szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bíróság a hajléktalanok kunyhóinak lerombolása ügyében új eljárásra kötelezte a rendőrséget - közölte a csütörtöki bírósági döntést A Város Mindenkié Mozgalom, amelynek egyik aktivistája kedden, a másik pedig csütörtökön jelent meg felperesként a bíróság előtt.

A IX. kerületi Határ útnál lerombolt kunyhók ügyében tisztázatlan a rendőrségi intézkedés jogalapja, ezért a bíróság új eljárásra utasította a rendőri szerveket - ismertette a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerős döntését Misetics Bálint, a hajléktalan emberek jogai védelmében fellépő civil szervezet, A Város Mindenkié (AVM) aktivistája csütörtökön. A rendőrség tudomásul vette a bíróság döntését.

A mostani ítélet a lényegi pontokban a keddi döntéssel megegyező döntést tartalmaz, mondta Misetics, akkor ő maga, csütörtökön pedig társa, Bende Anna volt a felperes. A bíróság csütörtöki jogerős döntésében megismételte két nappal korábbi álláspontját: a rendőri intézkedések jogalapja tisztázatlan, a rendőrségi dokumentumok következetlenek és súlyos ellentmondásokat tartalmaznak, így nem megállapítható, hogy volt-e olyan jogszerű intézkedés, amelynek az AVM másik aktivistája, Bende Anna ellenszegülhetett volna és indokolta volna előállítását, megbilincselését.

A bíróság az ítélet indoklásában visszautalt a Független Rendőrségi Panasztestület állásfoglalására a bilincseléssel kapcsolatban, amely megállapította, hogy az súlyosan alapjogot sértő volt. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) korábban jogszerűnek minősítette a rendőri intézkedést. A bíróság hatályon kívül helyezte azt az ORFK határozatot, amely ellen a civilek panasszal éltek, és új eljárásra kötelezte a rendőrséget.

Egy másik, szabálysértési perben elmarasztalták az aktivistákat jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt, mondta még Misetics, és hozzáfűzte, hogy a döntés ellen alkotmányjogi panasszal éltek, amelyről még nem döntött az Alkotmánybíróság. Az aktivista megjegyezte: a mostani döntés jogalapja lehet kártérítési igény előterjesztésének, amellyel élni kívánnak. A majdan megítélendő kártérítést a jogszerűtlenül elbontott kunyhók volt lakóinak fogják felajánlani - tette hozzá.

Az AVM aktivistái korábban felidézték, hogy 2012. március 27-én a ferencvárosi önkormányzat "önkényes módon" lerombolta négy ember saját építésű kunyhóját a Határ út menti erdőben. Eközben az AVM két aktivistáját, akik igyekeztek megakadályozni a jogsértést, megbilincselték és előállították.

Közlésük szerint a bíróság keddi, szóban ismertetett döntésében egyebek mellett kimondta, hogy az önkormányzat által elrendelt "bozótirtás és a hulladék elszállítása" nyilvánvalóan nem jelentheti hajléktalan emberek kunyhóinak lerombolását. A bíróság kimondta azt is, hogy a biztosításra kirendelt rendőrök súlyos jogszabálysértést követtek el a kunyhók lerombolásának biztosításával - közölték.

Az MTI a keddi döntést követően megkereste a rendőrséget. A kérdésre a Budapesti Rendőr-főkapitányság csütörtökön válaszolt, azt közölték, hogy tudomásul vették a bíróság döntését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!