Bárki, aki meg szeretné érteni napjaink Magyarországát, a legjobb, ha szemügyre veszi a Schmitt Pál köztársasági elnök doktori értekezése körüli botrányt - írja blogjában az Economist, amely szerint az Orbán-féle "nem leszünk következmények nélküli ország" ígéret az államfőre nem vonatkozik.
A legtöbb országban Schmitt Pál már a lemondó levelét írná, vagy legalább találna egyet, amit lemásolhat - írja az Economist című brit gazdasági lap Eastern Approaches című, Kelet-Európával foglalkozó blogja abban a keddi bejegyzésében, amelyben a magyar államfő plágiumbotrányának legfrissebb fejleményeit osztja meg olvasóival.
Egy évvel ezelőtt - idézi fel a szerző - a nagy tekintélynek örvendő német védelmi miniszter, Karl-Theodor zu Guttenberg lemondott, miután plágium miatt megfosztották PhD fokozatától. Ez azonban Magyarországon másképp működik, írja, felidézve, hogy a SOTE által a doktori disszertáció születésének körülményeinek vizsgálatára felkért bizottság keddi jelentésében azt a megállapítást tette, hogy bár Schmitt Pál nagy részben mások munkáját másolta le és szerepeltette sajátjaként, nem őt kell hibáztatni. Inkább az őt ellenőrzőket, akik nem végezték megfelelően a munkájukat. Az elnök dolgozata megfelelelt a kor követelményeinek, így megtarthatja diplomáját - írja a gazdasági hetilap blogja.
Magyarországon gúnyosan fogadták a bizottság döntését, a bírálók szerint a SOTE nyusziként viselkedett, és saját hírnevét tette kockára azzal, hogy Schmitt Pál imázsát megkímélte - áll a cikkben. A négy ellenzéki párt Schmitt lemondására szolított fel, emlékeztet a lap, de a köztársasági elnök fideszes elvtársai kiállnak mellette, mondván: az ügy lezárult.
Az Econimist-cikk felidézi Orbán Viktor kormányfő egyik tavalyi ígéretét, amely szerint Magyarország nem lesz többé következmények nélküli ország, ám - teszik hozzá - a jelek szerint az elnökre ez nem vonatkozik.