szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre még a médiajogászoknak sem teljesen világos, milyen következményekkel is jár a médiatörvény csütörtöki módosítása a Klubrádióra nézve. Az MSZP ettől függetlenül azt kérte Áder Jánostól, ne hirdesse ki a jogszabályt. Az Európa Tanács észrevételeit egyáltalán nem vette figyelembe a kormány.

Egyáltalán nem foglalkozott a Fidesz-KDNP az Európa Tanács (ET) - a múlt héten lapunk által ismertetett - többtucatnyi kifogásával a médiatörvénnyel szemben, amikor csütörtöki ülésén több ponton módosította a jogszabályt. A kormánytöbbség csak az Alkotmánybíróság kifogásait vette figyelembe. Az elfogadott javaslat szövege egyébként pénteken délután került ki a parlament honlapjára. 

Az ET kifogásolta például, hogy a jogszabály széles körben teszi lehetővé a tudósítások tartalmi vizsgálatát a család védelmére, az alkotmányos rendre és más nehezen érvényesíthető szempontokra vonatkozóan, amivel akár a humor, irónia szankcionálását is lehetővé teszi. A testület ugyancsak konkrét kifogásokkal és változtatási javaslatokkal élt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint a Médiatanács vezetőinek kinevezését illetően, hogy ne csak a kormánypártok akarata érvényesüljön. Szintén több javaslattal éltek a rádiós frekvenciák kiosztásával kapcsolatban.

Tüntetés a Klubrádió mellett. Jogi színpadon
Hernádi Levente Haralamposz

Ellenzéki képviselők továbbra is hevesen bírálják a médiatörvény újonnan elfogadott módosítását, az MSZP azt kérte Áder Jánostól, hogy ne írja alá a jogszabályt, mert az szerintük alkotmányellenes. A médiajogászok is bizonytalanok egyelőre annak értelmezésében, milyen következményekkel jár a Klubrádióra nézve a módosítás.

Csiki-csuki

Az Országgyűlés a csütörtöki szavazáson elfogadta az  L. Simon László fideszes képviselő által benyújtott zárószavazás előtti módosító indítványt. Ugyancsak nem került be a jogszabályba az a kitétel, hogy a korábbi, rádiózásról és televíziózásról szóló törvény értelmében megszerzett műsorszolgáltatási szerződések december 31-én megszűnnek. Benne maradt ugyanakkor az a kitétel, miszerint a közösségi szerződést csak a Médiatanács által kiírt pályázat nyertesével írhatják alá. A mostani jogszabályváltozat viszont azt nem teszi lehetővé a már nem működő rádiónak, hogy kezdeményezze a közösségi szolgáltatóvá válást – mondta a hvg.hu-nak Polyák Gábor médiajogász. „Lehet, hogy megmenekülhet a Klubrádió, de lehet úgy is értelmezni, hogy mindenképpen fizetnie kell a frekvenciáért mint egy kereskedelmi rádiónak” – tette hozzá.

A mediajogfigyelo.hu hétvégére ígért elemzést az új jogszabálymódosításról. Polyák is azt mondta a hvg.hu-nak: az ügy azért bonyolult, mert négy szinten hajtottak végre módosítást: a törvénymódosítás módosításához érkeztek kapcsolódó módosítók és zárószavazás előtti módosító javaslatok, így időbe telik, mire a médiajogászok összerakják, mi is van igazán az elfogadott szövegben.

Közösségi vagy kereskedelmi?

A Klubrádió jelenleg a budapesti 95,3 MHz-es frekvencián sugároz, tavaly február óta folyamatosan meghosszabbított ideiglenes engedéllyel. A frekvenciát a Médiatanács tavaly megpályáztatta, döntése értelmében ezt nem a Klubrádió nyerte, ám a Fővárosi Ítélőtábla március 14-ei döntésében részben hatályon kívül helyezte az erről szóló határozatot, érvénytelennek minősítve a nyertes Autórádió pályázatát, mert a dokumentációból több helyen hiányzott a cégszerű aláírás, azaz a pályázó a formai követelményeknek nem felelt meg. A rádió elnyerte ugyanakkor még az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) által kiírt pályázat során a 92,9 MHz-es frekvenciát is, erre azonban a Médiatanács már nem kötötte meg a szerződést.

