb csoportosulás "szóvivője" azt mondta az MTI tudósítójának, hogy "a fél város elment már Sümegre, Zalahalápra, Gógánfára és más településekre". Elmesélte, hogy reggel hangszórós autóból tájékoztatták a lakosságot, hogy Kolontár lakosságát kitelepítik, s esetleg erre kell készülniük a devecserieknek is. Az utcán beszélgető emberek szerint itt veszélyes lesz élni, mint fogalmaztak: ezt a "vörös szörnyűséget" soha nem lehet maradéktalanul eltüntetni. A 31 éves Horváth Ottó ennek ellenére azt mondja, ő marad a családjával Devecseren, nem költözik el. Devecser utcáin több helyütt is figyelmeztető táblák jelzik: "a vörös iszap a bőrre kerülve égési sérüléseket okoz, azonnal le kell mosni". A devecseriek reménykednek, hogy nem jön már újabb áradat. Horváth Ottó látta a hétfői iszapömlést, amely "egyszerűen borzalmas volt", mint mondta: a belvárostól 100-150 méternyire zúdult el a méteres iszapfolyam és vitt, sodort magával mindent: tyúkokat, kutyákat, disznókat, ajtókat, ablakokat és rengeteg hasábfát. Elmondása szerint unokatestvére menteni akarta az új házából az értékeit, s derékig megégett.

Uniós katasztrófavédelmis érkezett

Magyarországra érkezett az Európai Unió katasztrófavédelmi ügyeletének összekötő tisztje. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a Monitoring és Információs Központ tisztjének feladata, hogy előkészítse egy öttagú uniós szakértői csoport hétfői érkezését az iszapömléssel sújtott ajkai térségbe. A nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező szakértői csoport a magyar hatóságokkal együttműködve a vörös iszap negatív környezeti hatásainak felméréséhez és a károk felszámolásához, csökkentéséhez járul hozzá javaslataival.

Fölöslegesen ne telefonáljanak

A katasztrófavédelem közleménye szerint amennyiben a hatóság a lakóhely elhagyására szólít fel, mindenki eldöntheti, hogy a kijelölt befogadó helyre vagy rokonokhoz, ismerősökhöz megy. A katasztrófavédelmi főigazgatóság felhívásában a többi között arra szólít fel: a veszélyeztetett településen élők csak segélykérési céllal telefonáljanak, mert a mentőerőknek szükségük lehet a vonalakra, valamint kiemelik, hogy senki se veszélyeztesse életét a család értékeinek védelmével, mert a hátramaradt ingatlanok, egyéb vagyontárgyak őrzését a rendőrség, polgárőrség és őrző-védő szervezetek elvégzik.

Legfeljebb húszkilós csomagot javasol a katasztrófavédelem

Könnyen szállítható, legfeljebb húsz kilogramm súlyú csomagot készítsenek össze azok, akiknek egy vagy több éjszakára el kell hagyniuk az otthonukat - javasolja az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság iszapömléshez kapcsolódóan indított honlapján is olvasható felhívás szerint azok, akiknek várhatóan rövid időre (3-6 órára) kell elhagyniuk az otthonukat, csak vizet és gyógyszereiket vigyék magukkal. Csecsemőknek egy üvegnyi tejet vagy tápszert, a kisgyerekeknek egy kedvenc tárgyát tartalmazza a csomag - írják. 

Abban az esetben, ha a kiürített településen élőknek egy vagy több éjszakára kell elhagyniuk otthonukat, a felhívás szerint a veszélyhelyzeti csomag tartalmazza a személyi okmányokat, értéktárgyakat, készpénzt, bankkártyát, nem romlandó élelmiszert, ivóvizet, az évszaknak megfelelő lábbelit, felsőruházatot, fehérneműt, tisztálkodási eszközöket, a rendszeresen használt gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket, takarót (esetleg hálózsákot, gumimatracot), "ha van, hordozható rádiót, a gyermek kedves játékát, könyvét".

 


 

Somlóvásárhelyen volt egy kis pánik

Marton László, Somlóvásárhely független polgármestere azt reméli, hogy náluk nem lesz "kitelepítés". A faluban elvégezték azokat a munkálatokat - töltést, gátat építettek -, amelyekkel a Torna-patak újabb áradását kivédhetik - számolt be. Baj csak akkor lenne, ha az iszapáradat Devecsertől a patakból kiöntve "jönne el" hozzájuk - jegyezte meg a polgármester, akkor viszont mindenki a Somló-hegyre menekülne - tette hozzá. Marton László szerint a lakosság körében a kolontári kiürítés hírére volt egy kis pánik szombaton reggel, de azóta megnyugodtak a kedélyek. 

 

Orbán: emberi felelősséget kell keresni

A Mal Zrt. üzemének újraindítása kizárólag kormánydöntéssel lehetséges, ez a döntés egészen biztosan nem fog a hétvégén megszületni, leghamarabb hétfőn történhet - hangsúlyozta Orbán Viktor. "Ez az ügy nem úgy lesz elintézve, ahogy általában eddig szokás volt - mondta  a felelősségre vonásra utalva, és hozzátette: "Magyarországon néhány hónapja új időszámítás kezdődött". Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, jelenleg még nincs olyan információ, amely alapján az emberi felelősség voltát pontosan meg tudnák állapítani, de határozottan állítja, hogy emberi felelősséget kell keresni.

Olyan mértékben megsérült az ajkai vörösiszap zagytározója, hogy feltehetően ismét bedőlhet - tette hozzá, s azt is megerősítette, hogy az összes magyarországi vörösiszap-tározó ellenőrzése már zajlik.

 

 
 

Élet a Marcalban

A Marcal alsó szakaszára a Bakonyból lefutó mellékvízfolyásokból megkezdődött az élet visszatelepülése - mondta Janák Emil, az Észak-dunántúli Vízügyi és Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője.

Lakást bérelnek a kolontáriaknak

Legalább fél évig lakást bérel - elsősorban az ajkai térségben - a reménytelen helyzetbe jutott kolontáriaknak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A lakásbérlés koordinálására Ajkán irodát állít fel a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, amely az anyagi támogatás mellett méltányos áron bérelhető jó állapotú lakások felajánlását is várja.

 

1
21 22 23 24 25
51
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!