szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Házilagos barkácsolásnak nevezte az igazságügyi szakértő a szentendrei HÉV Batthyány tér és Békásmegyer közötti állomásain 118 millió forintért kiépítetett utastájékoztató rendszer egyes elemeit a Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettes és társai ellen folyó per csütörtöki tárgyalásán a Kecskeméti Törvényszéken.

A bíróság által felkért igazságügyi szakértő véleménye szerint az utastájékoztató rendszer kijelzője alkalmatlan a funkcióra, a rendszer szoftvere nem a pályázati kiírásnak megfelelően működik. Hadnagy Ibolya tanácsvezető bíró második napja folytatja a bizonyítási eljárást a C.C Soft Kft. által kiépített utastájékoztató rendszerről, amellyel a vád szerint 118 millió forint kára keletkezett a BKV Zrt.-nek. 

A rendszer kiépítésére meghívásos pályázatot hirdetett a közlekedési vállalat, a felállított bizottság döntését figyelmen kívül hagyva a C.C. Soft Kft. lett a nyertes. A műszaki szakértő árbecslése szerint a kivitelező az utastájékoztató rendszert értékének duplájáért adta el, valamint nem a pályázati kiírásnak megfelelően építette ki. Sem a fényviszonyoknak, sem a 24 órás üzemnek nem felelt meg a televíziókészülék kültéri kijelzőként történő alkalmazása - hangsúlyozta a szakértő. A szakértő álláspontja szerint csökkenteni kellett volna a szerződés szerinti díjat. 

A bíróság tanúként hallgatott ki két cégvezetőt, aki pályázatot adott be 2007-ben a Batthyány tér és Békásmegyer közötti HÉV-állomások utastájékoztató rendszerének kiépítésére. A két cég ajánlatában jelezte, hogy legalább három hónap szükséges a rendszer teljes kiépítéséhez. A két tanú egybehangzóan állította: a pályázaton nyertes cég nem volt ismert az utastájékoztató rendszert építő cégek között. A C.C. Soft Kft. 85 millió forint nettó összegért vállalta a rendszer kiépítését, ezt szerződésmódosítás után 99 millió forintra emeltek. A tanúként meghallgatott egyik cégvezető elmondta: 92,5 millió forintos ajánlatot adtak be, de a pályázatban megjelölt ipari LCD kijelzőkkel építették volna ki a rendszert, ezek lényegesen drágábbak, mint a tv-készülékek. 

Balogh Zsolt negyedrendű vádlott, aki a utastájékoztató rendszer pályázati kiírásakor még a BKV Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese, majd megbízott vezérigazgatója volt, kijelentette: "Sajnálom utólag, hogy nem az önök építették ki a rendszert, mert azt látom, hogy komoly szakmai felkészültséggel rendelkeznek." A vádirat szerint "a műszaki átadás-átvételi eljárást 2007. november 30-án lefolytatták, azonban eredményes próbaüzem a mai napig nem zárult le". 

A vádirat kitér arra, hogy Balogh Zsolt megbízott vezérigazgató a teljesítés igazolását nem akarta aláírni, ezért Hagyó Miklós elsőrendű vádlott behívatta hivatalába, és utasította, hogy intézkedjen a kifizetésről, és az még karácsony előtt történjen meg. A főügyészség szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig megközelítőleg 1,5 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A per szeptember 10-én tanúkihallgatásokkal folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!