szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fél évvel a természeti katasztrófa után reális esély van rá, hogy újraéled a kolontári halastó élővilága – hangzott el pénteken az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.

Szabó Csaba, a vidékfejlesztési tárca minisztériumi megbízottja elmondta, a három hektáros területű kolontári halastó egy kilométerre van a vörösiszap kiömlésének helyétől. Az óriási erővel belecsapódó zagy kiszorította belőle a benne lévő vizet, élővilága kipusztult.

A tónál új zsiliprendszert, medencéket, csatornákat építettek ki, és mielőtt a Torna-patakba engedték volna a vizet, egy intenzív savazásnak tették ki. Erre a célra sósavat, és ecetsavat használtak, amíg 8-as PH alá sikerült szorítani a Torna-patakon keresztülfolyó víz kémhatását. A Kolontári tavat most kitakarítják, ami után az alsó táplálású tó újra feltöltődik. A takarítás során egy autó bukkant elő a vízből, amit annak idején sodort ide a vörösiszap-ár.

A kolontári halastú a tragédia után
MTI Fotó: Nagy Lajos

A minisztérium megbízottja szerint egyébként, néhány hét alatt végeznek a munkával, a tó pedig gyorsan rendbe jön majd, és ha a tulajdonosa visszaveszi, és gondozni kezdi, akkor talán néhány hónap alatt a halak is újra elszaporodnak a kolontári tóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.