A jövő év márciusáig tartó munkálatok során Kaposvár rendezetlen külterületi szakaszán helyreállítják a Kapos folyó vízszállító képességét, stabilizálják a mederfeneket és felújítják a meglévő műtárgyakat, illetve újakat építenek, hogy biztosítsák a műszaki fenntartáshoz használatos gépek közlekedését - mondta Pecze János, a mederrendezésre pályázatot nyert Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese.
A mederrendezésnek és egy Kaposvár közelében, közel 600 millió forintból megépülő vésztározónak köszönhetően megszűnik az árvízveszély a somogyi megyeszékhelyen és a környező településeken - közölte a szakember. Pecze János tájékoztatása szerint a folyó Kaposváron áthaladó szakaszát kiemelten kezelik, kikotorják a medret, a hidakat, a gázlókat, rendbe teszik, illetve szükség szerint magasítják a partoldalt, a meder aljára pedig kőbordákat tesznek, hogy elejét vegyék az eliszaposodásnak.
A mederrendezéssel egy időben épülő, s jövő nyárra elkészülő - 1,7 millió köbméter víz tárolására alkalmas - vésztározóra azért van szükség, hogy egy árhullám érkezésekor átmenetileg abban tárolják, és onnan szabályozott keretek között engedjék át a vizet a városon - tette hozzá a műszaki igazgatóhelyettes.
A két projekt megvalósításának szükségességéről szólva emlékeztetett arra, hogy 2005-ben és 2010-ben is jelentős károkat okozott Kaposváron az árvíz, mivel a felső vízgyűjtőkön lehullott nagyobb mennyiségű csapadékot a Kapos a belterületi szakaszon nem tudta elvezetni. Az árvíz több házban is komoly, összességében mintegy 180 millió forint kárt okozott.
Tóth István (Fidesz-KDNP), Kaposvár alpolgármestere a projektnyitón hangsúlyozta: mindkét projekt rendkívül fontos egyrészt árvízvédelmi, másrészt a csapadékvíz elvezetése szempontjából. A csaknem 1,2 milliárd forint értékű beruházással a kaposváriak régi vágya teljesül, megszűnik az árvízveszély - hangozatta a politikus, hozzátéve: egyúttal megnyílik a lehetőség egy újabb fejlesztésre, melynek során kialakíthatnak a Kapos partján egy sétányt. A Kapos folyó belterületi rendezése és a vésztározó az Új Széchenyi Terv Dél-dunántúli Operatív Program keretein belül valósul meg.