szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tiltakozások ellenére megszünteti az ősszel kezdődő, következő tanévre a helyi Toldi Lakótelepi Általános Iskolát és Gimnáziumot Kaposvár közgyűlése; az oktatást két másik intézménybe integrálják - erről a testület csütörtöki ülésén hoztak határozatot. A döntés ellen a szülők népszavazást kezdeményeznek.

A 18 tagú közgyűlés Fidesz-frakciója megszavazta, míg az ellenzék - két szocialista, egy jobbikos, egy LMP-s és egy a Kaposvári Somogyért Egyesületet képviselő tag - nemmel szavazott a Toldi iskola átszervezésére. A döntés értelmében a Toldi általános iskolai tagozata a város Kodály Zoltán Központi Általános Iskolájához, míg a gimnáziumi tagozata a Munkácsy Mihály Gimnáziumhoz kerül. A Toldi iskola átszervezése ellen a szülők és diákok korábban fórumokon, s többórás kulturális demonstrációval is tiltakoztak. 

Szita Károly, a város fideszes polgármestere a közgyűlés ülésén leszögezte: nem fogják bezárni a Toldi jelenlegi épületét, s nem sérülnek a gyerekek érdekei, hiszen biztosítják a toldis diákoknak, hogy a megszokott helyen és tanárokkal fejezzék be az iskolát. Szólt arról is, bár "vannak, akik a káoszban érdekeltek", de tudomásul kell venni, hogy az intézkedés célja egy olyan versenyképes tudás átadása a gyerekeknek, amivel azok nem a munkanélküliek táborát növelik majd.

A döntést megelőző vitában az átszervezést támogató érvek között elhangzott, hogy túldimenzionált Kaposváron a gimnáziumi képzés, amely nem ad kellően piacképes végzettséget, miközben a csökkenő gyereklétszám mellett elvonja a diákokat a szakmunkásképző szakiskoláktól, szakképzésektől. A város két gimnáziumában már "beiratkozási féket" vezettek be a felvételiknél: kevesebb osztályba, és csak a 70 százalék felett teljesítő tanulókat vehetik fel. Az intézkedéssorozat része a Toldi átszervezése is. 

Érvként hangzott el az is, hogy a térségben a munkanélküliek 34 százaléka érettségivel rendelkezik. Néhány fideszes képviselő úgy véli, az átszervezés körül indokolatlan hisztériakeltés folyik, és egyértelmű célzásokat tett arra, hogy a háttérben politikai játszmák húzódnak meg. Az ellenzék egyebek közt azt kifogásolta: nem a rossz iskolákat vonják össze, hanem egy jól működő, eredményes intézményt szervez át a városvezetés úgy, hogy nem várta meg a döntéssel a közoktatási törvényt és hiányzik az átlátható oktatáspolitikája.

Klimóné Csongovai Hilda, a szülők egyik szószólója közölte: sajnálattal vették tudomásul, nem sikerült megakadályozni, hogy más iskolák létszámgondjait a Toldi felosztásával oldja meg Kaposvár. Ebbe nem nyugszanak bele, ezért népszavazást fognak kezdeményezni a döntés megváltoztatásáért. Szerinte a közgyűlésen előadottakból kiderült, hogy a térség egyik legsikeresebb, szabadelvű iskolája átszervezésének nincs megalapozott szakmai vagy anyagi indoka, és a leépítése mögött helyi politikai érdekek húzódnak meg. Az interneten és civil szervezet létrehozásával szervezkedő szülők szeretnék a népszavazást kiterjeszteni országos szintűre, mondván, máshol is kialakulhatnak hasonló problémák az intézményracionalizálás félresiklása miatt - mondta a szervezkedésről beszámoló szülő.

Garaminé Szente Éva, az intézmény igazgatója korábban azt nyilatkozta, hogy a Toldiban az elmúlt években átlagosan háromszoros volt a túljelentkezés, mert az sajátos légkörű, gyermekközpontú, művészi képzést nyújtó intézmény. A 67 százalékos továbbtanulási arányt produkáló iskolába jelenleg 487 általános iskolás és 263 középiskolás jár, négy megyéből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Iskolabezárásokról döntöttek Pécsen

A közoktatási intézményrendszer átalakításáról döntött a pécsi közgyűlés csütörtökön; hamarosan több száz gyermeknek kell iskolát váltani a baranyai megyeszékhelyen.