szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Kötelező képzést és ötévenként utóképzést ír elő a vagynőröknek a Belügyminisztérium tavaly december közepén megjelent rendelete - idézte fel közleményében a tárca. A képzés és a vizsga díja várhatóan közel 12 forint lesz, a program elvégzése nélkül pedig nem lehet majd vagyonvédelmi tevékenységet végezni.

Az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről szóló törvény végrehajtásáról szóló, tavaly december 14-én megjelent BM-rendelet kötelező képzést, majd öt évenként utóképzést ír elő a vagyonőrök részére - írja közleményében a minisztérium.

A rendelet azt követően született meg, hogy a parlament úgy döntött, "a közrend és a közbiztonság erősítését célzó intézkedéscsomag részeként a magánbiztonsági szektornak, és ezen belül a személy- és vagyonőri szakmáknak is presztízst kíván teremteni" - olvasható a közleményben.

"Az ágazati dolgozóknak meg kell ismerkedniük a megváltozott jogszabályi környezettel, köztük új jogaikkal és kötelességeikkel, valamint azok gyakorlati alkalmazásával. A törvényi és a rendeleti szintű jogszabályi változások érintik a vagyonőrök intézkedési jogait és kötelességeit, az állampolgárok érdekeit szolgáló panaszkezelést, a tevékenység és az ezen intézkedéseket bevezető, illetve segítő képzést" - tette hozzá a tárca.

A képzésen való részvételt a jogalkotó minden, személy- és vagyonőr igazolvánnyal rendelkező munkavállaló részére kötelezővé tette, így ők 2014. január 1-jéig kötelesek a jogszabályban meghatározott képzési és vizsgáztatási követelményeknek eleget tenni. A vizsgával nem rendelkezők a határidőt követően nem végezhetnek vagyonvédelmi tevékenységet.

A képzésről a Belügyminisztérium Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatósága (BM OKTF) és a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SzVMSzK) közösen gondoskodik - tette hozzá a közlemény. A 2013-ban bevezetendő új rendszer a BM szerint magánbiztonsági ágazat szakmai minőségének színvonalát emeli, az állampolgárok jogérvényesítését segíti elő és hatékonyan hozzájárul a közbiztonság javulásához.

Dános Valér, a BM OKTF igazgatója szerdai tájékoztatóján azt mondta, a program túlnyomórészt online képzést jelent, míg a gyakorlati oktatást és a vizsgáztatást országszerte 40-50 helyen, csaknem 300 oktató közreműködésével végzik majd.

A jövő év elejétől a magán biztonsági cégeknél dolgozók alkalmazásának feltétele lesz az oktatásban való részvétel és az eredményes vizsga letétele. Ez nem kampányszerű, hanem folyamatos ismeretújító, frissítő rendszer lesz - tette hozzá.

Német Ferenc, az SzVMSzK elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, a társadalomban elemi erővel jelent meg az igény a nagyobb biztonságra, és de tartozik a magánbiztonság is. Panaszok is megjelentek, ezzel pedig a jogalkotónak is foglalkoznia kellett.

A képzés és a vizsga díja kevesebb, mint 12 ezer forint, ám a vagyonőrök érdeke is, hogy saját tudásukba beruházzanak - tette hozzá. A képzésbe és a vizsgáztatásba bevont oktatók névsorát a belügyi tárca hagyja jóvá. A képzéshez nincs szükség magas szintű számítógépes ismeretekre. A programtól a szakma megtisztulását várják a képzés szervezői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!