Soma-díj 2012: tarolt a hvg.hu

Idén senki sem kapta meg a Soma-díjat, de a Gőbölyös József „Soma” Alapítvány kuratóriuma minden szempontból alaposnak ítélte a hvg.hu „Súlyos plágiumgyanú Schmitt Pál doktori értekezése körül” című cikkét, és munkatársunk, Dezső András is külön díjat kapott a Győr melletti Audi-gyárhoz kötődő ingatlanokról szóló cikksorozatáért.

  • hvg.hu hvg.hu
Soma-díj 2012: tarolt a hvg.hu

Az alapítvány 12 éves fennállása óta először úgy döntött: az idén nem adja ki a nyomozó újságírási csúcsteljesítmények jutalmának szánt Soma-díjat – olvasható az alapítvány péntek esti közleményében.

Az alapítványhoz tavaly november végéig 18 jelölés, illetve pályázat érkezett. A kuratórium a hvg.hu-n megjelent, „Súlyos plágiumgyanú Schmitt Pál doktori értekezése körül” című írást minden szempontból jónak ítélte, de az írás mögött nem áll azonosítható szerző – írják.

A kuratórium ezenkívül két munkát emelt ki a tavalyi év terméséből. Az Origo újságírójának, Wirth Zsuzsannának két cikke megdöbbentő tudósítást adott a magyarokat Angliába csábító és őket rabszolgasorsban tartó magyar maffiáról. Dezső András cikksorozata a hvg.hu hasábjain a Győr melletti Audi-gyár terjeszkedéséhez használt ingatlanok piszkos előtörténetéről tárt a nyilvánosság elé érdekes és fontos tényeket. A cikkeket itt, itt, itt és itt olvashatják.

Mindkét írás alapos volt, ám a nagy leleplezés mindkettőben elmaradt. A szerzőket az alapítvány kuratóriuma 300-300 ezer forintos utazási támogatásban részesíti, amelyet az idei őszi brazíliai nyomozó újságírói világkonferencián való részvételre használhatnak fel – közölték.

A Gőbölyös József „Soma” Alapítvány hagyományosan három kritérium alapján ítéli meg a pályamunkákat: az első és legfontosabb a nyomozói munka minősége és mennyisége, a második a feldolgozott téma társadalmi fontossága, a harmadik a tálalás minősége.

A díj névadója, a barátai által Somaként emlegetett Gőbölyös József 2000 augusztusában halt meg, a róla elnevezett Soma-díjat eddig 16 nyomozó újságíró vehette át.

A Soma Alapítvány kuratóriuma szerint az idei döntés hosszú távon emelheti a nyomozó újságírás presztízsét. A testület a nyomozó újságírás csúcsteljesítményeit szeretné díjazni, amelyek reményei szerint erős húzóhatást fejtenek ki a műfaj honi színvonalára. 

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.