szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Százmillió forinttal tartoznak egyes önkormányzatok a tankönyvterjesztőknek, akik emiatt bojkottba kezdtek: amíg nem kapják meg a hiányzó pénzt, nem szállítják ki a könyveket. Ha nem oldódik meg a helyzet, tízezer diák maradhat tankönyv nélkül. A csődközeli helyzetben lévő önkormányzatok vagy fűtésre, vagy étkeztetésre költötték az állami normatívát, közben viszont a könyvterjesztő szféra is a végét járja. Hoffmann egyeztetést ígér, a tanév viszont egy hét múlva elkezdődik.

Miután huszonhét önkormányzat összesen nagyjából százmillió forintnyi tartozást halmozott fel 2010-ben, bojkottot hirdetett a Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete (TVOT). Ha az intézmények fenntartói nem fizetik ki tavalyi tartozásukat és nem egyenlítik ki a 2011-es számlát előre, a könyvek a raktárakban maradnak. Megegyezés nélkül ezért tízezer diák maradhat könyv nélkül - számolt be keddi számában a Magyar Nemzet. A könyvterjesztők akciójában egyedül a Nemzeti Tankönyvkiadó nem vesz részt.

A tankönyvpénzzel tartozó vagy későn fizető 27 önkormányzat egyike a fideszes frakcióvezető, Lázár János vezette Hódmezővásárhely, amely szintén tartozik az egyik könyvterjesztéssel foglalkozó vállalkozásnak - írta kedden az Origó.

Követhetetlen a pénz áramlása

Az önkormányzatok tavalyi tartozásának csaknem felét Pest megye adóssága teszi ki. Ambrus András, a megyeháza sajtófőnöke a hvg.hu-nak azt mondta: elismerik a tartozást, de nem tudnak fizetni, mert míg a fenntartásukban lévő 34 középiskola működtetéséhez szükséges kiadásuk 8,5 milliárd forint, addig az államtól minderre 5 milliárdot kapnak évente, vagyis 3,5 milliárd forint hiányzik.

Kevesebb tankönyv közül lehet majd válogatni
HVG

Ambrus szerint a normatívák 1998 óta folyamatosan csökkennek, a szociális szférában például 2006-hoz képest most feleannyi pénzt kapnak, de ez a többi területre is igaz. "2009-ig az önkormányzatok hitelfelvétellel és ingatlaneladásokkal próbáltak túlélni, de folyamatosan maguk előtt görgették a tartozásaikat" – magyarázta a sajtófőnök, aki szerint az a fő probléma, hogy míg az állam kiró rájuk bizonyos feladatokat, forrást már nem biztosít a kivitelezésükre, a végén pedig rajtuk csattan az ostor.

Ambrus épp ezért nem is tudta megmondani, mire költötték el azt a pénzt, amit az államtól az ingyenes tankönyvek kifizetésére kaptak még tavaly augusztusban. "A pénzek összemosódtak, és más volt a prioritás" – magyarázta a hvg.hu-nak.

Bajban van Pest megye

A megyeháza egyébként máig több milliárdos tartozást halmozott fel számos jogcímen; a legtöbb pénzzel (1,2 milliárddal) a korábban az iskolákban és a szociális otthonokban közétkeztetést ellátó HunGast Kft.-nek adós. A megyei önkormányzat a "könyves" cégeken kívül tartozik az intézményeiben megbízási szerződéssel foglalkoztatott óradíjasoknak, a közüzemi szolgáltatóknak, de nem tudják fizetni a közgyűlés tagjainak tiszteletdíját, a szociálisan rászorulóknak járó ösztöndíjak egy részét, s a tavaly esedékes adó és járulék fizetése is "csúszik". Az MTI információi szerint a középiskolai érettségi bizottságok elnökei közül is többen hiába számláztak.

 

A megyei közgyűlés az idén januárban számos megszorító intézkedést fogadott el, de a pénzügyi áttörést az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe jutott önkormányzatoknak kiírt pályázatra benyújtott 2,5 milliárdos igényük mielőbbi, kedvező elbírálásától remélik. (Forrás: MTI)

A Borsod Online információi szerint a megyei önkormányzat fenntartásában lévő, sátoraljaújhelyi Szepsi Laczkó Máté Szakképző Iskola sem tudott fizetni, de ugyanígy az adósok között szerepel a kesznyéteni általános iskola is, melyet a helyi önkormányzat tart fenn.

