szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Családi csődvédelem bevezetését javasolja a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), a kisebbik kormánypárt elképzelései szerint ezzel azok élhetnének, akiknek van esélyük segítséggel kilábalni nehéz helyzetükből.

Megint leporolta a KDNP a családi csődvédelemről szóló javaslatát. Mint Harrach Péter frakcióvezető sajótájékoztatóján elmondta, a családi csődvédelem azoknak jelenthetne segítséget, akik törleszteni már nem tudnak, de otthonuk elvesztése, vagy teljes ellehetetlenülésük még megelőzhető vagyongondnok közreműködésével. A párt szerint a megoldással évente 5-15 ezer családon lehetne segíteni

Harrach szerint az Országgyűlés április 2-án elfogadott egy határozatot, amelyben felkéri a kormányt, vizsgálja meg a magáncsőd bevezetésének lehetőségét. A KDNP ugyanakkor családi csődvédelmet javasol, ami "talán több a magáncsődnél" - jelezte. 

Az elképzeléseik szerint többféle opció állna rendelkezésre, és ha a felek nem tudnak megállapodni, bírósághoz lehetne fordulni. Emellett családi csődgondnok, vagyongondnok is segítené az érintett családokat, akik lehetnének szociális munkások, családvédők, vagy érkezhetnének a pénzügyi szférából.

Ez több éves együttműködést is feltételezhet a helyzet rendezéséig - jelezte Bargy Gábor országgyűlési képviselő, megjegyezve: a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, egy ilyen intézményi háttér kidolgozása akár öt-tíz évet is igénybe vehet. Szerinte a kormány számos lépést tett már a nehéz helyzetbe kerülők megsegítésére, de a KDNP úgy látja, hogy itt az ideje az olyan hosszú távú lépéseknek is, amelyeknek az eredménye esetleg csak később jelentkezik.

A KDNP nem először kezdeményezi a családi csőd bevezetését. Először 2009 májusában vetette fel az ötletet Semjén Zsolt, aki párttársaival határozati javaslatot nyújtott be a parlamentnek, amelyben  felkérték az akkori kormányt, hogy a készítse el, és 2009. június 15-ig terjessze az Országgyűlés elé a családok csődvédelméről szóló törvényjavaslatot. Akkor abból nem lett semmi. A választásokat követően újra elővették a családi csődvédelemről szóló tervet, amelynek lényege az volt, hogy családi csődbiztosokat képeznek, akik a bajbajutottakat segíti. Azaz ha egy család nem tudja fizetni a számlákat, akkor a bíróságon kérhetné, hogy fizetési moratóriumot adjanak számára, és rendeljenek ki csődbiztost, aki pénzügyi tervet készít, illetve a bankkal, közüzemi cégekkel tárgyal.

Az öteltből azóta sem lett semmi, ám az ügy érdekessége, hogy a Jobbik tavasszal felvetette a magáncsőd intézményét, de a kormánypártok akkor azt elutasították.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!