szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Most érkezett

Kilencfős akadémiai bizottság végzett helyszíni bejárást

Vegyészekből, ökológusokból és környezetvédelmi szakemberekből álló kilencfős akadémiai bizottság végzett a nap folyamán helyszíni bejárást a Devecser-környéki gátszakadás következményeit vizsgálva.

A rövid távú feladatok között prioritásként szerepel a szennyeződés lokalizációja, másrészt a térség természeti erőforrásainak megóvása. "Minél kisebb területre kell szűkíteni a szennyeződést, figyelemmel kell kísérni a vizek, a talaj állapotát, figyelemmel kell lenni az emberi környezetre" - mondta Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára. Prioritásként emelte ki a folyamatos monitorozást a környéken, megakadályozandó a felszíni vizek, illetve a talajvizek szennyeződését. A rövid távú feladatok mellett a szakemberek egy hosszabb időszakra szóló akciótervet is megfogalmaznak. 

Nagyítás-fotógalériánk a vörösiszap katasztrófa képeivel. - Kattintson a képre!
Nagyítás-fotógaléria a katasztrófa utáni helyreállítás képeivel

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
37 38 39 40 41
51

Semmi nem maradt épen

Semmi nem maradt épen az iszapömlésben érintett egyik falu, Kolontár még mindig lezárt részében; a személyes holmik az utcán hevernek, a házak megrongálódtak. A lezárt részt egy patak választja el a falutól; a hidat elmosta az ár, a házak szemmel láthatóan életveszélyesek. Ezért a rendőrség senkit sem enged be a területre. A zárást két órára oldották fel, hogy az emberek elvihessék értékeiket otthonukból. Több, a neve elhallgatását kérő helyi lakos azt mondta az MTI tudósítójának, hogy nem maradt semmilyen személyes holmija, ami ne tett volna tönkre a vörösiszap.

A honvédség már dolgozik az összeomlott híd pótlásán. Arra a kérdésre viszont, hogy mikor nyithatják meg a falurészt, egyelőre senki sem tudott válaszolni. Egy rendőr megjegyezte, egyelőre még eltűnt embereket is keresnek a környéken

Első lépés a sérült gát helyreállítása

A Tatai Környezetvédelmi Zrt. környezetvédelmi igazgatója szerint első lépésként a vörösiszap-tározónál megsérült gátat kell helyreállítani. Farkas Béla azt valószínűsítette, hogy ideiglenes megoldásként először a korábbi gáttestet állítják helyre, amíg mögötte megépül egy kellően erős gát.

Az igazgató tudomása szerint a megsérült tározókazettán az iszapkifolyás már nem jelentős. Az eddig kiáramlott vörösiszappal kapcsolatban azt mondta, hogy valójában jelentősebb mennyiségben "technológia víz" folyt ki, amely magával vitte az iszapot. A technológia vízzel szállítják az iszapot a tározó kazettákba. Ez a víz rendkívül lúgos hatású, valószínűleg ez marhatta ki a gáttestet. A katasztrófa okairól nem kívánt találgatásokba bocsátkozni. El kell végezni a szükséges vizsgálatokat - mondta Farkas Béla, hozzátéve, hogy véleménye szerint a közelmúlt szeles, csapadékos időjárása is közrejátszhatott a gátszakadásban.

A 1749-es számon is beindult az adománygyűjtés

Az 1749-es számot hívó vagy az erre a számra az "ISZAP" szót szöveges üzenetben küldő ügyfelek 200 forintot adományoznak a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak. A segélyvonalat a Magyar Vöröskereszt üzemelteti, s - ellentétben a 1752-es számmal - a Telenor, a T-Mobile, a T-Home, a Vodafone, az Invitel és a UPC hálózatából is hívható. A Magyar Vöröskereszt a K&H Bank 10405004-00026547-00000000 számlaszámára is várja az adományokat, a közlemény rovatban kérik feltüntetni: "ISZAP".

