szerző:
Dreissiger Ágnes
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az éves rendes gyógyszerlicit jó a betegnek és végső soron jó az államnak is: nem jó viszont a patikáknak, amelyek jelentős bevételtől esnek el. Van olyan patika, amelyiknek az árréscsökkenés több száz ezer forintos veszteséget jelentett.

"A vaklicitet múlt augusztusban vezették be, és gyakorlatilag mindenkinek bevételkiesést okoz"- mondta lapunknak egy fővárosi patika vezetője. "Ez a betegnek is csak akkor jó, ha az árváltozás után rögtön az olcsóbb készítményre áll át. Ráadásul a patikák polcain maradnak azok a készítmények, amelyekért a támogatásváltozások miatt a betegeknek sokkal többet kéne fizetniük. De azok is ránk maradnak, amelyek kikerültek a közgyógylistáról."

Idén sem könnyíti meg a gyógyszertárak egyébként sem túl rózsás helyzetét az úgynevezett vaklicit. Ennek a törvényben előírt eljárásnak az a lényege, hogy a különböző gyártók a gyógyszerkészítményeiket megversenyeztetik. Azért "vak" licit, mert arról nem tudnak, hogy a többiek ugyanazért a készítményért mennyit kínálnak. A licit végén az, aki minden szakmai feltételnek megfelelt, és a legalacsonyabb árat ajánlotta, megkapja a"referenciakészítmény" státuszt. A többiek, akik ennél nem több, mint öt százalékkal ajánlottak többet, belekerülnek az úgynevezett preferált referencia sávba.

Igazodj!

Ezután egy második forduló következik: ennek lényege, hogy már a gyártók tudják, mi lesz a referenciakészítmény, ehhez tudják viszonyítani az áraikat. Ha nem akarnak kiesni a támogatott körből, lehetőségük van az árukat a referenciakészítmény árához igazítani, hogy megőrizzék a termékeik támogatott státuszát, illetve piacát.

Sok gyógyszertárnak kell kapaszkodnia, ha túl akar élni
Fülöp Máté

Minden évben kétszer tartanak ilyen vaklicitet, és így az árak és a támogatások is évente kétszer változnak: október elsején és április elsején. Idén már az első körben 660 termék árát csökkentették a gyárak, ami a társadalombiztosításnak és a betegeknek is jó, nehézséget jelent viszont a patikáknak. Ráadásul éppen a második forduló, ami több száz újabb terméknél jelent árcsökkenést - és így újabb bevételkiesést okozhat. Az árak visszaesése hatással van az árrésre is.

Csökken, csökken, csökken

"Miközben a patikák bevételük jelentős részét ebből a körből termelik ki, egyre nehezebb helyzetbe kerülnek" - mondta a hvg.hu-nak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Az országban nagyjából 2400 patika üzemel, ennek közel egynegyede veszteséges, a kifizetetlen szállítói állomány hetvenmilliárd forintra tehető, ebből a lejárt követelés 19 milliárd forint.

Hankó Zoltán szerint a patikáknak az is gondot okoz, hogy viszonylag komoly készletük van azokból a készítményekből is, amelyek ára ezen procedúra során csökkenhet. Így nem elég, hogy az árréscsökkenés miatt állandóan veszteséget könyvelnek el, de a készletüket is veszteséggel tudják csak értékesíteni. Van olyan gyógyszertár, ami önmagában sok százezer forintot bukott egy ilyen alkalommal. De veszteséggel ilyenkor szinte minden patika számol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Összeomlik a patikahálózat?

Az elmúlt öt évben egyetlen hónapban sem indult annyi felszámolási eljárás gyógyszer-kiskereskedelemmel foglalkozó cégek ellen, mint februárban. A legnagyobb társaság, amely felszámolással végezte, a budapesti Gyógyszerpont Magyarország Kft. volt.

MTI Itthon

Alkotmánybírósághoz fordult a HGYSZ a patikatörvény miatt

Az Alkotmánybírósághoz fordult a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) a tavaly év végén megszavazott, a patikák működtetéséhez többségi gyógyszerészi tulajdont előíró törvény miatt - jelentette be Korodi Karolina, a szövetség elnöke.

hvg.hu Plázs

Napi: rövidebb nyitva tartásra kényszerülhet sok patika

Tavaly 92 gyógyszertár zárt be az országban, ami jelentős növekedés az egy évvel korábbi 60-hoz képest - derül ki a Napi Gazdaság által közzétett adatokból. Idén januárban a lap szerint 10 százalékos forgalomcsökkenést tapasztalt a gyógyszertárakban a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége elnöke. Korodi Karolina szerint a bevételcsökkenés a vidéki kis patikáknak okozza a legnagyobb nehézséget.

hvg.hu Itthon

Félezer patika csődölhet be

A gyógyszertárak összességében több mint 10 milliárd forint tartozást halmoztak fel, főleg gyógyszer nagykereskedőkkel szemben - mondta Kinics László, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) alelnöke a Ma reggelben.