szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára szerint Magyarország eredményesen látja el az Európai Unió soros elnöki tisztét, mert ezen idő alatt a döntések értékalapon születnek, s így Európa esélyt kap, hogy újra a felemelkedés útjára lépjen.

"Feladatunk, hogy segítsük a visszafordulást azon a lejtőn, amelyre Európa gazdaságai, az európai civilizáció globális versenyképessége és hitelessége tévedt. Úgy tűnik, ehhez alkalmas módszert választottunk" - mondta a politikus pénteken, a Magyar Páneurópai Unió Pécs-baranyai Szervezete által rendezett, Az egységes Európa és a páneurópai eszme című kétnapos konferencián.

Németh Zsolt hangsúlyozta: a magyar elnökség feladatának tekinti, hogy prioritásai mentén konszenzusos, vagy konszenzushoz közeli döntések szülessenek. A munka azért sikeres, mert a magyar kormány értékelvű külpolitika és értékelvű Európa-politika mellett kötelezte el magát. Erőfeszítései a lisszaboni szerződésben rögzített közös értékrendre vezethetők vissza. "A kormány gondolkodásának alapja a szerződéses, törvényi kötelezettségek következetes betartása, betartatása, tagállami és közös európai érdekeink értékek alapján történő meghatározása" - mutatott rá.

Németh Zsolt úgy vélte: ez azért fontos, mert Európa és országai csak akkor maradhatnak hiteles partnerei a világ más hatalmainak, ha kiszámíthatóan és az általuk nyíltan vállalt értékrendhez igazodva hozzák meg döntéseiket. Azt mondta, ezen értékrendtől való eltérés egy időre kényelmes partnerré tehet egy tagországot, de sem magát, sem azt a közösséget nem teszi kiszámíthatóvá, amely egyébként az értékrend őre is, viszont nem tudja megregulázni tagjait. Az államtitkár példaként az Európai Unió és a tagállamainak külpolitikája közötti ellentmondásokat említette.

Utalt rá, hogy a tagállamok külpolitikájának is igazodnia kell az EU közös kül- és biztonságpolitikájának szerződésben rögzített értékrendjéhez, de az EU-nak igazából nincs eszköze ennek kikényszerítésére. Ezért fordulhat elő, hogy egyes tagállamok külpolitikája bizonyos tekintetben eltér az európai, vagy a maguk által deklarált értékektől. Így történhet meg, hogy bizonyos országok nyíltan beavatkoznak kisebb tagállamok belpolitikájába.

"A hitelesség, a kiszámíthatóság a külpolitikában versenyképességi tényező. Azok a tagállamok, melyek más érdekek miatt szembefordulnak saját értékrendjeikkel, úgy járnak, mint az egyébként igazmondó, csak kivételes esetekben füllentő diák: az értékrendtől való eltérései alapján fogják megítélni őket. Az értékrendtől való eltéréseit hozzák fel annak bizonyítékául, miért is alkalmatlan arra, amit magáról hirdet" - jegyezte meg.

Németh Zsolt szerint Európa esetében az értékektől való eltérés és a kiszámíthatóság elvesztése azzal járhat, hogy a kontinens sietteti lemaradását a globális hatalmak versenyében, "pedig a hajó egyetlen utasának sem érdeke, hogy elsüllyessze, amiben mindnyájan ülnek".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!