Kesznyéten polgármestere, Kecső Imre az önkormányzat nehéz helyzetével magyarázta a boon.hu-nak a tartozást. Anyagi helyzetüket jellemzi, hogy az elmúlt tanévben a fűtésszezon végén a Tigáz kikapcsolta az iskolában a gázt az önkormányzat 4 milliós tartozása miatt, és még mindig bizonytalan, hogy az új fűtési idényben meleg lesz-e az intézményben.

Igyekeznek a tartozásokat lassanként rendezni, de többek között a tankönyvpénz is a közüzemi számlák kifizetésére ment el. Az iskolába közel kétszáz gyerek jár, több mint 90 százalékuk ingyenes tankönyvre jogosult, de nem biztos, hogy lesz szeptemberben könyvük, mert az önkormányzat egymillió forinttal még mindig tartozik a terjesztőknek.

"Megkíséreljük a lehetetlent"

A jelenlegi jogszabályok egyébként nem is kötelezik az önkormányzatokat arra, hogy az ingyenes tankönyvekre kiutalt összeget valóban tankönyvtámogatásra fordítsák. Ezen viszont Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerint változtatni szeretne az oktatási tárca; a jövő évi költségvetésben már címkézett tételként szerepeltetnék a tankönyvtámogatást.

Hoffmann nem akar ígérgetni
Fazekas István

Hoffmann szerint az oktatási államtitkárság nem hibázott, teljesítették kötelességüket, és átutalták a szükséges forrásokat. A most elköltött pénzeket ugyanakkor már nem tudják még egyszer átutalni, ezért más megoldásra van szükség. "Megkíséreljük a lehetetlent" – mondta az államtitkár, aki kedden az MTI kérdésére úgy fogalmazott: megkeresi azokat az önkormányzatokat, amelyek hibájából ez a helyzet előállt, s tárgyalni fognak a tankönyvesekkel is. Arra a kérdésre, hogy a tankönyvek ott lesznek-e szeptember 1-jén az iskolákban, azt mondta: felelőtlen ígéreteket nem kíván tenni.

Nagy húzásra készül a kormány?

Vészesen közeledve az iskolakezdéshez, Hoffmann a könyvterjesztők türelmét és megértését kérte, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének elnökhelyettese azonban nagyon borúlátó. Safranek László a hvg.hu-nak azt mondta: "A terjesztőknek mindenképpen törleszteniük kell a kiadókkal szemben, hogy ne veszítsék el a piacukat, ezért sokszor hitelt vesznek fel, hogy megoldják a helyzetet. A folyamat következményeként viszont rengeteg ember egzisztenciája kerül veszélybe."

"Ha bemegy valaki a boltba, kap-e olyan felütéssel kenyeret, hogy ’majd egy hónap múlva fizetek'?" – világított rá a helyzetre egy egyszerű kérdéssel a TVOT elnök-helyettese. „Mi, kereskedők nyeljük ezt le?” – tette hozzá. Safranek szerint egyre biztosabb, hogy csődbe mennek, ezért már most próbál más területeken is elindulni, és ezt tanácsolja kollégáinak is. "Ha ugyanis valaki későn kapcsol, abból katasztrófa lehet" – magyarázta lapunknak.

Az elnökhelyettes úgy véli, a kormány egyetlen nagy húzással oldja majd meg a helyzetet, például úgy, hogy létrehoz egy nagy, központi tankönyvellátót, őket pedig megszünteti vagy ellehetetleníti. Szerinte a készülő önkormányzati törvény egyes elemei – mint például hogy állami kézbe vonják az általános iskolák fenntartását, kötelező kerettantervet vezetnek be és drasztikusan csökkentik a hivatalos tankönyvlistára felkerülő kötetek számát – is erre enged következtetni. "Kétségbeejtő helyzetben vannak a kereskedők, és a kisebb kiadóknak is vége" – tette hozzá.

