szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pénznyerő automatákat üzemeltető vállalkozásokat tömörítő érdekvédelmi szervezet, a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) visszautasítja Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének a Fidesz-KDNP-frakcióülés után tett szerintük "téves" kijelentéseit - közölte hétfőn az MSZSZ az MTI-vel.

Lázár János a Fidesz-KDNP frakcióülése után hétfőn azt mondta: komoly társadalmi kihívásnak tekintik - különösen a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben -, hogy a játékgépek, a "pénznyelő" automaták ipara "állami kontroll nélkül veszi el az emberek pénzét és fosztja meg az államot adóbevételektől".

Ennek az egész iparnak, piacnak az újraszabályozását maximálisan támogatjuk - hangsúlyozta Lázár János, megjegyezve, a kormány már folytat vizsgálatokat ebben az ügyben. Az erre reagálva közzétett MSZSZ-közlemény szerint, amelyet Schreiber István, a szövetség elnöke jegyez, nem állja meg helyét a Fidesz frakcióvezetőjének a kijelentése.

MTI Fotó: Beliczay László

Az MSZSZ elnöke úgy vélte: téves az állam ellenőrző szerepének hiányáról tett állítás, mivel olyannyira van állami kontroll, hogy a bankszektoron kívül egyedül a szerencsejáték szakmának van különálló állami felügyeleti szervezete, ez pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által működtetett Szerencsejáték Felügyeleti Főosztály. Másrészt pedig a pénznyerő automatákat a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) hitelesíti és rendszeresen ellenőrzi - hívta fel a figyelmet közleményében Schreiber István.

Az érdekvédelmi szervezet közleménye értetlenségét fejezi ki a tekintetben, hogy a Fidesz frakcióvezetője miért állítja azt, hogy a pénznyerő automatákat üzemeltető vállalkozások megfosztják az államot a bevételtől. Hiszen az ágazat bevételtől függetlenül havi fix különadót fizet - ez a játékadó, amely gépenként és havonta 100 ezer forint -, így összességében több mint 70 milliárd forinttal járul hozzá a magyar költségvetési bevételekhez. Az adóhivatal statisztikái szerint az adófizetési fegyelem ezen a területen 98 százalékos - tette hozzá.

Az MSZSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy 2009-ben az APEH Szerencsejáték Felügyeleti Főosztálya 15.417 ellenőrzést végzett a pénznyerő automaták szektorában - a múlt évi adatokat pedig még nem tették közzé hivatalosan. A tavaly előtti hiányosságok túlnyomó része az okmányok vezetésével kapcsolatos adminisztrációs hibákkal függött össze, és mindössze 51 olyan súlyosabb eset volt, amikor az engedélyt felfüggesztette a hatóság. Ez utóbbi az összes ellenőrzés csupán 3 ezrelékét tette ki.

Schreiber István szerint üdvözlendő, hogy a szerencsejáték-szabályozási rendszer teljes felülvizsgálatát szorgalmazza a Fidesz. Az MSZSZ elnöke ugyanakkor reméli, hogy a szakmát is bevonják az egyeztetésekbe. Az elnök szerint a korábbi sajtóhírekben szereplő játékadó-emelési tervvel nem lehet az a kormány célja, hogy 60 ezer ember megélhetését sodorja veszélybe, mert ez a szóban forgó piaci szegmens ellehetetlenítésével járna. Schreiber István úgy véli: az sem valószínű, hogy a gazdasági növekedést célzó kormányzati politikának oka lenne 70 milliárd forint költségvetési bevételt a sutba dobni.

Az MSZSZ elnöke reményét fejezi ki a tekintetben is, hogy a szabályozási rendszer újragondolásakor nagy hangsúlyt fektetnek majd a jelenleg illegálisan működő online szerencsejáték-oldalak üzemeltetésének szabályozására. Hiszen a szóban forgó weblapokon keresztül 100 milliárd forintos nagyságrendű bevétel folyik ki az országból, ami ellentmond a patrióta gazdaságpolitikának - tartalmazza a közlemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Lázár János válasza az esztergomiaknak

Lázár János módosító indítványa alapján lehetségessé vált, hogy ha működésképtelenné válik egy önkormányzat, akkor a képviselő-testület helyett a megyei vagy fővárosi kormányhivatal hozzon döntéseket - hívja fel a figyelmet az LMP.

Magyar Nemzet Itthon

Mindenki kap az új alkotmányból? Ellentmondások a Fideszben

Minden magyar állampolgárnak elküldik az államfő által hétfőn aláírt új alaptörvény nyomtatott szövegét - mondta a Magyar Nemzetnek adott interjúban Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. "Szeretnénk, hogy mindenki megismerje az új alkotmány véglegese verzióját és büszke legyen arra". Szijjártó Péter szerint viszont erről még nem született kormányzati döntés.

MTI Itthon

Szinte az egész parlament leszavazta a Jobbikot: vita Gyöngyöspatáról

A Gyöngyöspatán történtek adták a napirend előtti felszólalások többségének témáját hétfőn a parlamentben. Eldőlt, hogy a Ház már hétfőn tárgyal és szavaz a kormánynak a büntető törvénykönyvet (Btk.) az "egyenruhás bűnözés" miatt módosítani javasoló indítványáról. Pintér belügyminiszter szerint: a Szebb Jövőért Egyesület politikai háttere "sajnos itt van a parlamentben".

hvg.hu Itthon

Van, amihez nem nyúlhat a Fidesz

Bár a Fidesz ígéretei szerint a tervezett kétharmados jegybanktörvény nem változtatná meg alapjaiban a Magyar Nemzeti Bankra vonatkozó alapvető szabályokat, egyelőre nem tudni, tényleg érintetlenül maradnak-e az MNB-t érintő regulák. Az MSZP szerint „nagy hiba lenne”, ha a Fidesz „könyékig belenyúlna” a jogszabályba, a Monetáris Tanács volt tagja szerint pedig van, amihez nem is nyúlhatna a kormány az új jegybanktörvényben.

Babai Mihály Vélemény

Amiért nyugdíjba kell küldeni a 62 éves bírákat

Ha az orvos, a tanár, a mérnök vagy a jogtanácsos 62 évesen nyugdíjazható, miért ne történhetne meg ez egy bíróval is? Mi a baj ezzel a rendelkezéssel? A bírákat eddig ért megkülönböztetés eltűnik, és ők is akkor mehetnek nyugdíjba, amikor az állampolgárok 99 százaléka. Az egyetemeken jogász túltermelés van, végzett jogászok ezrei nem tudnak a pályán elhelyezkedni, most majd mindenki „lépik egyet" – állítja szerző.