szerző:
hirado.hu
Tetszett a cikk?

Gulyás Gergely szerint a Fidesz választójogi koncepciója a kis pártoknak kedvez. Például, ha felkerülnek az országos listára, az egész országban lehet rájuk szavazni.

Egyéni választókerületi határ nem léphet át megyehatárt, ez az egyetlen fontos rendezőelv az átszabásnál – jelentette ki Gulyás Gergely, Fidesz frakcióvezető-helyettese az m1 Ma reggel című műsorában. Mint ismert, a Fidesz választójogi koncepciója szerint a korábbi 176 választókerület helyett csak 106 lenne. Gulyás hozzátette: szeretnének tekintettel lenni a Velencei Bizottság ajánlására, miszerint a választókerületek között a választásra jogosultak számát tekintve 15 százalékos eltérésnél több ne legyen.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbi szabályozás szerint 300 százalékos eltérés is volt a választókerületek között, ezért semmisítette meg az Alkotmánybíróság a jelenlegi határokat, hiszen ez már a választójogi egyenlőség elvét sértette. Hangsúlyozta: a kopogtatócédulák rendszerét azért hagyták meg, hogy valós társadalmi támogatottsággal rendelkező pártok induljanak a választásokon.

Egy kisebb pártnak könnyebb lesz elindulnia a választásokon – emelte Gulyás Gergely, aki elismerte ugyan, hogy kétszer annyi (750 helyett 1500) ajánlószelvényt kell összegyűjtenie egy jelöltnek, de kétszer akkorák lesznek a választókerületek is. Országos listához eddig hét megyei lista kellett, ami azt jelentette, hogy hét megyében lehet az adott pártra szavazni. Most azonban, ha egy párt képes kilenc megyében és a fővárosban 27 egyéni választókerületi jelöltet állítani, akkor annak lehet országos listája, és az egész országban szavazhatnak rá – érvelt a fideszes politikus.

MTI / Kovács Attila

Elmondta azt is, hogy személy szerint nem támogatja a Jobbik azon javaslatait, miszerint 4 százalékra szállítsák le a parlamenti küszöböt, illetve azt sem, hogy ne kelljen ajánlószelvényt gyűjteniük azoknak a pártoknak, melyek az előző választásokon legalább egy százalékos támogatottságot szereztek.

Beszélt arról is, hogy a nemzetiségi névjegyzékbe külön, mindenkinek fel kellene vetetnie magát, az itt szereplők nemzetiségi listára szavazhatnának, országosra nem. A nemzetiségi listákon kedvezményesen lehet majd mandátumot szerezni, az egy mandátumot eredményező szavazatszám nagyjából 80-90 ezer lesz, itt pedig elég lesz ennek a fele-harmada. A határon túli magyarok a tervek szerint csak az országos listára szavazhatnának, vagyis csak pártok közül választhatnának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!