szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben a kormány az alaptörvény életbelépését ünnepelte az Operaházban, kint több tízezer civil tüntetett épp az új alkotmány ellen. Igaz, több szélsőjobboldali viszont a civilek ellen tüntetett szintén az Andrássy úton. Komolyabb atrocitás nem történt, de a Nagymező utcánál árpádsávos zászlókkal felvonuló ellentüntetők lökdösődésbe keveredtek szocialista politikusokkal. Orbán Viktor és Schmitt Pál az Operaház hátsó bejáratán keresztül távozott. Összefoglaló.

„Orbán, takarodj!” – ettől volt hangos este fél 7-től az Andrássy út, ahol az Operaházban a kormány ünnepi gálaestjét készültek megtartani. A 20 órakor kezdődött rendezvényre állami vezetőket, közéleti szereplőket, valamint operarajongókat hívtak meg, az esemény 13 millió forintba került.

Ez ellen tüntettek civilek a gálaesttel egy időben, a demonstrációhoz az LMP, az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Negyedik Köztársaság és a JESZ is csatlakozott. A szervezők szerint 100 ezren vettek részt a demonstráción, ami miatt az Andrássy utat az Oktogon és a Deák tér között le kellett zárni. (Percről percre beszámolónk a tüntetésről itt olvasható.)

A Nagymező utcánál felállított színpadon elsőként Bródy János jelent meg, és a „Szabadnak születtél” című számot énekelte. Majd a egy abszurd performansz után több közéleti szereplő szólalt fel, hogy a kormány leváltását követelje. Kónya Péter, a Szolidaritás mozgalom vezetője azt mondta, hogy „az Operaház narancsos fantomjai halotti tort készülnek ma ülni a jogállam, a köztársaság és a demokrácia fölött”. Szerinte Orbán „a Titanic kormányosa, de a Titanic előtt már látszik a jéghegy, és ez ti vagytok, ezek mi vagyunk”.

Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetője, az ORTT egykori elnöke a "képmutatás házának" nevezte az Operaházat. Mint mondta, most "a bűn gyülekezik az Operában, és vele szemben az erény helye a pesti utcán van". Majtényi azt mondta: sokkal jobb bukott volt miniszterelnöknek lenni, mint eltávolított, nem legitim bukott diktátornak.

Stiller Ákos

A civil demonstráció ellen is tüntettek szélsőjobboldaliak, akik a Nagymező utcánál gyülekeztek. A szélsőjobboldali tüntetők többször lökdösődtek, vagy az arra érkező szocialista politikusokat köpték le. A civil demonstrálókat provokálták, a színpadon elhangzott beszédet is kifütyülték. A rendőrség a verekedést megakadályozta, egy embert az este folyamán kiemeltek a szélsőjobbosok közül.

A civil tüntetés végül este nyolc órakor ért véget a Szózattal. A demonstrálók többsége elment, mintegy ezren azonban az Opera elé vonultak, többek között azt skandálták, "Bóvli", "Viktátor, Viktátor" és "Gyertek ki!"

Stiller Ákos

A rendőrök sorfalat álltak az Operaház előtt, a díszelőadás programját pedig lerövidítették. Schmitt Pál beszédében azt mondta, szerinte mostantól az új alaptörvény ad különleges tartást és szilárdító erőt, amikor szinte naponta kell megújulni, új utakra lépni, illetve erős viharban helytállni. A köztársasági elnök úgy gondolja, a magyarok sorsa minden értelemben fordulópontra jutott, és biztos benne, hogy az új alaptörvény az a "jó föld, amelyre szükségünk volt, amelyből a lelki, szellemi és gazdasági megújulásunk sarjadhat".

Orbán Viktor és Schmitt Pál az Operaház hátsó bejáratánál távozhatott, ugyanis egyetlen tudósítónk sem látta a főbejáraton kijönni sem a miniszterelnököt, sem az államfőt. A demonstrációról a kormány részéről senki sem nyilatkozott, de Szájer József, az alaptörvény írója a hvg.hu-nak azt mondta, a demonstrációból is látszik, hogy az alaptörvény demokratikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!