szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem ad igazat a belügyminiszternek egy, a hvg.hu által megkérdezett biztonságpolitikai szakértő. Szerinte január 2-án az Operaház előtti tüntetésen nem szakszerűen lépett fel a rendőrség az ellentüntetőkkel szemben, amint ugyanis a szélsőjobboldaliak elhagyták a számukra jóváhagyott helyszínt, akkor fel kellett volna őket oszlatni.

Február 7-én vitatta meg az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága az Operánál tartott rendezvény rendőri biztosításával kapcsolatos problémákat. Kikértük minderről egy biztonságpolitikai szakértő véleményét is.

Január 2-án az Opera előtt civil szervezetek és ellenzéki pártok tartottak demonstrációt, hogy így tiltakozzanak az új alaptörvény életbelépése és annak ünneplése ellen. A demonstrációt szélsőjobboldali ellentüntetők zavarták meg, akik MSZP-s politikusokkal kerültek összetűzésbe. Újhelyi István szocialista országgyűlési képviselőt, a Ház alelnökét le is köpték, és dulakodás alakult ki a két tábor között. A rendőrök végül hét garázda ellen indítottak eljárást. A történtek után az ellenzéki pártok vizsgálatot követeltek és az Országgyűlés rendészeti bizottságának az összehívását, hogy kiderüljön, megfelelő volt-e az egyenruhások fellépése. Hatala József országos rendőrfőkapitány január 25-én az MTI-vel azt közölte, hogy az utasítására elvégzett értékelés semmilyen szabálytalanságot nem tárt fel.

Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága február 7-én tartott ülésén tárgyalta meg az Operánál kialakult helyzetet. Az ülésen Pintér Sándor belügyminiszter és Hatala József is részt vett. Harangozó Tamás, a bizottság MSZP-s tagja később sajtóközleményben tette közzé, hogy a rendőrség tudott az ellentüntetőkről, és hogy „a belügyminiszter elismerte, a rendbontás előre beazonosítható helyszínén és időpontjában egyetlen egyenruhás sem volt, miközben 80 civil ruhás rendőr kísérte figyelemmel az eseményeket, akik nem avatkoztak be a tüntetők védelmében”.

A szakértő szerint hibázott a rendőrség

Egy, a szerkesztőségünk által megkérdezett biztonságpolitikai szakértő szerint nem a civil ruhás rendőrökön van a hangsúly. „Amennyiben a rendőrség tudott a szélsőjobboldaliak akciójáról, márpedig kellett, hiszen azt az interneten is közzétették, akkor nem lehetett volna az ellentüntetőknek megengedni azt, hogy elhagyják a számukra engedélyezett helyszínt. Abban a pillanatban, hogy ezt megtették, oszlatni kellett volna” – hangsúlyozta a szakértő.

A hvg.hu tudomása szerint a belügyminiszter azzal érvelt a bizottsági ülésen, hogy az ellentüntetők a rendezvényre másik irányból, a megközelítési útvonalon érkeztek. Ezzel kapcsolatban a biztonságpolitikai szakértő azt jegyezte meg, hogy nem tudni ez alatt Pintér Sándor azt értette-e, hogy ide is volt a szélsőjobboldali csoportnak engedélye. „Ha igen, akkor ebben hibázott a rendőrség, ugyanis erre az útvonalra nem lehet engedélyt kiadni. Amennyiben ezt mégis megtették, akkor a testületnek kellett volna gondoskodnia arról, hogy a demonstráció résztvevőitől hermetikusan el legyenek zárva. A rendőröknek azonnal fel kellett volna lépniük. Csapaterőben lévő rendőrök mondhatják ugyan, hogy más feladatot látnak el, de a rendbontást nekik is jelenteni kell, hogy kollégáik minél előbb nyugodt helyzetet teremtsenek.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Nagyítás

Tüntetés az Operaház előtt - Nagyítás-fotógaléria

Civil szervezetek és ellenzéki pártok szerveztek nagyszabású demonstrációt a Magyar Állami Operaház elé az Andrássy útra hétfő estére. Eközben a kormány az új alaptörvény életbe lépését ünnepelte. Görgesse végig galériánkat!

hvg.hu Itthon

Óriási tömeg, tumultus az Operaház előtt - percről percre

Civil szervezetek és ellenzéki pártok szerveztek demonstrációt a budapesti Operaház elé hétfő estére, miközben az épületben a kormány az új alaptörvény életbelépését ünnepelte. A hvg.hu percről percre tudósított az eseményekről.