"Politikailag megéri"

Az elnökhelyettes szerint a központosítás utáni lépés az lehet, hogy nemcsak a hátrányos helyzetűek számára teszik ingyenessé a tankönyvet, hanem mindenki térítésmentesen kapja majd meg őket. "A 16-18 milliárdos tankönyvpiac Magyarország költségvetésében nem tétel, ennyi pénzből nagyjából 15 kilométer autópályát építenek ki" – magyarázta. Mivel azonban ez egy nagyon jól kommunikálható intézkedés, politikailag bármelyik kormányzatnak megérte volna, de szerinte ezt a Fidesz meg is lépi.

A szakember szerint ugyanakkor már a részleges ingyenesség bevezetése is "oltári hiba volt", mert "bár a szolidaritásnak élnie kell", szűkíteni kellett volna a jogosultak körét, és a tényleges rászorulókat kéne támogatni.

Mi a megoldás?

Egy héttel az iskolakezdés előtt tehát még nincs megoldás a tankönyvkrízisre, csak kósza ötletek vannak. Pest megyében például felmerült megoldásként, hogy könyvtári példányokat adnak majd a rászorulóknak, illetve hogy a tavaly ingyenesen kiosztott példányokat kérik vissza a diákoktól. Borsodban is készülnek a pedagógusok: ők még a tanév végén összegyűjtötték a használt könyveket.

A TVOT elnöke, Szarvas-Ballér Judit korábban azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy a megoldást abban látná, ha az állam az ingyenes tankönyvre jogosult gyerekek tankönyveire biztosított állami normatívát közvetlenül a kiadóknak adná oda.

Emelkedett a normatíva összege

A kormány az idén a tavalyihoz hasonló pénzösszeget, 7,1 milliárd forintot fordít tankönyvtámogatásra, de 20 százalékkal, 10 ezerről 12 ezer forintra emelte az ingyenes tankönyvellátásra jogosult tanulók számára igényelhető normatív támogatás összegét, amit rászorultság alapján lehet igényelni az oktatási intézményektől. Arról, hogy ki jogosult ingyenes tankönyvre, a tankönyvpiac rendjéről szóló törvény rendelkezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ingyenes lehet a tankönyv

Bevezetné az iskolai tulajdonban lévő, ingyenesen hozzáférhető tankönyvek rendszerét az oktatási tárca - ismerteti a szombati Magyar Hírlap.

MTI Itthon

Hoffmann Rózsa akcióba lendül a tankönyvbojkott miatt

Az oktatási államtitkár megkeresi az elkövetkező napokban azokat az önkormányzatokat, amelyek nem fizették ki a diákok tankönyveinek árát a forgalmazóknak, s emiatt azok nem akarják kiszállítani a kiadványokat. Hoffmann Rózsa jelezte: jövő évtől a tankönyvtámogatások címkézett tételként szerepelnének a büdzsében.

MTI/Magyar Nemzet Karrier

Tízezer diák maradhat tankönyv nélkül

Az elmúlt tizenkét napban egy érintett önkormányzat sem rendezte tartozását, ezért a tankönyvterjesztők megkezdték a bojkottot, az érintett iskolákba csak a fizetős diákok tankönyveit viszik ki, az ingyenességre jogosultakét nem. Ha nem lesz megegyezés, tízezer diák maradhat könyv nélkül – írja a keddi Magyar Nemzet.

MTI Itthon

Tankönyvek nélkül kezdhetik a tanévet az eladósodott iskolák

Nem biztos, hogy minden iskolához eljutnak majd szeptemberig a tankönyvek, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete (TVOT) ugyanis azt ajánlja a tagjainak, hogy ne szállítsák ki a tankönyvek egy részét azoknak az iskoláknak, melyek fenntartója még a tavalyiak árát sem fizette ki - írja a Magyar Nemzet.

MTI Itthon

Iskolakezdés: mennyibe fájnak a tankönyvek?

Árkorláttal akadályozza meg a szaktárca azt, hogy az idén jelentősebben dráguljanak a tankönyvek. Az általános iskolát most szeptemberben megkezdő gyermekek tankönyvcsomagjának ára 6482 forint, a végzősöké pedig 10 840 forint lesz.

MTI Itthon

Pest megye adósságai ellenére is beszerzi a tankönyveket

A Pest megyei önkormányzat azt ígéri, mindenképpen megtalálja a módját annak, hogy a könyvkiadóknál és -forgalmazóknál fennálló jelentős tartozása ellenére biztosítsa az általa fenntartott iskolák számára a tankönyveket.