szerző:
Kele János
Tetszett a cikk?

Már az is jó sztorinak tűnt, hogy Debrecenben él az ENSZ ifjúsági elnöke, aki egy szudáni fiatalember. De az, hogy az orvosnak tanuló Musab Alnour hamis identitást épített fel magának, közös Obama-fotózással, már szinte hollywoodi filmbe illik. Kamerával felszerelkezve felkerestük Alnourt, hogy szembesítsük a csalással.

Mi vesz rá egy szudáni születésű, ám évek óta Magyarországon élő fiatal orvostanhallgatót, hogy a legapróbb részletekre is ügyelve hamis identitást építsen fel, és már-már ENSZ-diplomatának adja ki magát?

A Debrecenben tanuló Musab Alnour egyetemi tankörökön, fórumokon alakította ezt az imázst, idén tavasszal még videóüzenetet is küldött a világ ifjúságának, majd a magyar fiataloknak, az (azóta elérhetetlen) UN Sudan Youth néven futó Facebook-oldalon jelentkezett. A hvg.hu-nak két hónapja Magyarországon élő fiatalként beszélt arról, hogy generációja szerinte elképesztő tempóban veszíti el érdeklődését a közügyek iránt, akik pedig maradnak, azok gyorsan radikalizálódnak. Megoldást is kínált, szerinte ifjúsági fórumokat kellene beindítani, ahol minden érintett elmondhatná a véleményét, és minden érv elhangozna: „Üljön minden oldal egy asztalhoz, beszéljék meg a problémáikat, hallgassák meg egymást. Már azzal rengeteget lehet tanulni és segíteni, ha hagyom, hogy a másik is elmondja a saját nézőpontját.”

Alnourról egy nagyobb lélegzetű bemutató írás jelent meg a Debreceni Egyetem sajtóosztályának gondozásában, majd meghívást kapott a Panoráma Világklub által szervezett IV. Magyar Világtalálkozóra is, ahol többek között Tarlós István főpolgármester és Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár mellett mondhatott beszédet. Sőt, a Világtalálkozót rendező 140 Világklub és a 12 társrendező szervezet egyetértésével Összefogás a Magyarságért díjat vehetett át. Alnourt Földvári Gergely zeneszerző, művésznevén Grego is megkereste, aki épp egy olyan, vegyeskari kórusművön dolgozik, amelyben 12 nyelven íródott források mellett ENSZ-dokumentumokhoz, és ENSZ-intézményekhez köthető idézeteket is szeretne felhasználni. Ehhez kérte Alnour engedélyét, aki előbb diplomatikus hangvételű levélben megköszönte az érdeklődést, majd engedélyt is adott az általa jegyzett gondolatok zenei felhasználásához.

Mindeközben kiderült azonban, hogy a Magyar ENSZ Társaságnál sem Musab Alnourról, sem az általa elméletileg betöltött pozíciókról nem tudnak. Ahogyan Gömbös Ervin, a szervezet főtitkára fogalmazott: „Az egész történetből egy szó sem igaz „Musab Alnourról sem az ENSZ New York-i központjában, sem a bécsi ENSZ Információs Szolgálatnál nem hallottak. Hogy biztosra mehessünk, megkerestük a szudáni és a dél-szudáni kollégákat is, de onnan szintén negatív válasz érkezett.”

„Azok a pozíciók, amelyekről Alnour beszél, az ENSZ-ben nem léteznek. Nincs ifjúsági elnök, nincsenek ifjúsági nagykövetek. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak 2013 januárja óta van ugyan egy fiatalokért felelős megbízottja (Youth Envoy) de ő sem szudáni, hanem egy jordániai fiatalember, név szerint Ahmad Alhendawi, és senki sem nevezi semmilyen elnöknek” – mondta Vadlövő Judit, a bécsi ENSZ Információs Szolgálat budapesti munkatársa is.

A „miért?” és „hogy?” kérdésekre a hvg.hu videóriportban kereste a választ – Musab Alnournál.

.

Az interjú elkészülte után egy nappal, Alnour ismerősi-baráti köréből úgy értesültünk, végül bevallotta, hogy a vádak, amelyekkel illették, egytől-egyig igazak. Azonban ezt sem helyszíni riportunk alkalmával, sem azóta nem erősítette meg a hvg.hu-nak.

(Még egy dolog: Alnourt tehetséges, jó fellépésű, megnyerő fiatalembernek ismertük meg, akivel szemben nem szeretnénk, hogy bármelyik érintett szervezet jogi úton lépjen fel.  – szerk.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!