Kilométerekre sodorta autójukat az ár

Egy fiatal pár, akiknek a szülei a kolontári Molnár utcában laktak, az MTI tudósítójának azt mondták: hétfő délután a ház előtt parkoló autójukat két kilométerrel távolabb, a mezőn találták meg, s az áradásban a nagymama életét vesztette. A lány apja a katasztrófa bekövetkeztekor a mezőn dolgozott, s egyik pillanatról a másikra arra lett figyelmes, hogy mintegy két méter magasságban rohan feléje a vörös ár, amely pillanatok alatt elöntötte a területet.

Mi a timföld átka?

Az alumínium nagyobb barátja az embernek, mint a kutya. Gondoljunk csak a sok könnyű szerkezetre, a pehelykönnyű biciklikre, olyan tuti ötvözetekre, mint a repülőgépeknél használt duralumínium. De mi a timföld átka? A H2SO4 blog ennek járt utána.

 

Greenpeace: műholdfelvételeken látszott a gátrepedés

A Greenpeace szerint már a katasztrófa előtti napon készült műholdfelvételeken látszott, hogy megrepedt a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. Ajka melletti iszaptározójának gátja; a környezetvédelmi szervezet szerint a túl sok tárolt vörösiszap lehetett a katasztrófa elsődleges oka.

Legeltetni tilos!

Részleges legeltetési és takarmány-felhasználási tilalmat rendeltek el a vörösiszappal elöntött megyékben - közölte a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központja.

Vegyipari szakszervezet: elég volt a riogatásból Ajkán!

Elég volt a riogatásból és a vegyipari ágazat elleni hergelésből az ajkai iszapömlés ügyében Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke szerint. "A dilettáns vélemények és elhamarkodott intézkedések felbecsülhetetlen kárt okoznak a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL)-nek, de elsősorban a dolgozóknak" - áll a közleményükben. A közleményben a szakszervezeti vezető a politikusoknak és a „kívülről” beavatkozó dilettánsoknak címezte a felszólítást. A vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke szerint meggondolatlan sajtónyilatkozatok miatt veszélybe kerülhet a termelés, s ezzel tízezer ember megélhetése is.

Székely szerint is egyértelmű, hogy katasztrófa történt, de ha "a politikusok és újsütetű szakértők túlbuzgósága" miatt esetleg felfüggesztik a MAL Zrt. működését, akkor az alumínium-, a timföldgyártásban és a bauxitbányászatban is felbecsülhetetlen kárt tesznek. A helyzeten semmit nem változtat a termelés esetleges leállítása, nem kell újabb katasztrófától tartani, hanem bízni kell az ágazat szakembereiben - állítja Székely. Tájékoztatása szerint sok panasz érkezett hozzá, az emberek féltik a munkahelyüket, s nem értik a sajtóban folyó hadjáratot a vegyipar ellen. Székely szerint most elsősorban összefogásra és nem sajtóhadjáratra van szükség.

Több biztosító is soron kívül végez ingyenes kárszemlét

Már három nagy biztosítótársaság is jelezte, hogy a biztosítási feltételektől rögzítettektől eltérően ingyenes kárszemlét végez érintett ügyfeleinél a vörösiszappal elöntött Veszprém megyei településeken, a Generali-Providencia és az AEGON ezenkívül gyorssegélyt is folyósít érintett ügyfeleinek - derül ki a cégek közleményeiből. A Biztosítás.hu szerint elképzelhető, hogy a vörösiszap által most okozott károk esetében a biztosítótársaságok a lakossági károk egy részét méltányosságból is megtérítik, de a környezetben bekövetkezett - a lakossági károknál vélhetően nagyságrendekkel nagyobb - károk részleges helyreállításához is a költségvetés amúgy szűkös forrásait kell majd átcsoportosítani.

1
37 38 39 40 41
51
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!