A csütörtöki szavazás után az MSZP két képviselője, Mandur László és Lendvai Ildikó közölte: a törvénymódosítás nem változtat az "alapbajon", például a Médiatanács egyoldalú összetételén. Lendvai szertint az új törvény egyik paragrafusa például külön jogokat biztosít a Médiatanács elnökének, miközben a korábbi szabályozásban ez a kérdés rendezett volt. Az új törvény szerint a Médiatanács elnökének módja van az állomány 20 százalékával személyre szabott különjövedelmet megállapítani, ráadásul a Médiahatóságra nem vonatkozik a nyilvános adatszolgáltatás kötelezettsége.

A politikus szerint a Klubrádió továbbra sem kaphatja meg az őt megillető frekvenciát, mivel csak a Médiatanács által indított eljárásban elnyert pályázat után köthető szerződés, míg a Klubrádiót még az ORTT juttatta frekvenciához. "Közösségi frekvenciát nem kaphat, a kereskedelmi frekvencia tekintetében pedig a végtelen időhúzás továbbra is lehetséges" - mondta a politikus. Lendvai emlékeztetett arra is, hogy a törvény szerint aki egy adott frekvenciára érvényes pályázatot nyert, az másik frekvenciára nem pályázhat, miközben a pályázat elnyerése még nem egyenértékű a szerződéskötéssel.

Polyák szerint az ügyet végleg az zárja le, ha a bíróság – várhatóan nyár elején – döntést hoz másodfokon a Klubrádió ügyében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Kroes: igaza volt az EU-nak a magyar médiatörvény ügyében

Neelie Kroes EU-biztos szerdán nyilatkozatban üdvözölte, hogy a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) az előző napon szakértői értékelést adott a magyar médiaszabályozásról. A médiaügyekért felelős uniós biztos szerint az ET megállapításai "független megerősítését jelentik annak, hogy az Európai Bizottságnak igaza volt, amikor aggályokat táplált a magyar médiatörvénnyel kapcsolatban".

MTI Itthon

Még így sem jó a médiatörvény a lapkiadók szerint

A Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) üdvözli a médiaszabályozás módosítását az újságírói forrásvédelemmel kapcsolatban, de továbbra sem ért egyet azzal, hogy a nyomtatott és az online sajtó a médiatörvény hatálya alá tartozik.

hvg.hu Itthon

Ízekre szedi a médiatörvényt az Európa Tanács

Szinte nincs olyan lényeges eleme a hatályos magyar médiaszabályozásnak, ahol ne javasolna jelentős változásokat az Európa Tanács. A testület szerkesztőségünk birtokába jutott jelentése a tartalomszolgáltatásra, a médiahatóság vezetőinek kinevezésére, a testületek működésére, a rádiófrekvenciák kiosztására is kiterjed. Az ET véleményét az Európai Bizottság is figyelembe veszi majd.

MTI Itthon

Koltay szerint lesz még Ab-döntés a médiatörvényről

Az újságírói forrásvédelem tekintetében kifogásolhatatlanná válik a médiaszabályozás az Alkotmánybíróság (Ab) határozata nyomán, a terület más kérdéseivel azonban még minden bizonnyal foglalkozni fog az Ab - vélekedett Koltay András és Polyák Gábor médiajogász egy az ELTE jogi karán rendezett vitafórumon.

MTI / hvg.hu Itthon

Megszavazták a médiatörvény módosítását

Az Országgyűlés 257 támogató és 51 ellenszavazattal fogadta el a médiaszabályozás módosításainak minősített többséget igénylő részét csütörtökön, az egyszerű többséggel megszavazható paragrafusokat 257 igen és 52 nem szavazattal fogadta el a Ház. A Klubrádió működését befolyásoló korábbi terveket felülíró két, végszavazás előtt benyújtott módosító közül végül csak az egyik épült be a most megszavazott változtatásokba.